haraj logo
جستجو

چکدرمه با گوشت گوسفندی

مواد لازم :
برنج : 6 پیمانهگوشت گوسفندی : 700 گرمپیاز : 1 عددرب : 3 قاشق غذاخوریروغن مایع : مقدار کافینمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیگوجه فرنگی : 500 گرم

چکدرمه یا چکیدرمه از غذاهای مشهور و خوشمزه ترکمنی و مخصوص بندر ترکمن و آق قلا و شمال کشور و در واقع استان گلستان است این غذای لذیذ که قدمتی هزار ساله دارد به صورت برنجی و چلویی و غذای مخلوط سرو می شود از دیگر غذاهای مردم خطه شمال کشور و بندر ترکمن اکمک - بورک- بولامه و . . . را می توان نام برد اما شهرت چکدرمه بیشتر است .

چکدرمه در واقع شامل گوشت گوسفندی و برنج و رب و گوجه فرنگی و . . است. تقریبا از لحاظ رنگ و لعاب شبیه استانبولی است ولی برخلاف استانبولی پلو که برنج را به گوشت سرخ شده اضافه می کنند و با هم دم می کنند برای درست کردن چکدرمه باید ابتدا گوشت پخته شود.

برای تهیه این غذای ترکمنی و خوشمزه می توان بجای گوشت گوسفندی از گوشت گوساله مرغ و یا ماهی و بوقلمون نیز استفاده کرد. این غذا در واقع غذای مهمانی ها و عروسی ها و حتی مراسم عزا در نزد ترکمن ها است و از یک قابلمه بزرگ برای تهیه ان استفاده می شود که به این قابلمه در زبان ترکمنی قازان و در لهجه های دیگر قزقون یا قزگون می گویند. اما ما با قابلمه روحی و یا چدنی با اندازه مناسب نیز می توانیم این غذا را درست کنیم. این غذا همراه با دوغ شتر و یا شیر شتر و ترشی و ماست و سالاد شیرازی و سبزی خوردن بینهایت خوشمزه تر می شود.  

چکدرمه با گوشت گوسفندی


ابتدا 1 عدد پیاز متوسط را با اب خوب می شوریم و با چاقو پوست آن را می گیریم و سپس آن را به صورت نگینی و ریز و مکعبی خرد می کنیم  و سپس داخل یک ماهی تابه کمی روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن خوب داغ شد پیاز را داخل تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا طلایی و سبک و کم حجم شود. سپس کمی زردچوبه به پیاز ها اضافه می کنیم و تفت می دهیم. ( می توان بجای خرد کردن پیاز ان را رنده کرد و تفت داد).


سپس در این مرحله 700 گرم گوشت گوسفندی را با اب خوب می شوریم و با چاقو روی تخته به صورت تکه های بزرگ خرد می کنیم. تکه های گوشت باید اندازه بزرگ داشته باشد( بزرگ تر از گوشت خورشتی). سپس گوشت تکه شده را به تابه حاوری پیازداغها اضافه می کنیم و روی شعله ملایم گاز گوشت را تفت می دهیم تا تغییر رنگ دهد. سپس نمک فلفل را به مقدار لازم  به همراه  3 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی به تابه گوشت در حال تفت دادن اضافه می کنیم . سپس رب  را داخل تابه همراه با گوشتها تفت می دهیم تا رنگ آن بیشتر شد و بوی خامی آن گرفته شود.   

چکدرمه با گوشت گوسفندی


سپس در این مرحله 500 گرم گوجه فرنگی را می شوریم و پوست آن را با چاقو می گیریم و با رنده آن را رنده می کنیم و گوجه رنده شده را به تابه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و منتظر می شویم تا آب گوجه بخار شود و تا حدی که به خورد گوشت رود و گوشت مزه دار شود.


سپس در این مرحله بعد از رنده کردن گوجه فرنگی ،4 پیمانه آب داخل تابه گوشت  و پیاز و گوجه می ریزیم و شعله گاز را ابتدا زیاد می کنیم تا آب آن به جوش آید و سپس شعله گاز را کم می کنیم و در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت به آرامی بپزد و مغز پخت شود.


سپس در این مرحله 6 پیمانه برنج را که از شب قبل در آب نمک خیس کرده بودیم و شسته بودیم را به تابه گوشت  که آب آن کم شده و تقریبا پخته اضافه می کنیم مثل سایر برنجهای کته باید 2 بند انگشت اب روی برنج باشد. درب قابلمه را می بندیم و سپس اجازه دهیم تا برنج دم بکشد. وقتی برنج دم کشید آن را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده غذایی ناهار و با دوغ شتر و ترشی و سالاد و سبزی خوردن میل می کنیم. ( درتهیه این غذا ی خوشمزه می توان برنج را جداگانه دم کرد و سپس  موقع سرو کردن غذاگوشت را روی آن گذاشت).

چکدرمه با گوشت گوسفندی

آخرین آموزش ها
برترین ها