haraj logo
جستجو

ته چین مرغ

مواد لازم :
سینه مرغ : 1عددتخم مرغ : 2عددپیاز : اعددماست سفت : 1 پیمانهکره : 50 گرمزرشک : 100گرمزعفران : نصف پیمانهنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیخلال پسته و بادام : مقدار کافیبرنج : 2/5 پیمانهپودر سیر : مقدار لازمروغن مایع : مقدار لازم

از جمله غذاهای خوشرنگ و خوشبو که در اکثر مجالس و مهمانی ها شکل و زیبایی خاصی به سفره می دهد ته چین است. این غذا به صورت ته چین قالبی - ته چین بادمجان - ته چین با مرغ یا ته چین با گوشت چرخ کرده درست می شود. نکته مهم در درست کردن این غذا نسبت ماست و تخم مرغ است که اهمیت زیادی در مزه و شل یا سفت شدن ته چین دارد. اگر ماست زیاد استفاده شود ته چین فرم و شکل خود را از دست می دهد و اگر تخم مرغ زیاد شود غذا بوی تخم مرغ پیدا می کند.

زرشک ها را حتما 1 ساعت قبل از شروع در آب خیس کنید و به مدت 2 دقیقه در ماهی تابه که در آن کره ریخته اید تفت دهید. ( برخی افراد به زرشک مقدار کمی شکر موقع تفت اضافه می کنند تا مزه ترش ان گرفته شود و حالت ملس پیداکند).


ابتدا سینه مرغ را بشویید. داخل یک قابلمه به مقدار لازم آب بریزید و مرغ را همراه با یک عدد پیاز خرد شده و نمک و فلفل و زردچوبه و کمی پودر سیر داخل قابلمه بریزید، تا مرغ بوی بد خود را از دست بدهد و تاحدی مزه دار شود.

قابلمه را روی شعله اجاق گاز قرار دهید و درب آن را ببندید و اجازه دهید مرغ خوب بپزد و آب تبخیر شود از آب زیاد استفاده نکنید تا مرغ مزه آب نگیرد. وقتی مرغ پخت آن را با دست ریش ریش کنید و یا با چاقو تکه تکه کنید. سپس ا قاشق غذاخوری زعفران دم کرده روی مرغهای ریش شده بریزید و مرغها را با زعفران قاطی کنید . سپس داخل یک ماهی تابه کره بریزید و مرغها رو داخل قابلمه ریخته و با کره روی شعله گاز تفت دهید تا مرغها مزه کره بگیرند و خوشمزه شوند. برخی افراد از قارچ نیز همراه مرغ در این غذا استفاده می کنند که سلیقه ای است.


>داخل یک قابلمه آب می ریزیم و روی شعله اجاق گاز قرار می دهیم و بعد از اینکه آب جوش امد ، 2/5 پیمانه برنج را که از شب قبل در آب خیس کرده بودیم داخل قابلمه می ریزیم و کمی نمک و روغن به قابلمه برنج اضافه می کنیم وقتی برنج حالت زنده داشت (مغزش خام بود ولی بیرونش نرم بود) زمان آبکشی برنج است (برنج را با آب ولرم آبکشی می کنیم).  برنج را یک کم سفت تر بردارید تا ته چین شما شفته نشود.

ته چین مرغ


تخم مرغ و ماست و زعفران و کمی نمک و فلفل (برای مزه دار شدن) و روغن را داخل یک ظرف مخلوط می کنیم. برنج آبکش کرده را نصف می کنیم یک قسمت آن را با زعفران و تخم مرغ و ماست و روغن قاطی می کنیم و نصف دیگر برنج را با زعفران و روغن مخلوط می کنیم (یعنی ماست و تخم مرغ را به این نصف دیگر برنج اضافه نمی کنیم). بهتر است از ماست سفت و یا چکیده استفاده کنید.

ته چین مرغ

 

داخل یک قابلمه تفلون نچسب به مقدار کافی روغن مایع می ریزیم و کاملا کف و دیواره های آن را با روغن مایع چرب می کنیم. نصف برنج و ماست و تخم مرغ و زعفران را داخل قابلمه می ریزیم و با دست فشار می دهیم تا مواد منسجم شوند و بعد مرغ تکه شده یا ریش شده را همراه با زرشک تفت داده شده در کره روی برنج فشرده شده می ریزیم و سپس نصف دیگر برنج و ماست و تخم مرغ و زعفران را روی مرغها می ریزیم و با کفکیر کاملا فشار می دهیم تا مواد منسجم  و فشرده شوند و ته چین از هم وا نشود در لایه بعدی مرغ و زرشک را می ریزیم و روی آن برنج زعفرانی را می ریزیم .  

ته چین مرغ


قابلمه را روی شعله اجاق گاز می گذاریم و درب آن را می بندیم و شعله را کم می کنیم. تقریبا 2 ساعت بعد غذا آماده است. وقتی غذا آماده شد آن را بر می گردانیم چون ته دیگ آن خوشرنگ تر است و ته چین را با خلال پسته و بادام و زرشک تزیین می کنیم تا رنگارنگ و زیبا شود. می توانید این غذای خوشمزه را درپلوپز و یا فر نیز تهیه کنید.

 

ته چین مرغ

 

آخرین آموزش ها
برترین ها