haraj logo
جستجو

خورشت گل کلم با گوشت گوسفندی

مواد لازم :
پیاز : 1 عدد گوشت : 250 گرم گل کلم : 1 عدد رب گوجه فرنگی : 2 قاشق غداخوری نمک فلفل : مقدار لازم روغن مایع : مقدار کافی غوره : 1 قاشق غذاخوری زردچوبه : مقدار کافی اب : به مقدار لازم آبغوره : مقدار لازم

شاید برای ما نام اشنای خورشت فقط خورشتهای  مثل قیمه و قورمه سبزی  و مرغ و دیگر خور شتهای شناخته شده و روتین در وعده غذایی روزانه باشد و کمتر کسی با خورشتهای خاص اشنایی داشته باشد و ان را خورده باشد و چشیده باشد. ازجمله خورشتهای خاص و فصلی که زیادمعروف نیستند و تعداد کمی افراد انها را خورده اند خورشتهایی مثل خورشت پرتقال- خورشت سیب گلاب- خورشت گل کلم و ... میباشند.این خورشتها با اینکه چندان رایج و معروف و شناخته شده نیستند اما بسیار خوشمزه و لذیذ هستند و درست کردن انها تنوع غذایی سبد خانوار را افزایش می دهد.ضمنا بهتر است در هر فصل از محصولات و میوه هاو سبزیجات همان فصل استفاده کنیم و از غذاهای فریزری و یخ زده را که بیشتر خواص خود را از دست داده اند و دیگر ویتامین ندارند ، استفاده نکنیم.ضمنا بهتر است با طعمهای جدید در غذاها اشنا شویم و انها را درست کنیم.در اینجا طرز پخت خورشت گل کلم با گوشت گوسفندی خورشتی لخم و پیاز و گل کلم و رب و ادویه را برایتان می نویسم . این غذا برای وعده ناهار و همراه با برنج بسیار مناسب است.ضمنا این خورشت علاوه بر گوشت خورشتی گوسفندی با گوشت مرغ و گوشت قل قلی نیز در صورت تمایل قابل تهیه است و برخی افراد از الو بخارا نیز در طبخ خورشت استفاده می کنند که اختیاری است.


در شروع کار سراغ پیاز داغ می رویم و ابتدا 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و ان را با چاقو پوست می کنیم و با چاقو ان را به صورت نگینی و ریز خرد می کنیم و سپس داخل تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن خوب داغ شد پیازها را در روغن داغ تفت می دهیم تا سبک و کاراملی شود.در صورت تمایل می توان بجای خرد کردن پیاز با چاقو ان را رنده کرد و سپس در روغن سرخ کرد.در صورت تمایل می توان از پیاز داغ اماده نیز استفاده کردو ان را در خورشت ریخت.


سپس در این مرحله سراغ گوشت خورشت می رویم و 250 گرم گوشت گوسفندی را با اب  خوب می شوریم و سپس  با چاقو ان را به صورت تکه ای خورشتی و  کمی درشت ریز می کنیم و گوشت  خرد شده خورشتی را در تابه پیاز داغها تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند و سپس 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی و زرد چوبه را نیز به تابه پیاز داغ و گوشت اضافه می کنیم و رب را تفت می دهیم تا بوی خامی ان گرفته شود و رنگش باز شود و بیشتر شود.سپس 3 لیوان اب داخل قابلمه خورشت می ریزیم و زیر شعله گاز را ابتدا زیاد می کنیم و وقتی اب خورشت جوش امد زیر شعله را کم می کنیم و در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت خورشت ما بپزد و نرم شود.

 خورشت گل کلم با گوشت گوسفندی


 خورشت گل کلم با گوشت گوسفندی


 

سپس در این مرحله وقتی گوشت خورشت پخت و اب خورشت تقریبا کم شد و  از لحاظ زمانی در 15 دقیقه اخر اماده شدن خورشت گل کلم ، گل کلم ها را می شوریم و ان را در روغن 10 دقیقه تفت می دهیم و سپس ان را به خورشت و در داخل قابلمه اضافه می کنیم و در این مرحله نمک و فلفل  و ابغوره ( در صورت تمایل می توان بجای ابغوره از ابلیمو استفاده کرد که اختیاری است)  را به مقدار کافی بسته به ذایقه و اقاشق غذاخوری غوره  را  به خورشت اضافه می کنیم و مزه غذا را می چشیم.سپس منتظر می شویم تا خورشت ما جا بیفتد و به روغن بیفتد.حتما باید توجه شود گل کلم اگر زود در خورشت ریخته شود له می شود و شکل خورشت ما زشت می شودو شکل خود را از دست می دهد.


 

سپس در این مرحله وقتی اب خورشت کم شد و غذا به روغن افتاد، خورشت گل کلم ما اماده است . ان را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده غذایی ناهار با برنج و همراه سبزی خوردن و سالاد شیرازی و زیتون میل می کنیم.امیدوارم که از ادن دستور غذایی خوشتان امده باشد و ان را درست نمایید و ار خوردن ان لذت ببرید. نوش جان.

خورشت گل کلم با گوشت گوسفندی

آخرین آموزش ها
برترین ها