haraj logo
جستجو

آش شوربای عروس (ترکی)

مواد لازم :
پیاز متوسط : 2 عددهویج : 2 عددخرد شدهتخم مرغ : 4 عدددانه فلفل سیاه : 8 عددآرد سفید : 2 پیمانهکره : 100 گرمژلاتین : 3 قاشق غذا خوریلیمو ترش : 2 قاشق چای خوریفلفل قرمز : تند به دلخواهنمک : به مقدار دلخواهگوشت گوسفند : 1 کیلو

ابتدا گوشت و همراه آن مقداری آب، پیاز و فلفل سیاه درون قابلمه ریخته و به مدت زمان 1 ساعت و نیم روی اجاق بگذارید تا پخته شود. سپس گوشت ها را با جدا کردن آنها از استخوان ریش ریش کنید و دوباره درون قابلمه به همراه هویج که از قبل خرد کرده اید بریزید و بگذارید کمی بپزد، در اینجا حرارت باید ملایم باشد.

کره نیز به حالت کف نیاز هست که باید آن را در قابلمه بزرگ روی شعله بگذارید تا ذوب شود، سپس آرد را به آن اضافه کنید و تفت دهید. حال گوشت آماده شده و در این قابلمه اضافه کنید و آنقدر هم بزنید که به حالت غلیظ درآید. مدت زمان لازم  10 دقیقه است و شعله باید ملایم باشد. آبلیمو و زرده تخم مرغ را خوب با هم قاطی کنید و 3 پیمانه از آن آش که دارد می پزد بردارید و به آن اضافه کنید و خوب آنها را مخلوط کنید که به آش در حال پخت اضافه کنید، بعد از اینکه اضافه کردید دو سه بار مجدداً هم بزنید. در مرحله بعد ژلاتینی که در نیم لیتر آب ولرم حل کرده اید را در آخر کار به آش اضافه کنید و هم بزنید. نمک و فلفل هم به میزان لازم درون آش بریزید.

نکته: هنگام اضافه کردن آب خوب دقت کنید چون آش نباید زیاد شل شود. برای اینکه آشی غلیظ و یکدست داشته باشید از آرد الک شده استفاده کنید و خوب تفت دهد، این آرد از گلوله شدن آش هم جلوگیری میکند.

 

آش شوربای عروس

آخرین آموزش ها
برترین ها