haraj logo
جستجو

پودینگ شکلاتی

مواد لازم :
نشاسته : 2 قاشق غذاخوریشکر : 1/3 پیمانهوانیل : مقدار کافیشیر : 2/5 پیمانهپودر کاکائو : 2 قاشق غذاخوری

امروزه تنوع دسرها بسیار زیاد است . برخی از دسرها طرز تهیه راحتی دارند و با مواد اولیه کم در زمان اندک درست می شوند مانند ژله و فرنی و ... و برخی از دسرها طرز تهیه پیچیده تری دارند و زمان بر هستند مانند موس و گرم کارامل و ...در میان دسرهایی که طرز تهیه اناه راحت است پودینگ طرفداران زیادی دارد. پودینگ در واقع نوعی دسر ساده و خوشمزه  و با مواد اولیه ساده است که در اکثر منازل مواد اولیه ان وجود دارد و در دسترس است  . بیس اصلی این دسر خوشمزه بر پایه شکر و شیر و نشاسته است .

این دسر بسیار خوشمزه و در طعمهای مختلف شکلاتی - موزی - نارگیلی و ... وجود دارد. این دسر خوشمزه یک ویژگی مهم دارد و ان سریع و در زمان اندک اماده شدن دسر  و کم هزینه بودن ان است. این ویژگی می تواند سبب شود که هرکس به راحتی در زمان اندک برای خانواده این دسر را تهیه کند و رنگ و شکل زیبایی به میز غذای خود ببخشد.

تهیه این دسر اگرچه اسان است اما رعایت نسبت مواد  در تهیه ان خیلی مهم است ، چون این قضیه در شل و سفت در امدن پودینگ بسیار موثر است. در میان این تنوع مزه های پودینگ ، پودینگ شکلاتی بسیار خوشمزه و پر طرفدارتر از بقیه است. در اینجا طرز تهیه پودینگ شکلاتی را  که شامل پودر کاکادو و نشاسته و شکر و وانیل و شیر است برایتان می نویسم تا ان را بعنوان یک دسر اسان و کم هزینه برای خود و خانواده تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.این دسر هم به صورت گرم و هم به صورت سرد قابل استفاده است.


ابتدا و برای شروع ، 3 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت را با 2 قاشق غذاخوری پودر کاکایو داخل یک ظرف می ریزیم و آنها را با هم مخلوط می کنیم. ( مقدار شکر و کاکایو می تواند متغیر باشد یعنی در صورتی که دسر شیرین تر می پسندید می توان مقدار شکر را افزایش داد و در صورتی که دسر تیره تر و قهوه ای تری می خواهید می توان مقدار کاکایو را افزایش داد). 


سپس در این مرحله نصف پیمانه شیر را به مخلوط نشاسته و کاکایو  مرحله قبل اضافه می کنیم و ان را خوب هم می زنیم تا یکدست  همه مواد خوب حل شود شود و گلوله نشود.

.


سپس در این مرحله ، 2 لیوان شیر را داخل یک قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر ان را روشن می کنیم .سپس وقتی شیر ولرم شد 1/3 پیمانه شکر را به ان اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا شکر کاملا در شیر حل شود.


سپس در این مرحله ، نشاسته ذرت و  پودر کاکایو مخلوط شده با شیر در مرحله دوم  را به قابلمه اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا مخلوط شود.


سپس در این مرحله مدام مواد داخل قابلمه را روی شعله ملایم گاز هم می زنیم ( حتما شعله گاز باید ملایم باشد تا پودینگ ته نگیرد ) تا غلیظ شود و مواد ته نگیرد و نسوزد و حالتی مانند فرنی پیدا کند. به مرور که مایه پودینگ غلیظ می شود رنگ ان نیز پر رنگ تر و تیره تر می شود. سپس کمی پودر وانیل ( در صورت تمایل می توان بجای وانیل از هل استفاده کرد) را برای خوش عطر شدن دسر به مایه پودینگ اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا مخلوط شود. سپس وقتی غلظت دسر مناسب شد زیر گاز را خاموش می کنیم . اکنون پودینگ ما اماده است .

پودینگ شکلاتی


سپس در این مرحله پودینگ را در حالتی که هنوز داغ است در ظرفهای دلخواه می ریزیم و در صورت تمایل روی  ان را با مواد دلخواه مانند موز و تکه های شکلات و اسمارتیز و  مغز ها و خامه و ... تزیین می کنیم. سپس  وقتی دسر کمی خنک شد و گرما و داغی اولیه ان گرفته شد ، ظرفهای پودینگ را برای مدت 3 ساعت و یا بیشتر در یخچال می گذاریم تا دسر  کاملا خنک شود و حالت خامه ای به خود بگیرد . سپس پودینگ شکلاتی را به صورت سرد برای سر میز ناهار و یا شام  استفاده می کنیم .نوش جان.

پودینگ شکلاتی

آخرین آموزش ها
برترین ها