haraj logo
جستجو

مربای انجیر له شده

مواد لازم :
انجیر : 1 کیلوشکر : 1.5 پیمانهلیمو : 1 عدد


انجیر ها را می شوییم و خشک می کنیم. دم آنها را می گیریم و همه را به چند قسمت برش می دهیم. لیمو را بعد شستن، نصف می کنیم. بعد از درآوردن دانه لیمو، آن را در آسیاب می ریزیم و خرد می کنیم یا رنده می کنیم.


در قابلمه ای انجیر های خرد شده و لیموی له شده و شکر را می ریزیم و آن را روی گاز می گذاریم. میزان شعله باید کم باشد. مواد را هم می زنیم. با شعله کم، در قابلمه را می گذاریم.


درحین پخت هرزگاهی مواد را هم می زنیم. وقتی غلظت آن زیاد شد هم زدن را بیشتر می کنیم تا نسوزد. وقتی مربا به غلظت مناسبی رسید، حرارت را خاموش می کنیم. برای فهمیدن اینکه مربا غلظت خوبی دارد باید بعد از ریختن یک قاشق از مربا در نعلبکی و گذاشتن آن در یخچال و بیرون آوردن آن پس از پنج دقیقه، حالت سفتی داشته باشد که وقتی با پشت قاشق به مربا فشار آوردیم چین بخورد.

مربای انجیر له شده


شیشه هایی که برای ریختن مربای انجیر در نظر گرفته ایم را تا نیمه و در هایشان را در آبجوش قرار می دهیم و پس از چند دقیقه که در آبجوش ماندند، آن ها را با مربا پر می کنیم. باید یک بند انگشت از بالای شیشه ها خالی بماند. در شیشه ها را می بندیم و دوباره در آبجوش می گذاریم و با شعله کم می گذاریم ده دقیقه در آن بمانند تا استریل شوند.

مربای انجیر له شده


شیشه ها را از آب جوش بیرون می آوریم و در جای خنک و تاریک قرار می دهیم. درصورت سرو شدن در ظرف تا یک ماه در یخچال و در صورت باز نشدن در شیشه، مربا در بیرون از یخچال تا یکسال قابل نگهداری است.

آخرین آموزش ها
برترین ها