haraj logo
جستجو

کوکو لوبیا سبز

مواد لازم :
لوبیا سبز : 2 کیلوگرمتخم مرغ : 5 عددپیاز : 2 عددنمک و فلفل : به مقدار لازمزردچوبه : به مقدار کافیروغن : به مقدار لازمآرد گندم : 1 قاشق غذاخوریجوش شیرین : نصف قاشق مرباخوری


ابتدا دو کیلوگرم لوبیا سبز را پاک کنید: یعنی باید سر و دم آن ها را با چاقو تیز ببرید، هنگام برش ابتدا و انتهای لوبیاها الیاف سبز رنگی که به شکل یک نخ میانه لوبیا قر ار دارد را نیز جدا کنید. سپس بشویید و داخل یک صافی قرار دهید تا آب اضافی آن ها برود؛ سپس با چاقو تیز لوبیاها را خرد کنید یعنی به قطعات کوچکی به اندازه نصف بند انگشت.

کوکو لوبیا سبز

 

هرچه پیاز این کوکو بیشتر باشد خوشمزه تر می شود. 2 عدد پیاز را با چاقو خرد کنید، تابه را روی حرارت متوسط قرار دهید و مقداری روغن به آن اضافه نمایید و بگذارید روغن داغ شود سپس پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و به مرور تفت بدهید تا اندکی پیازها نرم بشوند ولی سرخ نشوند.

سپس لوبیاهای خرد شده را به پیاز های درون تابه بی افزایید و پیاز و لوبیا را باهم تفت دهید. فقط توجه داشته باشید که حرارت را کم نگه دارید تا مواد درون تابه نسوزد. باید لوبیاها نرم بشوند و تفت بخورند؛ اگر مقدار کمی آب جوشیده به اندازه 2 قاشق غذاخوری به تابه اضافه کنید و درب آن را ببندید بهتر است و این باعث می شود که آب بخار شده و مواد درون تابه بخصوص لوبیاها نرم و پخته شوند. پس از آن که لوبیاها پخته شدند حرارت گاز را خاموش کنید. 

 


5 عدد تخم مرغ تازه و درشت را بشکنید و محتویات داخل آن ها را درون یک کاسه بریزید و با یک همزن مفتولی شروع به همزدن کنید تا تخم مرغ ها کف کرده و از حالت لختی در بیایند سپس مقداری نمک و فلفل و اندکی زردچوبه به تخم مرغ های هم زده شده بی افزایید و باز هم بزنید. همه مواد درون تابه اعم از لوبیا و پیاز نرم و پخته شده را به مایه تخم مرغ بی افزایید و باز هم بزنید. پیشنهاد بنده به شما برای داشتن یک کوکوی نرم و خوشمزه و قطور این است که طبق مواد اولیه گفته شده نصف قاشق مرباخوری جوش شیرین (یا بیکینگ پودر) و 1 قاشق غذاخوری آرد گندم به مایه کوکو اضافه نمایید؛ وقتی آرد را اضافه می کنید آرام آرام آن را داخل مایه کوکو بپاشید تا گوله گوله نشود. بعد که مایه کوکو کاملا مخلوط شده و یکدست شد می رویم سراغ سرخ کردن آن!

 


تابه را روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخل آن بریزید و اجازه دهید مقداری روغن گرم شود. دسته تابه را بگیرید و یک دور بچرخانید تا روغن کف تابه به طور کامل پخش شود؛ وقتی روغن به اندازه کافی گرم شد، مایه کوکو درون کاسه را داخل تابه بریزید و با پشت قاشق سطح مایه را صاف و یکدست نمایید، دم کنی را روی درب تابه قرار دهید و زیر آن شعله پخش کن قرار دهید تا کوکو با حرارت متوسط پخته شود، پس از آن که یک سمت کوکو پخته شد، آن را 4 قاچ کنید و هر قاچ را برگردانید تا طرف دیگر آن ها هم پخته شود. کوکوهای کاملا پخته و سرخ شده را داخل ظرف مناسبی قرار داده و با پیازداغ و گوجه فرنگی و سبزی خوردن سرو نمایید. نوش جان!

کوکو لوبیا سبز


این که ظاهر و بافت کوکو چطور باشد به سلیقه شما بستگی دارد. اگر کوکوهای کیکی و قطور را دوست ندارید جوش شیرین یا بیکینگ پودر را حذف کنید.

اگر تصمیم به استفاده از مواد پروتئینی در این کوکو دارید 2 روش وجود دارد:

1. استفاده از تن ماهی؛ روغن درون کنسرو را خالی کنید و گوشت ماهی را تکه تکه نموده و داخل مایه کوکو بریزید.

2. سینه مرغ را بپزید (1 عدد کافی است)، گوشت های مرغ را از استخوان جدا کنید و با دست تکه تکه نمایید و به مایه کوکو بی افزایید.

با توجه به تجربه آشپزیتان اگر ریختن گوشت ماهی یا مرغ باعث سفت شدن کوکو شد به همان نسبت تخم مرغ اضافه کنید. بسته شدن و وانرفتن کوکو ربط زیادی به میزان تخم مرغ آن دارد. 


ریختن هر نوع ادویه و سبزیجات چه خشک شده و چه تازه و ساطوری شده آن داخل این کوکو مجاز است و طعم و مزه آن را بالطبع بهتر خواهد کرد.

امیدوارم این کوکو رو درستش کنید و خوشتون بیاد!

آخرین آموزش ها
برترین ها