haraj logo
جستجو

شیرینی رسپیری قهوه

مواد لازم :
ارد سفید : 125 گرمکره : 115 گرمپودر قند : 25 گرمنشاسته ذرت : 25 گرموانیل : مقدار کافیاب جوش : 1 قاشق چایخوریپودر قهوه : 2 قاشق چایخوریشکلات چیپسی : مقدار کافی

تقریبا همه افراد علاقه زیادی به خوردن شیرینی و کیک دارند بخصوص در فصول سرد و زمستان که خوردن شیرینی با چای خیلی می چسبد. یادگیری طریقه درست کردن شیرینی های خشک و ریز و خانگی بسیار راحت است و با مواد اولیه در دسترس و ارزان و کم هزینه می توان به راحتی با صرف وقت کمی شیرینی خشک و ریز خانگی را درست کرد.

تنوع شیرینی های خشک و خانگی بسیار زیاد است و در میان این همه تنوع شیرینی های خانگی ، یکی از شیرینی های خوشمزه که طرز تهیه راحتی دارد و مناسب ایام نوروز و پذیرایی از مهمانان است و به راحتی می توان ان را در منزل تهیه کرده و با ان از مهمانها پذیرایی گرد شیرینی رسپیری است. این شیرینی از لحاظ مقدار شیرین بودن از بقیه شیرینی ها میزان شیرینی ان کمتر است.

در این مطلب طرز تهیه شیرینی رسپیری قهوه را که شامل ارد سفید و پودر قند و وانیل و پودر قهوه و کره و نشاسته ذرت و اب جوش است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و با ان از مهمانها در ایام نوروز پذیرایی نمایید.

بافت این شیرینی بسیار ترد و پوک است و در دهان اب می شود. اگر مقدار مواد شیرینی طبق دستور و درست استفاده شده باشد در فر شیرینی تغییر ساز و تغییر رنگ نمی دهد و اگر مقدار مواد شیرینی بر اساس دستور رعایت نشود شیرینی هنگام پخت تغییر سایز و اندازه و تغییر شکل می دهد. این شیرینی هم با ریختن قهوه و یا با ریختن نسکافه و یا حتی به صورت ساده نیز قابل تهیه است.


ابتدا و برای شروع تهیه شیرینی رسپیری ، 115 گرم کره نرم شده در دمای اتاق را با 25 گرم پودر قند داخل یک ظرف می ریزیم و انها را همراه با وانیل و با دور تند همزن برقی مخلوط می کنیم تا حالت خامه ای و سبک پیدا کند( می توان بجای کره نرم شده این شیرینی را با روغن صاف نیز درست کرد و در صورتی که می خواهید از روغن جامد استفاده کنید ابتدا روغن را روی حرارت می گذاریم تا اب شود و سپس ان را داخل یک ظرف می ریزیم و داخل یخچال می گذاریم تا ببندد ضمنا مقدار روغن باید 90 گرم باشد).

 شیرینی رسپیری قهوه


در ادامه 2 قاشق پودر قهوه ( در صورت تمایل می توان بجای چودر قهوه از پودر نسکافه استفاده کرد) را در 1 قاشق اب جوش حل می کنیم و ان را به پودر قند و کره اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم تا کاملا یکدست شود.


سپس 25 گرم پودر نشاسته ذرت و 125 گرم ارد سفید را 1 بار الک کرده و انها را ارام ارام به مواد خمیر شیرینی در مرحله قبل اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم تا خمیر یکدست شود و ارد گلوله نشود، توجه شود مقدار ارد باید کم کم اضافه شود تا خمیر زیاد سفت نشود و بتوان ان را ماسوره زد. اکنون خمیر شیرینی ما اماده است.


سپس خمیر اماده شده شیرینی در مرحله قبل را برداشته و ان را داخل قیف با ماسوره شکوفه می ریزیم و کف یک سینی فر را کاغذ روغنی می اندازیم و یا ان را با روغن مایع چرب می کنیم ، سپس دست را هنگام ریختن خمیر با ماسوره شکوفه روی کاغذ روغنی به صورت دایره ای حرکت داده و  با ماسوره از خمیر در روی کاغذ روغنی و با فاصله از هم می ریزیم. روی شکوفه ها را برای تزیین شکلات چیپسی می گذاریم.

 

شیرینی رسپیری قهوه


سپس سینی شیرینی را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده بود و برای مدت 15 دقیقه قرار می دهیم تا زیر شیرینی طلایی شده و شیرینی بپزد. سپس وقتی شیرینی پخت ، سینی شیرینی ان را از فر بیرون اورده و بعد از سرد شدن ان ها را از روی کاغذ روغنی جدا کرده و در ظرف مناسب می ریزیم و ان را برای وعده غذایی عصرانه همراه با چای و یا قهوه میل می کنیم و یا در ایام نوروز ن را تهیه کرده و با این شیرینی از مهمانان خود پذیرایی می کنیم . نوش جان.  

شیرینی رسپیری قهوه

آخرین آموزش ها
برترین ها