haraj logo
جستجو

باقلا پلو

مواد لازم :
شوید خشک : ۳ قاشق غذاخوریبرنج : ۳ پیمانهباقلا : ۳ پیمانهنمک : به میزان لازمروغن : به میزان لازم

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج امیدوارم حالتون خوب باشه و در کنار خانواده روزگار خوشی را سپری کنید.

دستور آشپزی امروز آموزش باقلا پلو میباشد، که به روش های مختلفی باقلا پلو را تهیه می کنند، معمولا و بیشتر مواقع باقلا پلو را به همراه ماهیچه طبخ می کنند.

اما در این دستور آشپزی آموزش باقلا پلو ساده و بدون استفاده از گوشت است که دارای ویژگی ها و خواص زیر میباشد.

طبع این غذا گرم و تر است و مناسب برای سوداوی مزاج ها در فصل زمستان میباشد، همچنین این غذا برای استخوان ها و پوست مفید است و باعث تقویت عمومی بدن می شود، علاوه بر این ضد چربی و کلسترول خون نیز میباشد و برای قلب و کبد نیز مفید است.


برای پخت پلو یکی از اصول اساسی برای آماده نمودن برنج، روش خیس کردن برنج از شب قبل یا حداقل چند ساعت قبل از پخت میباشد.

برای این کار برنج را با آب ولرم چند مرتبه بدون چنگ زدن، آن را بشویید تا آب برنج کاملا زلال شود، سپس روی برنج آب گرم به حدی که دست شما را نسوزاند اما گرمی آن محسوس باشد، بریزید، در حدی بر روی برنج آب بریزید که به اندازه ی یک انگشت بالاتر از سطح برنج آب قرار بگیرد.

سپس مقدار کمی نمک نیز به آب برنج اضافه کنید در حدی نمک به برنج اضافه کنید که مزه ی نمک را در آب برنج را حس کنید.

قابلمه ی مناسبی به نسبت برنج خود انتخاب کنید، سپس تا نیمه قابلمه را پر از آب کنید و بر روی شعله بگذارید تا آب به جوش بیاید برای اینکه آب زودتر به جوش بیاید درب ظرف را بگذارید.

وقتی که آب به جوش آمد مقدار کمی نمک به آب در حال جوش اضافه کنید، آب اضافی برنج خیس خورده را دور ریخته و برنج را به آب در حال جوش اضافه کنید.

با کفگیر و به آرامی برنج را در آب در حال جوش زیر و رو کنید، سپس باقلا پاک شده را نیز به برنج اضافه کنید تا به همراه برنج پخته شوند.

البته شما میتوانید باقلا را به طور جداگانه، درون ظرفی ریخته و بر روی آنها مقداری آب بریزید در حدی که سطح روی باقلاها را آب فرا بگیرد، برای اینکه باقلاها مزه دار شوند کمی نمک نیز به آنها اضافه کنید و بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید تاکاملا پخته شوند.

من معمولا از روش اول استفاده میکنم، ولی برای شما که هنوز در آشپزی کاملا مهارت کسب نکرده اید روش دوم مناسب تر است، چون اگرشما نمک زیادی در آب برنج ریخته باشید و برنج شما شور شود میتوانید هنگام آبکشی برنج آب بیشتری بر روی آن بریزید و طعم شور برنج را از بین ببرید.

اما اگر باقلاها همراه برنج پخته شوند به راحتی طعم شور خود را از دست نمیدهند.

باقلا پلو


بعد از اینکه برنج شما کاملا پخته شد به طوری که مغز سفت برنج رو به نرمی رفت برنج  به همراه باقلاها را درون آبکش ریخته و بر روی آنها مقداری آب ولرم بریزید.

شوید خشک را بر روی برنج و باقلاها بپاشید و با کفگیر به آرامی آنها را زیرو رو کنید تا برنج و باقلاها با شوید خوب ترکیب شوند. 

قابلمه را بشویید و به کمک کفگیر برنج و باقلاها را درون ظرف بریزید، سپس با کفگیر برنج وباقلاها را در وسط قابلمه کمی جمع کنید و با استفاده از دسته ی کفگیر بر روی برنج چند سوراخ ایجاد کنید.

باقلا پلو

نصف لیوان آب جوش به همراه دو قاشق غذا خوری روغن بر روی باقلا پلو خود بریزید و در انتها دم کنی را روی قابلمه بگذارید. 

برای دم کردن برنج حتما از شعله پخش کن استفاده کنید تا حرارت به صورت یکنواخت پخش شود، قابلمه را روی شعله پخش کن قرار دهید و شعله زیر ان را تا جایی که میتوانید کم کنید بعد از ۴۵ دقیقه باقلا پلوی شما آماده است.

در آخر مقدار کمی روغن در تابه کوچکی بریزید و بگذارید گرم شود سپس روغن را بر روی باقلا پلو که هنوز در قابلمه است بریزید.

شما میتوانید بجای روغن از کره و یا روغن محلی استفاده کنید، باقلا پلو را در ظرف مناسبی ریخته و سرو کنید، نوش جان

آخرین آموزش ها
برترین ها