haraj logo
جستجو

کیک کاکائویی

مواد لازم :
آرد برنج : 210 گرمشکر : 200 گرمتخم مرغ : 2 عددبیکینگ پودر : به میزان لازمشیر : نصف پیمانهروغن : نصف پیمانهنمک : به میزان لازمپودر کاکائو : 100 گرمپوست لیمو : به میزان دلخواهآب ولرم : نصف پیمانهآرد سفید : 210 گرمپودر کاکائو : 4 قاشق غذاخوری


کیک کاکائویی یکی از خوراکی های خوشمزه و مورد علاقه اکثر افراد است و می تواند میان وعده مناسبی به همراه یک استکان چای گرم در یک بعد از ظهر سرد زمستانی باشد.

برای تهیه کیک کاکائویی ابتدا باید آرد را چند بار الک کنیم تا هوا بین آن جریان پیدا کند و موقع آماده سازی گلوله نشود. بعد از الک کردن آرد، پودر کاکائو را نیز الک می کنیم و با آرد ترکیب می کنیم سپس بیکینگ پودر را نیز به مقدار کم اضافه کرده و همه را با هم ترکیب می کنیم.

حالا در ظرفی جداگانه تخم مرغ ها را شکسته و زرده را از سفیده جدا می کنیم، سفیده را کنار گذاشته و زرده را با همزن یا در صورت در اختیار نداشتن همزن با چنگال حسابی هم می زنیم تا یک دست شود. سپس شکر را به زرده تخم مرغ اضافه می کنیم و دوباره هم می زنیم. حالا شیر و روغن را اضافه می کنیم و خوب به هم می زنیم تا یک دست شود.

سپس ظرف حاوی آرد و پودر کاکائو و بیکینگ پودری را که با هم مخلوط کرده بودیم را می آوریم و کم کم به ظرف حاوی تخم مرغ و شیر و روغن اضافه می کنیم و هر دفعه که آن ها را اضافه می کنیم با لیسک حسابی هم می زنیم تا آرد گلوله نشود و در نهایت همه مواد را اضافه می کنیم. در این مرحله اگر مایع کیک شما به حالت سفت و خمیری در آمده باید کمی آب به آن اضافه کنید تا حالت ملایم و شبیه به ماست کمی سفت به خود بگیرد و یک دست شود.

بعد از آن در این مرحله سفیده تخم مرغ را با همزن آنقدر هم می زنیم تا سفت شود و از ظرف جدا نشود و سپس به مایع کیک که یک دست شده اضافه می کنیم و در یک جهت مشخص و در حدی هم می زنیم که فقط سفیده با مواد مخلوط شود. زیرا در این مرحله اگر سفیده را زیاد هم بزنیم پف آن و در نتیجه پف کیک هنگام پختن می خوابد.

کیک کاکائویی


حالا قالب فلزی مخصوص کیک را آماده کرده و آن را کمی چرب می کنیم سپس مایع کیک را داخل آن می ریزیم و سطح آن را صاف می کنیم. حالا مایع کیک را داخل فر که از قبل روشن کرده ایم و ان را روی دمای 190 درجه تنظیم کرده ایم به مدت 25 تا 30 دقیقه قرار داده تا کیک آماده شود و پف کند. بعد از 25 درجه می توانید برای مطمئن شدن از اینکه کیک آماده شده یا نه یک چنگال تمیز را برداشته و داخل کیک فرو می کنیم اگر کیک به چنگال چسبید یعنی هنوز آماده نشده اما اگر نچسبید نشان می دهد که کیک شما آماده شده است.

حالا کیک را از داخل فر بیرون بیاورید و اجازه دهید تا در دمای اتاق خنک شود سپس آن را برش داده و در وعده عصرانه به همراه یک دم نوش خوش مزه میل کنید و لذت ببرید. شما می توانید در صورت تمایل با خامه شیرین مخصوص قنادی یا با شکلاتی که به روش بن ماری ذوب کرده اید کیک خود را تزئین کنید تا خوشمزه تر شود.


کاکائو که به صورت دانه های قهوه ای و تلخ مزه وجود دارد از گیاهی با همین نام بدست می آید و طی مراحلی که روی آن انجام می شود به پودر کاکائو یا شکلات کاکائویی تبدیل می شود. این ماده به دلیل رنگ قهوه ای که دارد سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و باعث جلوگیری از انواع بیماری ها نظیر سرطان و بیماری های قلبی می شود.

مصرف این ماده باعث کاهش سطح کلسترول خون شده و از گرفتگی رگ ها جلوگیری می کند در واقع این ماده در بدن مانند آسپیرین عمل می کند.مصرف کاکائو به دلیل وجود ویتامین هایی نظیر ویتامین ایی و سی، از بروز انواع بیماری ها جلوگیری می کند. همچنین مصرف کاکائو و شکلات هایی که با کاکائو تهیه می شوند می تواند علائم افسردگی خفیف در افراد را کم کرده و حتی از بین ببرد و باعث شادابی آن ها شود.

البته مصرف کاکائو اصل و تلخ اثرات درمانی به مراتب بیشتری نسبت به کاکائوهایی که در کارخانه فراوری و شیرین می شوند دارد.

آخرین آموزش ها
برترین ها