haraj logo
جستجو

دسر طالبی

مواد لازم :
بستنی : 100 گرمطالبی : 1 عددشکر : 2 قاشق غذاخوریوانیل : 1/4 قاشق چایخوریپودر ژلاتین : 3/5 قاشق غذاخوریشیر : 1 پیمانهطالبی : 1 عددخامه : 50 گرم

دسرها بسیار متنوع و مختلف هستندو در شکلها و طعمها و مزه های مختلفی درست می شوند. از نواع کیک های ساده و خامه ای و شیرینی گرفته تا کرم کارامل و ژله و موس و پودینگ و ... همه و همه از انواع مختلف دسرها هستند. اکثر دسرها بیشتر شامل شکر و نشاسته و پودرژلاتین هستند و دسرهایی که با میوه های طبیعی درست شوند، بسیار سالمتر و مقوی تر هستند و ارزش غذایی بالایی دارند و می توانند گزینه مناسب تری باشند.

در میان این همه میوه و دسرهای میوه ای ، طالبی میوه تابستانی پر اب و یک میوه فصلی خیلی خوشمزه ای است که دارای مقادیر زیادی ویتامین های مفید برای بدن است و برای کم آبی در فصل تابستان و کم خونی مناسب است . با این میوه خوشمزه می توان انواع دسر و نوشیدنی های خوشمزه و ... را تهیه کرد و استفاده کردو نوش جان کرد .

در این مطلب طرز تهیه یک دسر خوشمزه را با طالبی ( دسر فصلی طالبی) را که شامل بستنی و شکر و پودر ژلاتین و طالبی و شیر و وانیل است را برایتان می نویسم و امیدوارم این دسر را در منزل تهیه کرده و بعنوان یک دسر خوشمزه بعد از غذا ی شام یا ناهار میل کنید.در صورت تمایل می توان داخل این دسر انواع میوه ها را نیز برای خوشمزه تر شدن استفاده کرد و اختیاری است.


ابتدا و برای شروع تهیه این دسر تابستانی خوشمزه با طالبی ، 1 عدد طالبی متوسط را شسته و آن را پوست می کنیم و قاچ می کنیم و با چاقو ریز می کنیم و داخل یک ظرف می ریزیم. سپس طالبی خرد شده را همراه با 2 قاشق غذاخوری شکر و 1/4 قاشق چایخوری وانیل داخل مخلوط کن می ریزیم و ان را خوب میکس و مخلوط می کنیم تا کاملا مواد با هم قاطی و میکس شوند .

 دسر طالبی


سپس در ادامه در این مرحله ، 3/5 قاشق غذاخوری پودر ژلاتین را با 1 پیمانه شیر ولرم( در صورت تمایل می توان بجای شیر ولرم از اب ولرم استفاده کرد)  مخلوط کرده و ان را روی بخار کتری و یا داخل یک قابلمه دارای اب جوش قرار می دهیم تا به روش بن ماری پودر ژلاتین در شیر و یا اب حل شود و یکدست شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، 50 گرم خامه پر چرب و 100 گرم بستنی وانیلی را با همزن برقی با هم مخلوط می کنیم و هم می زنیم و سپس ژلاتین حل شده در شیر یا اب در مرحله قبل را به انها اضافه می کینم و با ان مخلوط می کنیم تا یکدست شود .


سپس در ادامه در این مرحله ، مخلوط ژلاتین و شیر و بستنی و خامه مرحله قبل را به طالبی مخلوط شده با شکر در مرحله اول اضافه می کنیم  و انها را خوب با هم قاطی می کنیم  و هم می زنیم .اکنون مایه دسر طالبی ما آماده است و فقط باید در قالب ریخته شود .

 دسر طالبی


سپس در ادامه در این مرحله ، یک قالب به شکل دلخواه انتخاب می کنیم و کف قالب را کمی با روغن مایع چرب می کنیم تا دسر به راحتی از قالب جدا شود و از مایه دسر تهیه شده در مرحله پیش کف قالب می ریزیم و قالب دسر را برای مدت 5 ساعت داخل یخچال می گذاریم تا خودش را بگیرد و سفت و آماده شود.( ضمنا توجه شود که می توان بجای چرب کردن کف و دیواره قالب با روغن کمی کف و دیواره قالب را خیس کرد و سپس ان را برای 2 ساعت در فریزر گذاشت تا یخ بزند و سپس مایه دسر را در قالب ریخت با این روش با برگرداندن قالب به راحتی دسر از قالب جدا می شود ) .


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی دسر بست و اماده شد ، ان را از یخچال بیرون می اوریم و قالب را داخل یک ظرف بر می گردانم تا دسر از قالب جدا شود و در صورت تمایل روی ان را با مواد دلخواه تزیین می کنیم و ان را بعنوان یک دسر خوشمزه و جدید در کنار غذا میل می کنیم.نوش جان

 دسر طالبی

آخرین آموزش ها
برترین ها