haraj logo
جستجو

کرم کارامل

مواد لازم :
تخم مرغ : 6 عددپودر وانیل : نصف قاشق چایخوریشیر : 1/5 فنجانخامه : 300 گرمشکر : 1/5 فنجان

تهیه دسرها بخاطر رنگ و زیبایی و جلوه خاصی که به میز غذاها می دهند اهمیت دارد. در میان این طیف وسیع دسرها یکی از دسرها ی خوشمزه و پرطرفدار در بین همه گروههای سنی، کرم کارامل است و تقریبا این دسر همانند ژله پای ثابت تمام میز مهمانی ها ست. امروزه این دسر خوشمزه به صورت پودر آماده در تمام سوپر مارکت ها دیده می شود که فقط با ریختن ان در شیر و پس از جوشیدن در شیر به مدت تقریبا 5 دقیقه به راحتی و در زمان خیلی کم قابل تهیه است.

اما از انجا که تهیه این دسر به صورت خانگی چه از نظر مزه و چه از نظر کیفیت و سلامت و نیز از نظر ظاهری و رنگ و عطر چیز دیگری است، یادگیری روش درست کردن این دسر خوشمزه به صورت خانگی ضرورت پیدا می کند. در این مطلب طرز تهیه دسر کرم کارامل را با حداقل ترین و ابتدایی ترین و در دسترس ترین مواد که همیشه در همه منازل وجود دارد یعنی تخم مرغ و شیر و شکر و خامه و اسانس برایتان می نویسم و امیدوارم این دسر خوشمزه را برای مهمانی ها و بعنوان دسر و نیز برای خانوده خود بعد از شام و یا ناهار تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا و در شروع  برای تهیه کرم کارامل سراغ تهیه کارامل می رویم، برای تهیه کارامل نصف فنجان شکر را با یک فنجان اب داخل یک قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی گاز گذاشته و زیر ان را روشن می کنیم. سپس شکر را مدام هم می زنیم تا خوب در اب حل شود و اجازه می دهیم تا اب و شکر روی گاز بجوشد. تقریبا به مدت 7 دقیقه زمان لازم است تا شکر رنگش به حالت کاراملی و قهوه ای در اید. سپس گاز را خاموش می کنیم و کارامل تهیه شده را داخل یک ظرف  و یا چند ظرف می ریزیم. سپس شروع به تهیه مایه کرمی ان می کنیم.

 کرم کارامل


سپس در ادامه، داخل یک قابلمه 300 گرم خامه و1/5 فنجان شیر و وانیل ( در صورت تمایل می توان بجای وانیل از هل نیز استفاده کرد)  می ریزیم و قابلمه را روی گاز گذاشته و زیر ان را روشن می کنیم. سپس مواد را با هم مخلوط می کنیم و انها را مدام هم می زنیم و منتظر می شویم تا مواد داخل قابلمه شروع به جوشیدن کند و حبابهایی روی ان دیده شود. سپس زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را کنار می گذاریم.


سپس در ادامه،  6 عدد تخم مرغ را داخل یک ظرف می ریزیم و زرده و سفیده ان را با همزن برقی مخلوط می کنیم تا رنگ ان کرم روشن شود و سپس به ان بقیه شکر باقی مانده از مرحله اول را اضافه می کنیم و شکر را با تخم مرغ مخلوط می کنیم. سپس در ادامه مخلوط خامه و شیر و وانیل مرحله قبل را به ان اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا مواد خوب قاطی شوند و مایه یکدستی حاصل شود. اکنون مایه کرم کارامل ما اماده است.

 


سپس در ادامه، مایه کرم کارامل تهیه شده در مرحله قبل را در ظرفهایی که قبلا در مراحل قبل در کف ان کارامل ریخته بودیم می ریزیم. سپس ظرفها را در یک سینی پیرکس پر عمق قرار می دهیم. کف سینی را اب جوش می ریزیم و سینی را داخل فر که از 20 دقیقه قبل با حرارت 170 درجه سانتی گراد گرم شده بود قرار می دهیم و 30 دقیقه منتظر می شویم تا کرم کارامل بپزد و ببندد و سفت شود.

 

کرم کارامل


سپس در ادامه، وقتی کرم کارامل سفت شد و خودش را گرفت، ان را از فر بیرون می اوریم . اکنون کرم کارامل ما پخته است. کرم کارامل را بعد از خنک شدن برای 24 ساعت داخل یخچال می گذاریم و سپس ان را در یک ظرف بر می گردانیم تا کارامل ان روی دسر قرار گیرد  و تمام سطح روی دسر را پر کند ، اکنون کرم کارامل ما اماده است. ان را برای عصرانه و یا سر میز شام و بعد از غذا بعنوان دسر و. ..استفاده می کنیم. نوش جان.

 کرم کارامل

آخرین آموزش ها
برترین ها