haraj logo
جستجو

خوراک نخود

مواد لازم :
نخود : یک پیمانهنان : پیتا 2 عددروغن زیتون : 1 پیمانهنمک : به مقدار کافیفلفل سیاه : به مقدار کافیمغز کاج : نصف پیمانهماست : 2 پیمانهنعنا : 4 قاشق غذاخوریفلفل قرمز : 2 قاشق چای خوریسیر خرد شده : 3 حبهکره : قهوه ای 4 قاشق غذاخوری

خوراک نخود لبنانی که دستور تهیه آن در ادامه توضیح می دهیم، غذایی است لبنانی، خوشمزه و جذاب است که در عربی به آن «فته حمص» می گویند. انواع مختلفی دارد. نان خرد شده و برشته شده که در آن به کار برده میشود از ویژگی های اصلی آن است. آشپزی عربی و فرانسوی در این بخش از مدیترانه با هم ترکیب شده و هنر آشپزی را شگرف و متحول کرده است. با این غذا طعم بیروت زیر دندان ها قابل احساس است. این غذا انتخاب بسیار خوبی برای گیاهخواران است.

چند ساعت قبل از شروع به تهیه غذا نخودها را (بهتر است در آن یک قاشق چایخوری پکینگ پودر ریخته شود) قرار دهید. موقع تهیه غذا آب نخودها باید گرفته شود و به قابلمه منتقل شود بعد دوباره به میزان 1 سانتی متر آب اضافه کنید، به مدت 30 دقیقه باید پخته شود تا کاملاً از حالت سفتی خارج شود و بعد آن را در یک ظرف گودی شکل بدون آب بریزید.

فر تنظیم شده روی دمای 200 درجه سانتیگراد باید روشن و آماده بکار داشته باشید تا نان پیتای تکه تکه شده (تکه های 2 سانتی متری) را به همراه یک سوم لیوان روغن، نمک و فلفل روی سینی فر بریزید و پخش کنید تا کاملاً صاف و یکدست شود. سپس سینی را داخل فر به مدت زمان 8 الی 10 دقیقه قرار داده تا نان برشته و طلایی رنگ شود. نان های برشته شده باید خنک شود تا با نخودها مخلوط کنید. روغن باقیمانده را درون تابه ای ریخته، روی اجاق قرار دهید و شعله آن را زیاد کنید. مغزهای کاج باید به مدت 4 الی 5 دقیقه درون روغن تفت داده شود.

ماست با مخلوطی از نعنا، فلفل قرمز، فلفل سیاه، سیر خرد شده، درون کاسه ریخته تا ماست تند شود و آن را روی ترکیب نان پیتا و نخود بریزید و روی خوراک نخود لبنانی را با مغز کاج به حالت پوشیده شده در بیاورید. روی مغزها را کره قهوه ای برای خوش طعم کردن غذا به میزان کم بریزید. کره قهوه ای رنگ براحتی از کره معمولی بدست می آید که برای این کار باید کره را بعد از نقطه ذوب روی حرارت زیاد قرار دهید تا شیر جامد درون آن جدا شود و رنگ کره قهوه ای شده و عطر خوش بویی از آن بلند شود فقط باید مراقب بود که از آن غافل نشوید چون کره بعد از قهوه ای شدن شروع به سوختن می کند.

نکته: در کره قهوه ای بخش های ته نشین شده وجود دارد که باید جدا شود و از مصرف آن اجتناب کرد.

خوراک نخود

آخرین آموزش ها
برترین ها