haraj logo
جستجو

ته چین مرغ و انار

مواد لازم :
برنج : 4 پیمانه آب انار : 3 پیمانه ماست چکیده : 1ونیم پیمانه عسل : 4 قاشق غذاخوری فیله مرغ : 10 عدد تخم مرغ : 2 عدد پیاز : 1 عدد نمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازم زعفران : به میزان لازم روغن : به میزان لازم آبلیمو : به میزان لازم


این ته چین بسیار خوشمزه است و به دلیل آب اناری که در آن استفاده می شود مختص فصل پاییز و زمستان است البته در فصول دیگر در صورت در دسترس بودن انار می توان آن را تهیه کرد و از طعم لذیذ آن لذت برد.

برای تهیه آن ابتدا باید فیله های مرغ را شسته و بعد از خشک شدن آب آن، آن را داخل کاسه بزرگی بریزید سپس روی آن یک عدد پیاز را رنده کرده و به آن نمک و فلفل و کمی زردچوبه و کمی آبلیمو به همراه 2 الی سه قاشق غذاخوری زعفرانی را که از قبل دم کرده اید اضافه کنید و مواد را با هم خوب مخلوط کنید و اجازه دهید تا به مدت چند ساعت داخل یخچال بماند تا مواد خوب با فیله ها ترکیب شود و به خورد آن رود. 

در این مرحله فیله های مرغ را که مزه دار کرده بودیم و داخل یخچال قرار داده بودیم را بیرون آورده و داخل ماهیتابه ای که کمی روغن داغ در آن ریخته ایم قرار می دهیم و با حرارت ملایم اجازه می دهیم تا فیله ها کمی سرخ شوند سپس به اندازه یک استکان آب به آن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا فیله ها پخته شوند. بهتر است فیله ها را به همراه موادی که به وسیله آن طعم دار شده اند داخل ماهیتابه قرار دهیم تا خوشمزه تر شود.

ته چین مرغ و انار

حالا در ظرفی جدا آب انار ریخته و به آن عسل را اضافه کنید و روی شعله ملایم قرار دهید و هم بزنید تا کم کم بجوشد و غلیظ شود و کش بیاید سپس شعله را خاموش کنید. توجه داشته باشید که آب انار و عسل کمی طول می کشد تا به جوش بیاید و به حالت غلیظ برسد پس باید صبور بود.

ته چین مرغ و انار


حالا نوبت به آبکش کردن برنج می شود برای این کار برنج را که از قبل با آب و نمک خیس کرده ایم داخل قابلمه آب جوش و نمک که در حال قل خوردن است می ریزیم و اجازه می دهیم تا به مدت ده دقیقه قل بخورد و نیم پز شود. سپس آن را داخل آبکش ریخته و کمی آب سرد روی آن می ریزیم تا به برنج شوک وارد شود و قد بکشد و اجازه می دهیم تا آبش از طریق آبکش برود.

حالا به سراغ تخم مرغ ها می رویم و آن ها را در ظرفی می شکنیم و زرده و سفیده را از هم جدا می کنیم برای اینکار می توانید از وسیله ای که برای این کار طراحی شده استفاده کنید یا اگر در اینکار مهارت دارید هنگام شکستن تخم مرغ به آرامی زرده را از سفیده جدا کنید.

سپس ماست چکیده را به تخم مرغ اضافه می کنیم و خوب با هم ترکیب می کنیم و بعد از آن آب انار غلیظ شده با عسل را که حالا خنک شده به مخلوط تخم مرغ و ماست موسیر اضافه می کنیم و حسابی با هم مخلوط می کنیم تا کاملا یک دست شود. سپس مابقی نمک و فلفل و دم کرده زعفران را اضافه می کنیم و هم می زنیم و بعد کمی روغن اضافه می کنیم.

حالا نوبت به اضافه کردن برنج آبکش شده به موادمان می شود وقتی برنج را به مواد اضافه کردیم خوب هم می زنیم تا با هم مخلوط شوند. در ادامه به سراغ درست کردن فیله ها می رویم.

ته چین مرغ و انار


بعد از آنکه فیله ها پخته شدند یک قابلمه متوسط را برداشته و داخل آن روغن بریزید و اجازه دهید تا روغن کاملا داغ شود سپس موادی را که شامل برنج و آب انار و غیره بود را به آرامی به کف قابلمه اضافه می کنیم و با ته قاشق فشار می دهیم سپس فیله های مرغ را اضافه می کنیم و دوباره مخلوط برنج را اضافه می کنیم و در آخر دم کنی را روی آن قرار داده و اجازه می دهیم تا به مدت یک ساعت دم بکشد.

می توان ته چین را داخل فر قرار داد تا به مدت 30 دقیقه و دمای 180 درجه دم بکشد. در آخر ته چین خوشمزه شما آماده می شود و می توانید در وعده ناهار به همرا خانواده میل کنید و لذت ببرید.

آخرین آموزش ها
برترین ها