haraj logo
جستجو

جوجه کباب

مواد لازم :
جوجه : 1 کیلوییماست : 2 قاشق غذاخوریزعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوریآب لیمو ترش : 2 قاشق غذاخوریگوجه : 6فلفل نمک : مقدار کافیپیاز : 1 عددکره : مقدار کافی

کبابها و انواع مختلف آن مثل کباب کوبیده - کباب بختیاری- کباب لقمه و  بخصوص جوجه کباب از غذاهای خوشمزه و مطرح در کشورمان می باشد . این غذا در اکثر رستورانها ی کشور به شکلهای مختلف و با مزه های گوناگون تهیه می شود .روش پخت جوجه کباب ها مشابه یکدیگر هستند به این ترتیب که پس از مزه دار کردن مرغ با مواد مختلف( که در نتیچه مزه دار کردن با مواد مختلف کیفیت و طعم جوجه کباب متفاوت می شود) ، انها را روی ذغال کباب می کنند و یا در فر می پزند.این غذای خوشمزه بیشتر با برنج و همراه با گوجه فرنگی و برای ناهار استفاده می شود.تنها تفاوتی که جوجه کبابها با هم دارند استفاده از مواد مختلف با طعم های گوناگون در مزه دار کردن انهاست ولی از لحاظ شکل ظاهری همه انواع جوجه کبابها مشابه هستند.جوجه کباب در صورتی که از قبل مزه دار شده باشد، برای پختن و کباب کردن زمان زیادی لازم ندارد. بنابراین این غذا بسیار مناسب بیرون شهرو زمانهایی است که وقت زیادی برای آشپزی کردن و پختن غذا ندارید.


ابتدا یک عدد مرغ 1 کیلوگرمی را خریداری می کنیم و مرغ را با آب می شوریم و سپس با چاقو و یا ساطور و روی تخته آن را به قطعات ریز و حالت جوجه کبابی برش می دهیم. تکه های مرغ نباید خیلی بزرگ باشد که هنگام پخت خام بماند و نباید خیلی کوچک باشد که به سیخ کشیدن آن مشکل شود.


سپس در این مرحله وقتی مرغ را تکه تکه کردیم آن را با آب خوب می شوریم و ابکش می کنیم.


سپس 1 عدد پیاز را شسته و با چاقو پوست می کنیم و آن را با چاقو به صورت خلالی می بریم.( پیاز را رنده نمی کنیم چون به جوجه ها می چسبد و هنگام پختن می سوزد و به صورت ریز خرد نمی کنیم چون جدا کردن آن از جوجه ها مشکل می شود ).


سپس در این مرحله مرغهای تکه شده را مزه دار می کنیم. برای این کار ابتدا مرغهای تکه شده و آبکش شده را داخل یک کاسه گود می ریزیم و پیازهای خلالی را به آن اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم و پیازها را با جوجه ها ماساژ می دهیم.سپس 2 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش و 2 قاشق غذاخوری ماست و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده را همراه با مقدار کافی نمک و فلفل  به کاسه حاوی مرغ خرد شده و پیاز خلالی اضافه می کنیم و مواد را با هم خوب مخلوط می کنیم تا مرغ مزه دار شود.سپس روی  کاسه را با سلفون و یا نایلون می پوشانیم و آن را برای یک شبانه روز در یخچال می گذاریم تا استراحت کند و مرغ ما مزه دار و خوش طعم شود. 

جوجه کباب


سپس در این مرحله بعد از اینکه مرغها مزه دار شدند آن را از یخچال در آورده و پیازها را از مرغها جدا می کنیم و تکه های مرغ را به سیخ می کشیم فقط هنگام سیخ کشیدن قطعات سینه و فیله را باهم در یک سیخ و قطعات کتف و بال و ران را جداگانه سیخ می کشیم.حتما دقت کنید هنگام سیخ کشیدن قطعات مرغ به هم بچسبند و بین آنها فاصله ای نباشد.

جوجه کباب


سپس در این مرحله گوجه فرنگی ها را نیز به سیخ می کشیم در صورت تمایل می توان از فلفل نیز بین گوجه ها استفاده کرد.سپس سیخ های جوجه را روی آتش ذغال می گذاریم و آن را می چرخانیم تا رنگ گوشت مرغ تغییر کند و یکنواخت بپزد.برای خوشمزه تر شده مقداری کره را با قلمو روی جوجه ها می مالیم تا خوشمزه تر شود.برای تهیه جوجه در فر سینی فر را چرب می کنیم و سینی را در فر با حرارت 200 درجه سانتی گراد می گذاریم و هر چند دقیقه یکبار در فر را باز می کنیم و به ان با فرچه کره می مالیم.

 


سپس در این مرحله جوجه ها را از سیخ بیرون آورده و در ظرف مناسبی می ریزیم و با برنج و یا نان برای ناهار و یا شام و مجالس و مهمانی ها سرو می کنیم.نوش جان. 

جوجه کباب

آخرین آموزش ها
برترین ها