haraj logo
جستجو

اشکنه به

مواد لازم :
تخم مرغ درشت : 4 عددپیاز متوسط : 1 عددمیوه به : 1 عددآب لیمو : 3 قاشق غذاخوریروغن : 3 قاشق غذاخوریآرد : 1 قاشق غذاخوریدارچین : 1 قاشق چایخوریزعفران دمکرده : 2 قاشق غذاخورینمک و فلفل : به مقدار کافیشکر : 1 قاشق چایخوری

یکی از غذا هایی  که تقریباً همه ما ایرانی ها آن را می شناسیم و با آن خاطره داریم اشکنه است. دو مزیت این غذا در ارتباط با تهیه آن این است که 1. در مدت زمان کوتاهی آماده می شود (نهایتاً 30 دقیقه) 2. معمولاً مواد لازم برای آماده کردن اشکنه در آشپزخانه ها موجود است به خصوص برای تهیه نوع ساده آن.

تخم مرغ یکی از مواد ثابت در تهیه اشکنه است. تخم مرغ ها معمولاً به تعداد افرادی که سر سفره می نشینند در اشکنه شکسته می شود، تا هنگام سرو اشکنه، در هر ظرف یک تخم مرغ بسته وجود داشته باشد. گاهی هم از تعداد معینی تخم مرغ استفاده می کنیم و به طور همزده در کل اشکنه می ریزیم  تا تخم مرغ های پخته میان تهاراجظرف ها سرشکن شود که این بستگی به سلیقه خودتان دارد. اشکنه از نظر ظاهری شبیه سوپ است می توان گفت معادل سوپ های تخم مرغی فرنگی هاست با این تفاوت که ما ایرانی ها معمولا اشکنه را به صورت ترید شده میل می کنیم. ناگفته نماند که این غذا مقوی و سریع الهضم است و یک غذای کامل محسوب می شود. بهتر است در روزهایی که تمایل به خوردن غذاهای گوشتی، پلو و چلو و فست فود ها را  نداریم به سراغ غذاهای قدیمی و ساده ایرانی برویم. در این دستور غذایی که نگارنده قصد پرداختن به آن را دارد ماده اصلی، میوه درخت به است و طعام حاصل اشکنه به خواهد بود.

به که با پختن آن، آبی ملین حاصل می شود برای امراض معدی بسیار مفید است مقدار آهن موجود در آن بسیار است و از طرفی کسانی که رژیم لاغری دارند اشکنه به را با روغن کمتری بپزند چرا که خود به از بین برنده چربی های اضافی شکم است و اگر اهداف رژیمی دارید حتما از نوع ترش آن استفاده کنید. خوردن خشک شده میوه به در دمنوش ها باعث تقویت اعصاب می شود و شادابی و جوانی پوست را پایدار می سازد و سرفه خشک را تسکین می دهد. در حیاط اکثر منازل قدیمی  معمولا درخت به وجود دارد به کسانی که از چنین مزیتی برخوردارند توصیه می شود بیشترین استفاده را از این موهبت الهی ببرید. آن ها را بچینید و خرد کنید و در جلوی آفتاب خشک کنید و در غذاها و دمنوش ها مورد استفاده قرار دهید.

 اشکنه به


3 قاشق غذاخوری روغن را در یک دیگچه بریزید (قبلا عرض کردم اگر رژیم لاغری دارید از مقدار کمی روغن استفاده کنید) و دیگچه را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و بگذارید روغن داغ شود سپس یک عدد پیاز متوسط خرد شده (ریز و ساطوری کنید) را به دیگچه حاوی روغن داغ بی افزایید و مدام تفت بدهید تا کمی نرم شود و رنگ طلایی به خود بگیرد.

 اشکنه به

1 قاشق غذاخوری آرد گندم را به روغن و پیاز های سرخ شده اضافه کنید و 1 دقیقه همه مواد را با هم تفت بدهید. پس از تفت دادن آرد، 1 عدد میوه "به"  خرد شده (به را بشویید، پوست بگیرید، هسته آن را جدا کنید و ریز خرد کنید) را هم اضافه کنید و باز هم 2 دقیقه همه مواد را با هم تفت بدهید. در تمام این مدت حرارت گاز را کم کنید تا مواد نسوزند.

 اشکنه به


حرارت را کم کنید و 5 پیمانه آب به مواد قبل بی افزایید و حرارت را زیاد کنید تا به جوش بیاید سپس باز هم حرارت را کم کنید. 3 قاشق غذاخوری آب لیمو تازه، 1 قاشق چایخوری دارچین، 1 قاشق چایخوری شکر و مقداری نمک و فلفل را به مواد داخل دیگچه بی افزایید و هم بزنید و درب دیگچه را ببندید تا باز هم مواد با حرارت ملایم بپزد.

 


درب دیگچه را باز کنید و از پخته شدن قطعات میوه به اطمینان حاصل کنید اگر قطعات به پخته شده اند 2 قاشق زعفران دمکرده (اندکی زعفران را داخل یک کاسه فلزی بریزید مقداری آب جوش به آن اضافه نمایید و روی در کتری یا سماور قرار دهید تا دم بی افتد) را به اشکنه بی افزایید. هنگامی که اشکنه در حال جوشیدن است 4 عدد تخم مرغ درشت را دانه دانه در دیگچه بشکنید و 10 دقیقه دیگر بگذارید اشکنه بجوشد و جا بی افتد. سپس از روی حرارت بردارید و در ظرف مناسب سرو کنید. نوش جان

اشکنه به

آخرین آموزش ها
برترین ها