haraj logo
جستجو

کیک موز

مواد لازم :
موز : 3 عددآبلیمو : به مقدار لازمشکر : 1 فنجانشکلات سفید : 1 حبه کوچککره : 110 گرمپودرقند : 110 گرمتخم مرغ : 2 عددوانیل : 1 قاشق چایخوریآرد گندم : 120 گرمبکینگ پودر : 1 قاشق چایخوری

کیک موز گزینه خوبی برای یک دور همی دوستانه است که می توانید آن را با یک لیوان شیر و یا یک فنجان چای میل کنید. برای تهیه کیک موز بهتر است از موزهای نرم شده استفاده کنید چون هم رسیده و شیرین ترند و هم به ظاهر سفت و سالم موز ها برای تهیه این کیک نیازی نیست چون در نهایت باید موز را له کرد و درون مایه کیک ریخت. 


ابتدا  2 عدد موز را خشک کنید.

برای تزیین این کیک موز باید از موز خشک شده استفاده کنید، برای این هدف می توانید خودتان این کار را در منزل انجام دهید: ابتدا 2 عدد موز را از پوستشان جدا کرده سپس با یک چاقوی تیز شروع کنید به حلقه ایی کردن موز ها. توجه داشته باشید که: 1. موز های مناسب برای تهیه چیپس موز نباید خیلی له و شل باشند. 2. حلقه های موزی که با چاقو می برید نباید خیلی نازک یا خیلی ضخیم باشند. 

فر را با دمای 50 تا 90 درجه سانتی گراد روشن کنید، در این فاصله که فر گرم می شود به سراغ موزهای حلقه حلقه شده بروید مقداری آبلیمو داخل یک کاسه ریخته و حلقه های موز را در آبلیمو فرو کنید و کنار بگذارید این کار باعث می شود تا موزها سیاه نشوند. 

یک سینی فر را بیاورید و حلقه های موز را با فاصله روی آن بچینید(می توانید از سینی های توری هم استفاده نمایید) نباید حلقه های موز روی هم قرار بگیرند.

کیک موز

سینی را در فر بگذارید و اجازه دهید تا موزها به مرور خشک بشوند این کار یک تا سه ساعت زمان می برد در طول این مدت به فر سر بزنید و حلقه های موز را جا به جا کنید تا کامل خشک شوند؛ پس از این مدت سینی را از فر خارج کرده و بگذارید چیپس موز خنک شوند. 

کیک موز


شهد شیری را درست کنید. 

1 فنجان شکر سفید را با یک لیوان آب داخل یک قابلمه یا شیرجوش بریزید و شروع کنید به همزدن شکر با آب؛ پس از آن که این مایه شروع به جوشیدن کرد و کمی قوام آمد یک حبه کوچک شکلات سفید داخل آن بی اندازید تا کمی رنگ شهد به سفیدی بزند پس از کمی قوام آمدن شهد آن را از روی گاز بردارید و کنار بگذارید. 


مایه کیک را آماده کنید. 

110 گرم کره را داخل یک ظرف مناسب بی اندازید و با همزن برقی بزنید تا کرم رنگ شود سپس 110 گرم پودر قند و یک قاشق چایخوری وانیل را اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید؛  2 عدد تخم مرغ درشت را جداگانه در ظرفی بشکنید تا مطمئن شوید که سالم هستند سپس دانه دانه به مایه کره و پودر قند اضافه شان کنید و همزن را روشن نگه دارید تا همه مواد باهم مخلوط شوند. 

کیک موز

1 عدد موز را با چنگال یا گوشتکوب له کنید تا شل و نرم شود، یک قاشق آبلیمو تازه به آن اضافه کنید و پس از هم زدن موز با آبلیمو آن را به مایه تخم مرغی قبل اضافه کنید و همه مواد را باهم مخلوط نمایید. 

120 گرم آرد را با 1 قاشق چایخوری بکینگ پودر مخلوط کرده و دوبار الک نمایید این مواد خشک را کم کم و طی سه مرتبه به مایه کیک اضافه نمایید و با یک لیستک همه مواد را باهم مخلوط نمایید. 


کیک را در فر بگذارید و در نهایت آماده سرو کنید.

از یک قالب گود مستطیلی استفاده کنید، به اندازه کف قالب کاغذ روغنی ببرید و کف قالب بی اندازید مقداری کره ذوب شده کف قالب و روی کاغذ روغنی بریزید حالا مایه کیک موزی را به قالب اضافه نمایید قالب را چند مرتبه آهسته به زمین بکوبید تا مایه کیک صاف و یکنواخت بشود.

قالب کیک را داخل فری با دمای 180 درجه سانتی گراد در طبقه قرار دهید؛ کیک باید به مدت 30 دقیقه در فر بماند تا کاملا پخته شود. برای اطمینان یک چوب کبریت در بافت کیک فرو کنید اگر از مایه کیک به چوب نچسبید کیک شما پخته شده است. 

کیک را از فر بیرون آورده و از قالب خارج کنید کاغذ روغنی کف آن را جدا نمایید و بگذارید کمی خنک شود، روی کیک شهد شیری رنگ بریزید و با حلقه های چیپس موز تزیین کرده و سرو نمایید. نوش جان

 

آخرین آموزش ها
برترین ها