haraj logo
جستجو

آش لخشک

مواد لازم :
آرد : 2پیمانهآب : به مقدار لازمنمک : به مقدار لازمکشک : اپیمانهسبزی : 500گرمپیاز : 1عددنعناع خشک : یک قاشق غذاخوریروغن : به مقدار لازمفلفل : به مقدار لازمزردچوبه : به مقدار لازمعدس : 1پیمانهلوبیا قرمز : یک فنجانگشنیز : یک قاشقزیره : یک قاشق غذاخوریشاهدانه : 2قاشق غذاخورینخود : یک فنجانتخم مرغ : 1عدد

طرز تهیه ورقه های لخشک

برای تهیه لخشک باید دو پیمانه آ‌رد را بادو قاشق چایخوری نمک مخلوط کرده و ترکیب کنید تا خمیر نرمی درست شود. پس از آن خمیر را با وردنه پهن کنید و به اندازه 4 انگشت برش دهید. ( بعضی از افراد یک عدد تخم مرغ هم اضافه می کنند.)

 

طرز تهیه آش لخشک

 4 لیتر آ‌ب داخل قابلمه ریخته و وقتیکه آب جوش آمد، ورقه های لخشک را داخل آ‌ب جوش بریزید. بعد از  ۲۰ دقیقه سبزیها را هم در قابلمه ریخته و حدود 40دقیقه بعد شعله اجاق گاز را خاموش کنید. بهتر است روی آتش درست شود.  سپس در ظرف دیگری پیاز های خورد شده را با مقداری روغن سرخ کنید سپس زردچوبه، فلفل،گشنیز وزیره خرد شده و نعناع خشک را هم اضافه کنید وبه قابلمه آش اضافه کنید. نخود، لوبیا و عدس پخته شده هم به آش می افزائیم(در حین آماده سازی آش لخشک حبوبات ذکر شده با مقداری آب روی اجاق گاز می گذاریم تا پخته و کاملا بدون آب شود.).

نکته 1: برای خوشمزه شدن، کشک بادمجان هم می توان به آش اضافه کرد.

نکته 2: برای تزیین از شاهدانه  آسیاب شده و کشک می توان استفاده کرد، داخل آش هم میتوان ریخت.

آش لخشک

آخرین آموزش ها
برترین ها