haraj logo
جستجو

کاسترد با تخم مرغ

مواد لازم :
تخم مرغ : 2 عددشیر : 200 میلی لیترشکر : 40 گرموانیل : 1/2 قاشق چایخوریآرد : 20 گرم

کاسترد نوعی دسر است که نوع اصلی و اولیه آن با مخلوط تخم مرغ و خامه و شیر بدست می آمد که بعد ها با افزدون مواد دیگری نیز گسترش پیدا کرد. نام دیگر این دسر کرم پاتیسیر است که معمولا در انگلستان به این نام شناخته می شود. کاسترد بر حسب افزایش میزان هر یک از مواد اولیه غلیظ یا رقیق می شود.

دسر کاسترد معمولا با اساتفاده از پودر کاسترد تهیه می شود که ما در این دستور بدون استفاده از پودر آن را درست کنیم. اگر همراه ما باشید برای شما هم جالب خواهد بود که طریقه این کار را بدانید.

 


اول آرد را چند دور الک می کنیم تا خوب تمیز و سبک شود.

کاسترد با تخم مرغ


یک قابلمه را روی حرارت می گذاریم و شیر را در آن می ریزیم. 1/2 شکر را به شیر اضافه می کنیم. سعی می کنیم شکر را در شیر حل کنیم و بدون اینکه شیر بجوشد آن را از روی شعله بر می داریم و کنار می گذاریم.


تخم مرغ ها را در ظرفی می شکنیم و زرده آن را جدا کرده و در ظرف جداگانه ای می ریزیم. سفیده را کنار می گذاریم چون ما در این دستور غذایی فقط به زرده تخم مرغ نیاز داریم. باقیمانده شکر را به زرده تخم مرغ ها اضافه کرده و آن ها را هم می زنیم. اگر همزدن با همزدن برقی صورت بگیرد بهتر خواهد بود ولی در هر صورت باید همزدن را تا رسیدن به کرم یکدست و یکنواخت ادامه دهیم.

 

کاسترد با تخم مرغ


آرد را کم کم با کمک الک روی مخلوط زرده تخم مرغ می ریزیم و هم می زنیم. توجه داشته باشید که آرد را نباید یکباره بریزیم. به یکباره ریختن آرد حتی از الک باعث می شود گلوله های آرد داخل مواد تشکیل شود و از بین نرود. مواد را خوب هم می زنیم تا گلوله شدن آن جلوگیری کنیم و اگر گلوله آردی هم تشکیل شده باشد از بین برود.


شیر باید داغ باشد و در این مرحله به موادمان اضافه می کنیم. ریختن شیر هم باید آرام آرام باشد تا داغیش موجب ایجاد ترک در مواد خصوصا تخم مرغ نشود. موقع ریختن شر همزمان باید مواد را هم بزنیم.

کاسترد با تخم مرغ


اگر تهاراجنکات را رعایت کرده باشید نه آرد گلوله شده ای خواهید داشت و نه تخم مرغ هایتان تکه تکه می شود. برای اطمینان یک نگاه اجمالی بیاندازید و اگر تخم مرغ ها تکه تکه شده بودند همه مواد را از صافی می گذرانیم تا از یکدست شدن موادمان اطمینان حاصل کنیم.

کاسترد با تخم مرغ


مواد را داخل قابلمه روی شعله زیاد قرار می دهیم و با قاشق چوبی آن را مدام هم می زنیم. همزدن باید تا زمانی که موقع همزدن رد قاشق مدتی روی کاسترد بماند ادامه می دهیم. وقتی رد قاشق را روی کاسترد مشاهد کردید نشان می دهد که محتوای کاسترد پخته شده است.


موقع برداشتن کاسترد از روی حرارت وانیل را اضافه می کنیم و بعد از چند ثانیه قابلمه را بر می داریم. به کمک لیسک کاسترد را در ظرف مورد نظر می ریزیم. کاسترد در مرحله آخر باید در ظرف دردار سرو شده و بعد از سرد شدن داخل یخچال نگهداری شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد.

کاسترد با تخم مرغ


اگر بین مقادیر مواد اولیه بتوانید نسبت برقرار کنید می توانید این دسر را برای تعداد 10 نفر و بیشتر هم تهیه و سرو کنید. به عنوان مثال در هر 100 میلی باید 10 گرم آرد و 20 گرم شکر و یک زرده تخم مرغ استفاده شود.

کاسترد بعد از سرو در ظرف در بسته معمولا رویه می بندد برای جلوگیری از این اتفاق یک کیسه فریزر را از روی آن می کشیم و بعد در ظرف را می بندیم. کیسه فریزر باید طوری کشیده شود که با دسر تماس پیدا کند.

از کاسرد به عنوان سس هم استفاده می شود و در این مواقع نیازی به سرد شدن دسر در یخچال نیست. حتی اگر خواستید از کاسترد به عنوان لایه های کیک استفاده کنید به گذاستن آن در یخچال نیازی نیست. 

کاسترد با تخم مرغ

کاسترد با تخم مرغ

 

آخرین آموزش ها
برترین ها