haraj logo
جستجو

فلفل دلمه ایی پنیری

مواد لازم :
فلفل دلمه ای قرمز : 4 عددبرنج نیم دانه : 1 فنجانگوشت چرخ کرده : 250 گرمجعفری ساطوری : به مقدار لازمنمک و فلفل : به مقدار کافیروغن : مقداریپنیر چدار : 1 فنجانعصاره گوشت : 1 قرصسیر : 3 حبهپیاز : 1 عددسس سویا : یک قاشق چایخوری


4 عدد فلفل دلمه ایی قرمز و سالم را تهیه کنید.

قبل از شروع آشپزی باید نکته ایی را بیان کنم: فلفل دلمه ایی هایی را انتخاب کنید که در قست انتهایی سه برجستگی داشته باشند، این فلفل دلمه ایی ها نر هستند، تند مزه بوده و تخم درون شکم آن ها کمتر است، فلفل دلمه ایی های نر برای پخت و پز خیلی بهترند چرا که مزه آن ها پس از طبخ تغییری نمی کند و تلخ نمی شود. 

فلفل دلمه ایی پنیری

فلفل دلمه ایی های قرمز را از وسط نصف کنید، کلاهک آن ها را کوتاه کنید ولی جدا نکنید، اغلب جدا کردن کلاهک سبب پاره شدن بافت فلفل دلمه ایی می شود، تخم های درون آن را بیرون آورده و یک آب بشویید و داخل یک سبد قرار دهید. 

حالا باید مواد درون فلفل دلمه ایی ها را بپزیم:1 عدد عصاره گوشت گوساله را با دست پودر نمایید و داخل یک قابلمه بریزید. برنج نیم دانه را پاک کنید و یک آب بشویید تا خاک آن شسته شود. 2 لیوان آب به پودر عصاره گوشت داخل قابلمه بی افزایید و قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید حدود 1 قاشق چایخوری روغن به آن اضافه کنید و همه برنج نیم دانه شسته شده را داخل قابلمه بریزید، مهلت بدهید تا آب شروع به قل زدن بکند سپس حرارت را کم کنید و درب قابلمه را نیمه باز بگذارید تا برنج به مرور پخته شود. برنج باید پس از پخت، حالت خیس داشته باشد پس در پی این نباشید که تمام آب برنج به جوش برود و یک کته سفت به دست بیاید. 

فلفل دلمه ایی پنیری


3 حبه سیر را از پوستشان خارج کنید، پیاز را هم پوست بگیرید و بشویید. سیرها و پیاز را با چاقو به قطعات بسیار کوچک ساطوری کنید برای این که کار سریع تر انجام شود و چشمتان کمتر اشک بریزد از یک چاقو تیز استفاده کنید ولی با احتیاط عمل کنید. تابه ایی را روی حرارت قرار دهید، مقدار کمی روغن اضافه کنید و سیر و پیاز های خرد شده را داخل آن بریزید و شروع به تفت دادن کنید تا بوی سیر و پیاز در آشپزخانه بپیچد! 

فلفل دلمه ایی پنیری

کمی که سیر و پیاز نرم شد 250 گرم گوشت چرخ کرده را به آن خا اضافه کنید گوشت را با ضربه قاشق تکه تکه کنید و با سیر و پیاز مخلوط نمایید کمی که گوشت تفت خورد و رنگ آن خاکستری شد، تقریبا نصف فنجان آب گرم داخل تابه بریزید تا گوشت پخته شده و انگل های احتمالی آن از بین برود، توجه داشته باشید که فقط تفت دادن گوشت کافی نیست و گوشت باید یکبار با آب بجوشد تا کامل پخته شود. درب تابه را ببندید تا شروع به قل زدن کند و حدود 10-15 دقیقه بپزد؛ آب درون تابه باید بخار شود در عین حال گوشت خشک نشود.


به برنج سر بزنید اگر پخته شده و آبدار بود(نباید زیاده از حد خیس باشد) زیر گاز را خاموش کنید.

پس از پخت گوشت درون تابه، گاز را خاموش کنید و بگذارید مواد داغی خود را از دست بدهد بعد 1 قاشق سس سویا را به گوشت چرخکرده درون تابه بی افزایید و همه مواد را هم بزنید کمی از مایه گوشتی را بچشید اگر میزان نمک آن مناسب بود فقط مقداری فلفل بپاشید. برنج پخته شده را داخل تابه بریزید و شروع کنید به همزدن برنج با مایه گوشتی، تا همه مواد به طور یکنواخت باهم مخلوط شوند. 


از یک ظرف نسوز گود استفاده کنید و کمی کف آن را چرب کنید چون می خواهیم در آخر از دمای فر استفاده نماییم.

هر نیمه از فلفل دلمه ها را بر دارید و داخل آن را با مواد برنجی-گوشتی پر کنید؛ هر کدام را که پر کردید در کف ظرف قرار دهید. پس از تمام شدن کار فلفل دلمه ایی ها باید روی آن ها پنیر زرد رنگ چدار بریزید پنیر چدار را از قبل رنده کنید و روی هر نیمه از فلفل دلمه ایی ها مقداری پنیر بریزید.

فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد گرم کنید ظرف غذا را داخل طبقه وسط قرار دهید به مدت 10-15 دقیقه کافیست تا پنیر آب شده و فلفل دلمه ایی ها پخته شوند. سپس ظرف را از فر بیرون آورده و فلفل دلمه ایی های پنیری را با جعفری ساطوری شده تزیین نمایید. نوش جان   

فلفل دلمه ایی پنیری

آخرین آموزش ها
برترین ها