haraj logo
جستجو

پنیر

 

مواد لازم :
شیر 8 پیمانهماست 1/4 پیمانهآبلیمو 2 قاشق غذاخوری

مدت زمان آماده سازی : ۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۱۵ دقیقه

زمان کل : ۲۰ دقیقه

تصویر پنیر خانگی

 

 

طرز تهیه پنیر سفید خانگی

 

شیر را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. پس از اینکه شیر به جوش آمد از روی حرارت بردارید و ماست و ابلیمو را اضافه کنید. هم بزنید تا شیر تکه تکه شود.

 

تصویر

 

پس از اینکه قسمت های جامد و مایع از هم جدا شدند توری را داخل ظرف بزرگی بگذارید و شیر دلمه شده را داخل آن خالی کنید (پارچه باید نازک باشد تا مایع از آن خارج شود اما دقت کنید که سوراخ های پارچه بیش از حد بزرگ نباشند).

 

تصویر

 

پارچه را از اطراف با دست بگیرید و همانند شکل جمع کنید و 5 ثانیه زیر شیر آب بگیرید تا طعم آبلیمو از پنیر خارج شود سپس پارچه را از جایی آویزان کنید تا آب اضافی خارج شود (کمی با دست پارچه را فشار دهید تا مایعات خارج شود).

 

عکس

 

پس از 30 دقیقه پارچه را روی سطح صافی قرار دهید و روی آن جسمی سنگین بگذارید (میتوانید 2 3 قابلمه را روی هم قرار دهید). پس از 30 دقیقه پنیر را از پارچه خارج کنید و به اندازه دلخواه برش بزنید. داخل ظرف مقداری آب پنیر بریزید و پنیرها را داخل آن بگذارید و در یخچال قرار دهید.

 

عکس

 

نکته ها : در زمان آویزان کردن پنیر آب آن را جمع کنید چون برای قرار دادن پنیر لازم است. میتوانید در صورت تمایل 1/8 قاشق چایخوری نمک همزمان با ماست اضافه کنید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها