haraj logo
جستجو

کیک تولد (سورپرایز)

مواد لازم :
پودر کیک وانیلی : 4 بسته تخم مرغ : 12 عدد شیر : 4 لیوان روغن : 4 لیوان رنگ خوراکی : زرد- نارنجی- صورتی- سبز- آبی خامه فرم گرفته : برای روکش کیک خمیر فوندانت : 800 گرم

سلام دوستان عزیزم. وقت تون به خیر. کیک تولد سورپرایز کیکی هست که از یک لایه کیک داخلی و کیک خارجی تشکیل شده. در واقع یک کیک از پیش پخته شده رو داخل خمیر کیک می ذارند تا وقت برش دادن طرف مقابل رو سورپرایز کنند. بهتره مراحل رو دنبال کنید تا متوجه بشید. شروع می کنیم....


فر رو تا دمای 325 درجه فارنهایت یا 160 تا 170 درجه سانتی گراد به مدت ده دقیقه گرم کنید. ظرفی به طول و عرض و ارتفاع 40 در 10 در 11/5 سانت رو با فویل آلومینیومی کاملا بپوشانید. دیواره های قالب رو صاف کنید. در صورت لزوم فویل رو چرب کنید.

شش عدد تخم مرغ رو به مدت سه دقیقه در کاسه ای با هم زن برقی هم بزنید. دو لیوان شیر و دو لیوان روغن مایع بهش اضافه کنید و سی ثانیه هم بزنید. هم زن رو روی دور کند بذارید و دو بسته پودر کیک رو کم کم به تخم مرغ ها اضافه کنید و هم بزنید. خمیر یک دستی درست کنید و دیگه هم نزنید. خمیر رو به طور مساوی بین پنج کاسه تقسیم کنید. در هر کاسه از رنگ های خوراکی دلخواه تون یک تا دو قطره بریزید و مخلوط کنید.


هر خمیر رنگی رو داخل یک قیف یک بار مصرف بریزید. از هر خمیر به صورت درهم و خطی مقداری در قالب بریزید. رنگ ها رو نا منظم در سراسر قالب بریزید تا همه ی خمیر ها تمام بشوند. قالب رو آروم به کف زمین بزنید تا هوا از لابه لای خمیر ها خارج بشه.

قالب رو به مدت شصت تا هفتاد دقیقه در فر قرار بدید و حتما با خلال دندان پختن کیک رو امتحان کنید. قالب رو از فر خارج کرده و به مدت بیست دقیقه بذارید سرد بشه. حالا کیک رو از قالب خارج کنید و اجازه بدید کاملا سرد بشه. کیک رو برش بزنید. ضخامت برش ها در حد دو ونیم سانت باید باشه. برش ها رو با دقت و به یک اندازه بزنید. مواظب باشید کیک نشکنه و خرد نشه.


کف یک سینی رو با فویل یا کاغذ روغنی بپوشانید. برش های کیک رو داخل سینی در کنار هم بچینید و سینی رو به مدت یک ساعت در فریزر قرار بدید. حالا با قالب عددی برش های کیک رو در همان سینی با دقت قالب بزنید. عدد ها رو باز به مدت یک ساعت در فریزر بذارید تا حسابی خودشونو بگیرن و له نشن. باقی مانده کیک رو می تونید برای دسر ترایفل و یا کیک توپی شکلاتی ذخیره کنید. 

کیک تولد (سورپرایز)


قالبی رو که ازش در پخت کیک رنگی استفاده کردید تمیز کنید و باز با فویل بپوشانید. کف و دیواره های فویل رو چرب کنید. دو بسته پودر کیک باقی مانده رو مانند مرحله اول با شش عدد تخم مرغ, دو لیوان شیر و دو لیوان روغن آماده کنید. یک لایه از خمیر رو داخل قالب مستطیلی مون بریزید. بقیه ی خمیر رو در یک قیف یک بار مصرف بزرگ بریزید. اعداد رو در یک ردیف مانند تصویر در کنار هم داخل قالب بچینید و به کمک خمیری که داخل قیف ریختید صاف و ثابت شون کنید.

حواس تون باشه اعداد رو در یک جهت بذارید و یکی به راست و یکی به چپ نباشه. دور تا دور اعداد خمیر بریزید و مواظب باشید عدد ها کج و کوله نشوند. حالا همه ی خمیر رو در سراسر قالب و روی اعداد بریزید تا تمام بشه. 

 

کیک تولد (سورپرایز)


قالب رو به مدت 70 تا 90 دقیقه در فر بذارید. بعد از گذشت 45 دقیقه قالب رو در فر بچرخانید و بعد از اطمینان از پختن کیک قالب رو از فر خارج کنید و به مدت بیست دقیقه استراحت بدید. حالا کیک رو از قالب خارج کرده و باز بذارید کامل سرد بشه. ممکنه سرد شدن کیک طول بکشه ولی صبور باشید. با خامه ی فرم گرفته و کاردک کیک رو کاملا روکش کنید. 

خمیر فوندانت رو به 5 یا 6 قسمت مساوی تقسیم کنید. به هر قسمت رنگ دلخواه تون رو بزنید. خمیر رو ورز بدید تا رنگ به خوردش بره. هر قسمت رو لوله کنید و لوله ها رو به هم بچسبانید. لوله رو بپیچانید تا خمیر ها کاملا به هم بچسبند و رنگ ها مخلوط شوند. حالا با وردنه خمیر رو به ضخامت چند میلی متر باز کنید. باید طول و عرض خمیر تون 60 در 38 سانت باشه.

اگر بیشتر بشه خمیر نازک می شه و اگر کمتر باشه کیک رو نمی تونید کاملا کاور کنید و خمیر ضخیم می شه. خمیر فوندانت رو روی کیک بکشید, مانند کادو گرفتن می مونه. لبه ها رو صاف کنید و اضافه ی خمیر رو برش بدید. با یک لوله ی خمیر فوندانت محل برش رو بپوشانید. مانند تصویر عمل کنید. حالا کیک رو برش بزنید و طرف مقابل رو سورپرایز کنید. می تونید به جای قالب عدد از قالب قلب و کیک قرمز رنگ استفاده کنید. نوش جان.

کیک تولد (سورپرایز)

 

آخرین آموزش ها
برترین ها