haraj logo
جستجو

نان شطرنجی

مواد لازم :
تخم مرغ : 2 عددارد : مقدار کافیروغن مایع : نصف لیوانشکر : نصف لیواننمک : یک پنسوانیل : مقدار کافیبکینگ پودر : 1 قاشق چایخوریپودر کاکایو : 2 قاشق غذاخوریعسل : 5 قاشق غذاخوری

نان از قدیمی ترین نوع غذاهای بشریت است و تاریخچه ان به عصر حجر می رسد که در ان دوران دانه غلات را با اب قاطی می کردند تا به شکل خمیر در اید و با ان نان درست می کردند. نان در گذشته در کوره پخته می شد.در گذشته نان به دو رنگ سفید و تیره درست می شد و نان سفید مخصوص ثروتمندان و نان تیره متعلق به فقیران بود ، اما بعدها مشخص شد که نانهای تیره بیشتر دارای مواد مغذی هستند

نان بعنوان غذای اصلی مردم و در کنار وعده غذایی شام امروزه خورده می شود.نانها انواع مختلفی دارند و براساس مناطق استفاده کننده نان به صورتهای مختلفی و با مواد مختلفی درست می شوند. مثلا در مناطق سردسیر در طبخ نان از زنجبیل و .. استفاده می شود و در مناطق گرمسیر از خرما استفاده می شود.

در ایران 5 نوع نان تولید می شود نانهای حجیم-نان بربری(نیمه حجیم)-لواش -تافتون و نان سنگک  و نانهای فانتزی که تازگی ها و در چند دهه اخیر به این 5 مورد اضافه شده است.نان فانتزی در مدلهای مختلف درست می شود و بیشتر دارای شکر و شیرین مزه هستند و برای وعده غذایی صبحانه و یا بعنوان میان وعده خیلی می چسبد.

در این مطلب طرز تهیه نان شطرنجی را که شامل تخم مرغ و روغن مایع و نمک و بکینگ پودر و پودر کاکایو و ارد و شکر و وانیل و عسل است را برایتان می نویسم ( این نان نوعی نان دو رنگ سفید و قهوه ای شطرنجی با رومال عسل است) امیدوارم ان را در منزل درست کرده و از خوردن این نان زیبا و خوشمزه برای عصرانه و یا میان وعده و یا صبحانه لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع ، 2 عدد تخم مرغ را شکسته و ان را در صورت سالم بودن با وانیل و نصف لیوان شکر و یک پنس نمک را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را با همزن مخلوط می کنیم تا شکر و نمک کاملا با مواد ما قاطی شوند و مواد ما یکدست شود. 

 نان شطرنجی


سپس نصف لیوان روغن مایع را به مخلوط مواد مرحله قبل اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم.


سپس 2 لیوان ارد و بکینگ پودر را داخل یک ظرف ریخته و انها را الک کرده و کم کم به مواد خمیر در مرحله قبل اضافه می کنیم در مورد ارد اول دو لیوان ارد را الک می کنیم و به مواد نان اضافه می کنیم و اگر خمیر حالت چسبندگی داشت مقدار بیشتری ارد اضافه می کنیم تا خمیر به دست نچسبد.سپس خمیر را با دست 5 دقیقه ورز می دهیم.

 

نان شطرنجی


سپس خمیر را به دو قسمت تقسیم می کنیم و به یک قسمت 2 قاشق غذاخوری پودر کاکایو اضافه می کنیم و ان را با خمیر خوب قاطی می کنیم تا خمیر ما قهوه ای شود . حالا دو رنگ خمیر سفید و قهوه ای داریم.در این مرحله از خمیر های سفید و قهوه ای چونه هایی کوچک به انداره فندوق بر می داریم و با دست انها را خوب گرد می کنیم .سپس کف یک سینی  فر را کاغذ روغنی می اندازیم و یا کف ان را با روغن مایع چرب می کنیم.

 

نان شطرنجی
نان شطرنجی

و سپس سینی را داخل فر با حرارت 180 در جه سانتی گراد که از قبل گرم شده بود و برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا نان ما بپزد و اماده شود.سپس وقتی نان پخت سینی را از فر بیرون می اوریم و بعد از سرد شدن ، نان را از روی سینی جدا می کنیم و سپس 5 قاشق غذاخوری عسل را روی بخار کتری به روش بن ماری گرم می کنیم و با قلمو و یا چرتکه بعنوان رومال عسل گرم شده را روی نان می مالیم. اکنون نان شطرنجی ما اماده است. ان را همراه با صبحانه همراه با کره و مربا و عسل و یا بعنوان میان وعده بچه ها در مدرسه و یا برای عصرانه خوشمزه و مقوی استفاده می کنیم.نوش جان

نان شطرنجی

آخرین آموزش ها
برترین ها