haraj logo
جستجو

خورش مرغ

مواد لازم :
ران مرغ : 2 عددپیاز : 2 عددسیب زمینی : 2 عددهویج : 1 عددروغن : به میزان لازمبرنج : 4 پیمانهنمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازمرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوریآب : به میزان لازم

خورش مرغ یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و مفید میباشد که دارای خواص زیادی است و ما ایرانی ها معمولا گوشت مرغ را بیشتر از سایر گوشت ها می پسندیم و گوشت مرغ نسبت به گوشت گوسفند خیلی خوب است و برای بدن مضر نیست. آب این خورش باعث خوشمزگی و نرمی غذا می شود و غذا را بسیار سبک و مقوی می کند توصیه می شود بگزارید خورش بیشتر جا بیفتد و آبش غلیظ و خوشرنگ شود که در اینصورت طعم بسیار خوبی به غذای ما می دهد. این غذا را میتوان در مجالس و مهمانی ها تهیه کرد و از مهمانان پذیرایی کرد. اگر یکبار این خورش را در منزل درست کنید به شما اطمینان میدهم که بسیار مورد پسند همه قرار خواهد گرفت.

این غذا بسیار غذای سالم میباشد زیرا در آن از هویج و سیب زمینی استفاده شده است که هر یک به خودی خود دارای خواص زیادی است. این غذا دارای چربی و پروتئین پایینی و برای افرادی که چربی خون دارند و کلسترول دارند مفید است زیرا از گوشت مرغ استفاده شده است. در عوض دارای کالری زیادی است و باعث میشود در طول روز انرژی زیادی برای انجام کارها داشته باشیم. می توانید به جای رب گوجه فرنگی از خود گوجه فرنگی استفاده کنید. علت استفاده از زردچوبه هم برای این است که هنگام پخت بوی مرغ گرفته شود و میتوان به جای زردچوبه از زعفران استفاده کرد. به سراغ طرز تهیه این خورش خوشمزه میرویم امیدوارم از این غذای لذیذ لذت ببرید.

 


ابتدا در مرحله اول پیاز ها را پوست میگیریم سپس شسته و خرد میکنیم اگر به صورت خلالی خرد کنیم بهتر است و ظاهر بهتری دارد. سپس داخل ماهیتابه مقداری روغن ریخته و روی شعله قرار میدهیم تا روغن داغ شود و برای اینکه روغن داغ نشود پیازها موقع سرخ شدن به ماهیتابه میچسبد پس بهتر است روغن کمی داغ شود و بعد پیازها را داخل ماهیتابه ریخته و تفت میدهیم و اجازه میدهیم تا سرخ و طلایی شوند.

خورش مرغ

خورش مرغ

 در حین سرخ شدن پیازها برای خوش طعم شدن و زیباتر شدن رنگ پیاز مقداری هم زردچوبه اضافه میکنیم و تفت میدهیم.


وقتی پیاز سرخ و طلایی شد ران های مرغ را که از قبل شسته ایم به پیازها اضافه میکنیم تا هر دو طرف ران ها سرخ شوند

خورش مرغ

هویج را شسته و هر گونه سیاهی های روی هویج را پاک میکنیم و بصورت گرد و حلقه ای خرد میکنیم و به مواد اضافه میکنیم، یکی از سیب زمینی ها را شسته ایم بصورت نگینی خرد میکنیم و به مواد اضافه میکنیم و سیب زمینی دوم را میگزاریم برای درست کردن ته دیگ.

خورش مرغ


رب گوجه فرنگی را داخل یک ظرف با مقدار خیلی کم روغن روی شعله تفت میدهیم تا خوشرنگ شود و سپس به موادمان اضافه میکنیم و مواد را خوب مخلوط میکنیم تا رب کامل به خورد تک تک مواد خورش برود و مقداری آب به مواد خورش اضافه میکنیم و بهتر است ابتدا آب زیادی اضافه کنید تا به آرامی خورش بپزد و آبش گرفته شود و آب لعاب دار شود و وقتی آب را اضافه کردیم مقداری نمک و فلفل هم اضافه میکنیم و خوب مخلوط میکنیم. در ماهیتابه را میگزاریم و اجازه میدهیم تا خورش به آرامی بپزد و جا بفتد.


ابتدا در قابلمه تا نصف آب مریزیم و مقداری هم نمک اضافه میکنیم و میگزاریم تا آب بجوشد. برنج از قبل خیس شده را شسته و داخل قابلمه میریزیم و میگزاریم تا برنج بپزد و نرم شود. یک دانه از برنج را برداشته و تست میکنیم اگر نرم بود یعنی پخته و زمان آبکش کردن است. برنج را آبکش کرده و داخل قابلمه مقداری روغن میریزیم و نان یا سیب زمینی برای ته دیگ در کف قابلمه میگزاریم و سپس برنج را اضافه میکنیم و روی اجاق گزاشته و شعله را کم میکنیم تا برنج بپزد و دم بکشد. و مقداری روغن به اندازه یک قاشق روی برنج میریزیم. بعد از پخت برنج را در ظرف کشیده و در کنارش در ظرفی دیگر خورش مرغ را قرار میدهیم و میتوانیم با مواد دلخواه مثل زعفران و هر ماده دیگر برنج تزئین کنیم و میل کنیم. نوش جان

خورش مرغ

آخرین آموزش ها
برترین ها