haraj logo
جستجو

ذرت خامه ایی

مواد لازم :
بلال : 3 عددپنیر خامه ای : 150 گرمکره : 2 قاشق غذاخوریشیر : 1 لیترنمک و فلفل : مقداریعسل : در صورت تمایلخامه : 2 قاشق غذاخوری

این دستور غذایی، آسان بوده و کلا 5 ماده غذایی اصلی را در بردارد و فوق العاده خوشمزه می باشد. اصولا بلال از محصولات فصلی ارزان و خوش طعم است که اغلب به صورت پخته و با نمک میل می شود؛ در این جا یک میان وعده خوشمزه با دانه های ذرت آموزش داده می شود تا بتوانید تنوعی در مصرف این ماده غذایی ایجاد کنید. 

درست کردن ذرت خامه ایی برای یک عصرانه می تواند فکر خوبی باشد، این خوراک لذیذ از لحاظ طعم و مزه مشابه ذرت مکزیکی است، اگر بخواهید آن را به صورت دسر میل کنید باید با عسل آن را کمی شیرین کنید ولی اگر تمایلی به خوردن دسر ندارید، عسل را کامل حذف کنید و ادویه جات مختلف به آن بی افزایید مثل پودر سیر، فلفل، آویشن خشک یا پودر زنجبیل.

پس از تعیین ادویه جاتی که می خواهید استفاده کنید کمی آن ها را درون یک تابه خشک و تمیز تفت بدهید این یکی از فنون های آشپزی برای پخت هر غذایی است! برشته کردن ادویه جات باعث می شود که عطر آن ها چند برابر شود ولی دقت کنید که حرارت گاز زیاد نباشد و مدام آن ها را هم بزنید زیرا در صورت سوختن ادویه جات بوی نامطبوعی می گیرند و باید آن ها را دور ریخت. حالا برویم سراغ گام به گام آشپزی امروزمان: 


3 عدد بلال شیرین مکزیکی را از تره بار تهیه کنید؛ بلال باید سالم، جوان و زرد شاداب باشد.

لطفا تا آن جا که ممکن است از دانه های ذرت کنسروی استفاده نکنید ولی اگر در فصل برداشت بلال نیستید دیگر چاره ایی نیست...

پوست سبز و کاکل نخی آن را با دست جدا کنید.

ذرت خامه ایی

اگر بلال از نوع شیرین و مکزیکی و جوان باشد زود پخته می شود؛ داخل یک قابلمه را تا نیمه آب کنید و قابلمه را بگذارید روی حرارت تا شروع به جوشیدن کند سپس مقداری نمک داخل آب بریزید و بلال ها به قابلمه اضافه کنید، اگر بزرگ بوده و در فضای قابلمه جا نمی شدند آن ها را از وسط بشکنید؛ در قابلمه زیاد آب نریزید چون ممکن است آب قل بزند و لبریز شود. 

پختن بلال ها باید طی 2 تا 3 ساعت انجام شود تا نرم و پخته شوند. 

ذرت خامه ایی


پس از پختن بلال ها آن ها را از آب خارج کنید و بگذارید کمی خنک شوند، نباید بیش از اندازه سرد شوند چون جدا کردن دانه های ذرت از بلال پخته سخت خواهد شد همین که دمای آن پایین بیاید و دستتان را نسوزاند کافیست. دانه های ذرت را از چوب میانی جدا کنید می توانید چند دانه را با چاقو در بیاورید و مابقی را به راحتی با دست جدا کنید و یا از تجهیزات مخصوص جدا کردن دانه های ذرت استفاده کنید. 

 


1 لیتر شیر را داخل یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید حرارت را کم کنید و نسبت به شیر روی حرارت بی توجه نباشید بگذارید شیر مقداری بجوشد و غلیظ شود اما سر نرود، معمولا شیرهای خریداری شده از فروشگاه ها از غلظت خوبی برخوردار نیستند برای بالا بردن غلظت شیر آن را بجوشانید سپس 2 قاشق غذاخوری خامه را به آن اضافه کنید.

کمی که شیر جوشید و غلیظ شد 2 قاشق غذاخوری کره و مقداری نمک و فلفل، 150 گرم پنیر خامه ایی را به آن اضافه کنید و با حرارت کم شروع به همزدن مواد کنید در آخر دانه های ذرت پخته را به مواد قبل بی افزایید و درب قابلمه را نیمه باز بگذارید تا مواد به مدت 10-15 دقیقه با هم بپزند و ریز ریز بجوشد. 

مواد را در ظرف دلخواه بریزید و نوش جان کنید، ذرت خامه را باید گرم سرو کنید؛ در صورت تمایل می توانید مقداری عسل به آن اضافه نمایید.

اگر می خواهید این ذرت خامه ایی قوام داشته باشد باید از ترکیب آرد و شیر استفاده کنید، یعنی 1 قاشق سر خالی آرد برنج را پس از آن که شیر جوشید و خامه ریخته شد، آرام آرام به شیر بپاشید و مداوم هم بزنید تا آرد گوله نشود، سپس مابقی مراحل طبق روش بالا انجام دهید. هیچ وقت در درست کردن ترکیب آرد و شیر عجله نکنید! این روش زمان بر است و باید حرارت کم بوده و آرد کم کم  اضافه شود.

ذرت خامه ایی

آخرین آموزش ها
برترین ها