haraj logo
جستجو

کیک شیره خرما

مواد لازم :
آرد : 4 پیمانهتخم مرغ : 6 عددروغن مایع : 3/4 پیمانهکره : 50 گرمشیر : 1/5 پیمانهبکینگ پودر : 1 قاشق غذاخوریآرد : 1 پیمانهشیره خرما : 3/4 پیمانهوانیل : 1/2 قاشق چایخوریروغن : 1/3 پیمانهگردو : 1/3 پیمانهتخم مرغ : 2 عددخرما : 8 عددپودر کاکائو : 1 قاشق غذاخوری

کیک ها انواع مختلفی دارند و بدون شک همه انسانها و یا بیشتر آنها تمایل زیادی به خوردن کیک و شیرینی جات دارند. اما خوردن بیش از حد کیک و شیرینی بخصوص برای افرادی که دیابت دارند و یا کسانی که رژیم غذایی دارند و چاق هستند ، توصیه نمی شود و ضرر دارد. اما می توان با تهیه کیک های بدون شکر ضرر و خطر خوردن کیک را برای این افراد کاهش داد و از کیک به راحتی استفاده کرد.

در این میان یکی از کیک های خوشمزه و بسیار مقوی ( بخاطر داشتن خرما و گردو مقوی است ) و در واقع رژیمی و بدون شکر و بسیار مقوی که فقط با شیره خرما ( در صورت تمایل می توان کیک را با شیره انگور نیز درست کرد) درست می شود و طرز تهیه راحتی دارد و گزینه مناسبی برای عصرانه و خوردن با چای بخصوص برای افرادی که قند دارند می باشد ، کیک شیره خرما است.

در این مطلب طرز تهیه کیک شیره خرما را که دارای آرد و تخم مرغ و وانیل و روغن مایع و پودر کاکائو و گردو و شیره خرما و خرما و بکینگ پودر است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش همراه با چای و بعنوان یک عصرانه مقوی لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع مقدمات تهیه این کیک خوشمزه را انجام می دهیم یعنی ، تخم مرغها را از یخچال بیرون می گذاریم تا با محیط هم دما شود. سپس 1 پیمانه آرد و 1 قاشق غذاخوری بکینگ پودر و 1 قاشق غذاخوری پودر کاکائو را داخل یک ظرف با هم مخلوط می کنیم و انها را 3 بار الک می کنیم تا بعدا کیک ما نرم و اسفنجی و پوک شود.

 

در ادامه 8 عدد خرما را شسته و هسته آنها را بیرون می اوریم و انها را با چاقو خرد و ریز می کنیم ، همچنین فر را نیز با حرارت 180 درجه سانتی گراد روشن می کنیم. حالا سراغ آماده کردن کیک می رویم .

 کیک شیره خرما


سپس در ادامه در این مرحله ، تخم مرغها را شکسته و انها را داخل یک کاسه می ریزیم و با همزن برقی انها را 5 دقیقه خوب هم می زنیم تا حجمش زیاد شود و حبابدار شود.

 کیک شیره خرما


سپس در ادامه در این مرحله ، 3/4 پیمانه شیره خرما و وانیل را به تخم مرغ همزده مرحله قبل  اضافه می کنیم و ان را برای 2 دقیقه با همزن مخلوط می کنیم.


سپس در ادامه در این مرحله ، 1/3 پیمانه روغن مایع را به تخم مرغ و شیره خرما مخلوط شده اضافه می کنیم و ان را مخلوط می کنیم. سپس مواد خشک مخلوط شده ( آرد و بکینگ پودر و پودر کاکائو ) را اضافه می کنیم و انها را آرام آرام با همزن دستی با مواد کیک قاطی می کنیم تا کاملا در مایه کیک مخلوط شوند و یکدست شوند.

 کیک شیره خرما


سپس در ادامه در این مرحله ، 1/3 پیمانه گردو را خرد می کنیم و ان را همراه با خرماهای خرد شده و بدون هسته به داخل مایه کیک می ریزیم.اکنون مایه کیک ما آماده است.


سپس در ادامه در این مرحله ، کف قالب مورن نظر را کاغذ روغنی قرار می دهیم و یا با روغن مایع ان را چرب می کنیم و از مایه کیک تهیه شده کف قالب می ریزیم و قالب را تکان می دهیم تا روی کیک صاف شود.سپس کیک را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد برای مدت 40 دقیقه قرار می دهیم تا بپزد و آماده شود.با فرو کردن خلال دندان در کیک از پختن کیک مطمئن می شویم.


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی کیک پخت فر را خاموش می کنیم و کیک را  20 دقیقه داخل فر با در باز می گذاریم و آن را خارج نمی کنیم. سپس آنرا از فر بیرون می اوریم و بعد از سرد شدن آن را از قالب جدا می کنیم و برش می زنیم و برای وعده غذایی عصرانه و یا بعنوان یک دسر بعد از غذا همراه با چای و یا قهوه کیک را می خوریم.نوش جان

 

آخرین آموزش ها
برترین ها