haraj logo
جستجو

کیک مرغ

مواد لازم :
سینه مرغ : 1 عددنان تست : 1 بستهسس مایونز : 1 لیوانتخم مرغ : 2 عددجعفری : نصف لیوانپیازچه و تره : نصف لیوانپیاز : 1 عددسیر : 2 حبهگردو : 1 لیوانخیارشور : نصف لیوانماست پرچرپ : نصف لیواننمک،فلفل،زردچوبه : مقدار کافی

کیک مرغ از جمله غذاها و یا پیش غذاهای خوشمزه و راحت می باشد که بسیار آسان و در زمان اندک درست می شود. این غذا بسیار زیبا و رنگارنگ است و با تزیینات مختلف و متنوع می تواند جلوه خاصی به سفره ما در مهمانی ها و مجالس بدهد. این غذای خوشمزه با مواد مختلف بسته به سلیقه افراد می تواند درست شود. مثلا برخی افراد در تهیه آن از ذرت پخته و یا قارچ و یا هویچ پخته و رنده شده نیز علاوه بر مواد اصلی آن یعنی مرغ و خیار شور و تخم مرغ و پیازچه و جعفری استفاده می کنند. در اینجا طرز تهیه این غذا را آموزش می دهم.


ابتدا درون یک قابلمه به مقدار کافی آب می ریزیم. قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم و شعله گاز را روشن می کنیم. 1 عدد سینه مرغ را با آب می شوریم. سپس آن را درون قابلمه می ریزیم. برای اینکه بوی مرغ گرفته شود و مرغ تا حدی نیز مزه دار شود به قابلمه نمک و فلفل و زرد چوبه به مقدار کافی همراه با دو حبه سیر و یک پیاز خرد شده اضافه می کنیم. درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا مرغ بپزد. با فرو کردن چنگال داخل مرغ از پختن آن مطمئن می شویم. اگر چنگال داخل مرغ فرو رفت و رنگ مرغ سفید شد مرغ پخته است. مرغ پخته شده را کنار می گذاریم تا سرد شود. سپس وقتی مرغ سرد شد آن را با دست به خوبی ریش ریش می کنیم.   

کیک مرغ


سپس درون یک قابلمه به مقدار کافی آب می ریزیم. قابلمه را روی شعله  گاز می گذاریم و 2 عدد تخم مرغ را درون قابلمه می اندازیم . برای جلوگیری از ترک خوردن پوست تخم مرغ کمی نمک به قابلمه می ریزیم و منتظر می شویم تا تخم مرغ آبپز شود (تقریبا 15 دقیقه). وقتی تخم مرغ آبپز شد آن را از قابلمه خارج کرده و منتظر می شویم تا سرد شود. سپس پوست تخم مرغها را می شکنیم و تخم مرغ را با چاقو به قطعات کوچک می بریم و یا رنده می کنیم و سپس تخم مرغ را به مرغ ریش شده اضافه می کنیم و با آن مخلوط می کنیم.


سپس 1 لیوان سس مایونز و نصف لیوان ماست  پرچرب را با تره و پیازچه و جعفری خرد شده و ریز شده (به مقدار ذکر شده در دستور غذا در بالا) و نمک و فلفل ( به مقدار لازم) مخلوط می کنیم.

مواد مخلوط شده را روی مرغ ریش شده و تخم مرغها می ریزیم و با آنها خوب قاطی می کنیم. سپس در همین جا نصف لیوان خیار شور را نیز در یک ظرف جدا گانه رنده میکنیم. (آب خیار شور را دور می ریزیم. حتما چون خیار شور موقع رنده کردن آب می اندازد در یک ظرف جدا رنده شود) و سپس خیار شور رنده شده را به مواد دیگر اضافه می کنیم و همه مواد را باهم قاطی می کنیم. (می توان خیار شور را بجای رنده کردن به صورت نگینی با چاقو خرد کرد). ضمنا برای خوشمزه تر شدن کیک مرغ کمی از گردوها را خرد می کنیم و داخل مایه کیک مرغ می ریزیم.

کیک مرغ


سپس نان تست را در یک ظرف می چینیم و چهار طرف نان تست را با چاقو می بریم (می توان نان تست را به هر شکلی برای این کیک استفاده کردهم به صورت کیک یک دست و هم کیک برش زدخورده و حالت فینگر فود). در یک ظرف مناسب یک ردیف نان تست را قرار می دهیم و روی آنها یک لایه از مواد کیک مرغ آماده شده را می ریزیم. مواد را با چاقو صاف و مرتب می کنیم.  

کیک مرغ

سپس یک لایه دیگر از نان تست را روی مواد مایه کیک مرغ می ریزیم و دوباره مواد کیک مرغ را روی نان تست می ریزیم و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا مواد و نان تست ما تمام شود. (حتما لایه آخر کار نان تست باشد). در آخر کمی سس مایونز را روی نان تست می ریزیم و با چاقو آن را صاف می کنیم. سپس کیک مرغ را در یخچال قرار می دهیم (2 ساعت). وقتی کیک مرغ را از یخچال در می آوریم روی آن را با گردو و جعفری و گوجه فرنگی و سس مایونز. . . می توانیم تزیین کنیم.

آخرین آموزش ها
برترین ها