haraj logo
جستجو

شیرینی باقلوا

مواد لازم :
پودر قند : 4 قاشق غذا خوری خمیر یوفکا : به مقدار لازم مغز گردو : 70 گرم مغز بادام : 70 گرم مغز پسته : 70 گرم پودر هل : 1 قاشق غذا خوری پودر دارچین : 1 قاشق غذا خوری گلاب : 1/3 پیمانه شکر : 1 پیمانه آب لیموی تازه : 1 قاشق غذا خوری زعفران : 1/4 قاشق چایخوری آب جوش : نصف استکان آب : 1.5 پیمانه روغن مایع : نصف استکان

به نام خدا

سلام به هاراجی های خوش اخلاق ... و با صفا


ابتدا باید زعفران را دم کنیم و آماده کنار بگذاریم برای این کار زعفران را در داخل هونگ می ریزیم و آن را خوب ساییده تا پوره شود بعد زعفران ساییده را در داخل ظرف ی ریخته و آب جوش را اضافه کرده و بعد ظرف را روی حرارت سماور گذاشته تا بعد از 15 دقیقه دم بکشد.


نصف مغز گردو را در داخل نایلون زیپ داری ریخته و با گوشت کوب مغز گردو ها را له و پوره می کنیم  و در داخل ظرفی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


 حال در ادامه نصف مغز پسته را نیز در داخل نایلون زیپ داری می ریزیم و با گوشت کوب کوبیده تا مغز پسته پوره شود بعد آن را در داخل ظرفی می ریزیم و آماده کنار می گذاریم.


بعد نصف مغز بادام را هم چنین در داخل نایلون زیپ داری ریخته و با گوشت کوب می کوبیم تا مغز بادام پودر شود بعد در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


 حال در ادامه همه مغز های پودرشده را در داخل ظرف مناسبی ریخته و پودر قند و پودر هل و پودر دارچین را اضافه می کنیم و همه را با قاشق زیر و رو کرده و هم می زنیم تا همه با هم مخلوط شوند.

بعد این مواد مخلوطی را آماده کنار می گذاریم.

شیرینی باقلوا خانگی

 

یک سوم آب را در داخل ظرف مناسبی می ریزیم و یک قاشق غذا خوری گلاب اضافه می کنیم و هم می زنیم تا با هم مخلوط شوند بعد در داخل آب پاشی می ریزیم و آماده کنار می گذاریم.


 حال در ادامه داخل قالب مورد نظر را کمی با روغن مایع چرب می کنیم و سه لایه خمیر یوفکا را در کف قالب می گذاریم.

بعد از گذاشتن هر لایه از خمیر یوفکا اول سطح آن را چرب می کنیم بعد لایه خمیر یوفکای بعدی را می گذاریم.

شیرینی باقلوا خانگی

 

روی لایه سوم بعد از چرب کردن پودر مغز های مخلوط شده را به طور کامل روی لایه خمیر یوفکا می ریزیم و آن را پوشش می دهیم بعد مخلوط آب و گلاب را آب پاش روی پودر مغز ها می پاشیم بعد باقی مانده مغز ها را به ترتیب لایه به لایه روی هم می ریزیم.

شیرینی باقلوا خانگی

 

 حال در ادامه یک لایه خمیر یوفکا روی مغز ها می گذاریم و سطح آن را کمی با روغن مایع چرب می کنیم و لایه خمیر یوفکای دوم گذاشته و مجددا سطح آن را با روغن مایع چرب می کنیم.


فر را روشن می کنیم و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.


حال در ادامه با چاقوی تیزی روی خمیر را با مربع و یا لوزی هایی در اندازه های دلخواه برش می زنیم و قالب را در داخل فر گرم شده به مدت 25 دقیقه می گذاریم که 5 دقیقه آخر را شعله بالایی را روشن می کنیم.

شیرینی باقلوا خانگی

 

 حال در این فاصله شربت شیرینی باقلوا خانگی را آماده می کنیم برای این کار ابتدا یک پیمانه از آب باقی مانده را در داخل ظرف مناسبی ریخته و آن را روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم وقتی یه جوش زد شکر را اضافه نموده و مدام آرام آرام هم می زنیم تا شکر در آب جوش کاملا حل شود.


بعد آب لیمو را اضافه نموده و هم می زنیم و بعد زعفران دم کرده را می ریزیم و هم می زنیم تا کاملا مواد با هم مخلوط شوند و می گذاریم شربت درست شده به مدت 15 الی 20 دقیقه با حرارت ملایم بجوشد تا شربت کمی غلیظ شده و قوام یابد بعد آن را از روی حرارت بر می داریم.


 حال بعد از زمان مقرر باقلوا های پخته شده را از فر بیرون آورده و شربت را در دو مرحله در فاصله زمانی دو ساعت روی باقلوا های پخته شده می ریزیم.

شیرینی باقلوا خانگی

 باقلوای خانگی خوشمزه آماده شد.

نوش ... جان ...

شیرینی باقلوا خانگی

آخرین آموزش ها
برترین ها