haraj logo
جستجو

چیکن ماسالا مرغ با ادویه ماسالا خوراک چیکن ماسالا

چیکن ماسالا مرغی فوق‌العاده خوش طعم و عالی است که طی دو مرحله پخته می‌شود. در مرحله اول داخل فر قرار می‌گیرد و حالت کبابی و نیم‌پز پیدا می‌کند. در مرحله بعدی مرغ داخل یک سس پر مایه از پوره گوجه، خامه و ادویه‌های مختلف ریخته و این بار به طور کامل پخته می‌شود. ادویه اصلی خوراک چیکن ماسالا همان طور که از اسمش پیداست گرام ماسالا است که قبلاً ترکیبات آن در ادویه های خانگی شرح داده شده است. البته با همین روش می‌توانید مرغ کاری هم تهیه کنید. فقط کافی است به جای گرام ماسالا از پودر کاری استفاده کنید.

مواد لازم :
ماست پرچرب 1/2 پیمانهنمک 1 و 1/2 قاشق چایخوریزردچوبه 1 قاشق چایخوریگرام ماسالا یا پودر کاری 1 قاشق چایخوریزیره سبز 1 قاشق چایخوریسینه مرغ بدون پوست و استخوان 900 گرمبرای تهیه سس:کره 4 قاشق غذاخوریپیاز خرد شده 1 عددپودر زنجبیل 1/2 قاشق غذاخوریگرام ماسالا یا پودر کاری 1 و 1/2 قاشق چایخوریزیره سبز 1 و 1/2 قاشق چایخوریپوره گوجه فرنگی ۴۰۰ گرمخامه 1 و 1/4 پیمانهنمک 1 قاشق چایخوریشکر 1 قاشق چایخوریفلفل 1/4 قاشق چایخوری

مدت زمان آماده سازی : ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۴۵ دقیقه

زمان کل : ۶۰ دقیقه

برای : ۴۶ نفر

ارزش غذایی: 475 Calories

عکس

اگر دوست داشته باشید می‌توانید به جای سینه از ران مرغ هم استفاده کنید. در ضمن می‌توانید چیکن ماسالا را قبل از زمان سرو تهیه و در یخچال نگهداری کنید. در موقع سرو کافی است مرغ را همراه با سس آن گرم کنید و همراه با پلو یا با نان نوش جان کنید.

 

طرز تهیه چیکن ماسالا

 

ابتدا سینه‌های مرغ را به صورت تکه‌های ۵ ۶ سانتی خرد کنید. در کاسه بزرگی ماست، نمک و بقیه ادویه‌ها را بریزید و خوب مخلوط کنید. سپس مرغ خرد شده را داخل مایع بریزید و زیر و رو کنید تا مخلوط ماست تکه‌های مرغ را بپوشاند. سپس روی کاسه را بپوشانید و آن را حداقل ۱ ساعت (یا از شب تا صبح) در یخچال قرار دهید.

 

عکس

 

روی یک سینی فر ورقه آلومینیومی بکشید و یک توری فلزی پایه‌دار روی آن قرار دهید. مرغ‌ها را روی توری بچینید و سس اضافی را هم روی آن بمالید. سینی را در فر قرار دهید و ۵ ۸ دقیقه شعله بالای فر را روشن کنید. فقط مراقب باشید مرغ نسوزد. در این مدت می‌توانید تهیه سس را شروع کنید.

 

چیکن تیکا ماسالا

تصویر

 

کره را در تابه بزرگی روی شعله متوسط آب کنید. پیاز خرد شده را همراه با زنجبیل داخل تابه بریزیدو ۵ ۷ دقیقه تفت بدهید و مرتب هم بزنید. قبل از این که پیاز قهوه‌ای رنگ شود شعله را کم کنید. ادویه‌ها را اضافه کنید و دو دقیقه دیگر به تفت دادن ادامه دهید.

 

عکس

 

پوره گوجه، خامه، نمک، شکر و فلفل را همراه با نصف پیمانه آب اضافه کنید و بگذارید جوش بیاید. سپس شعله را کم کنید و بدون گذاشتن درب تابه صبر کنید سس غلیظ شود (حدود ۱۵ دقیقه). سس را بچشید و طعم آن را به سلیقه خود تنظیم کنید (احتمالاً لازم است مقدار بیشتری نمک و شکر اضافه کنید).

 

تصویر

 

مرغ که حالا روی آن کباب شده است را داخل سس بریزید و بگذارید روی همان شعله ملایم بماند تا مغزپخت شود. چیکن ماسالا را همراه با پلو یا نان سرو کنید.

 

تصویر

 

نکته: به جای توری فلزی می‌توانید مقداری فویل آلومینیومی را مچاله کنید و روی سینی پخش کنید و تکه‌های مرغ را روی آن قرار دهید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها