haraj logo
جستجو

آش بلغور

مواد لازم :
بلغور گندم : دو پیمانهبرنج : نصف پیمانهنخود : نصف پیمانهلوبیا چیتی : نصف پیمانهعدس : یک پیمانهتره : 200 گرمجعفری : 100 گرماسفناج : 100 گرمگشنیز : 100 گرمپیاز : چهار عددقلم : یک عدد بزرگنمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازمسیر : یک بوتهنعناع خشک : سه قاسق غذا خوریهویج : یک عددکشک : یه لیوان


از روز قبل لوبیا چیتی  نخود ها مون رو خیس می کنیم و طی شبانه روز چند باری آب اون رو عوض می کنیم و آب روی لوبیا چیتی و نخود مون رو خالی می کنیم و آب تازه می ریزیم و می ذاریم تا به خوبی بپزه. این کار رو می کنیم چون حبوبات داخل آش اگه پخته استفاده بشه باعث میشه که نفخ آش بسیار کمتر بشه و سریع تر آماده بشه. قلم مون رو خوب می شوریم و می ذاریم داخل قابلمه و کمی آب روی اون میریزیم و می ذاریم روی حرارت ملایم تا بپزه.  

بلغور گندم مون رو هم خوب پاک می کنیم و با دو لیوان آب جوش می ذاریم تا بمونه و خیس بخوره. برنج مون رو خوب می شوریم و توی کمی آب جوش اون رو هم خیس می کنیم و میذاریم تا بمونه. عدس مون رو هم خوب پاک می کنیم و اون رو هم با کمی آب خیس می کنیم.

 دو تا از پیاز ها مون رو پوست می کنیم و اون ها رو می شوریم و خلالی ظریف برش می زنیم. کمی به پیاز ها مون نمک اضافه می کنیم و خوب اون ها رو هم می زنیم. تا نمک به همه جای پیاز ها مون برسه. حالا پیاز ها مون رو می ذاریم کناری تا بمونه.

سیر ها مون رو از بوته جدا می کنیم و پوست اون ها رو جدا می کنیم. اون ها رو خلالی ظریف برش می زنیم و می ذاریم کناری تا بمونه.

سبزی های آش مون رو تمیز می کنیم. تره خوب تمیز می کنیم. از برگ های گشنیز و جعفری و اسفناج مون استفاده می کنیم و کاری به ساقه ها شون نداریم. خوب سبزی ها مون رو می شوریم و اون ها رو می ذاریم کناری تا آب اضافی اون ها بره و خشک بشن. حالا اون ها رو خوب خورد می کنیم. 

دو قاشق غذا خوری از نعنای خشک رو بر میداریم. یه ماهی تابه مناسب روی حرارت قرار می دیم و می ذاریم تا داغ بشه. کمی روغن داخل ماهی تابه می ریزیم و می ذاریم تا داغ بشه. سیر ها مون رو داخلش می ریزیم و کمی تفت می دیم. کمی از سیر ها رو بر می داریم و دو قاشق غذا خوری از نعنای خشک رو به ماهی تابه مون اضافه می کنیم و خوب تفت می دیم. نعنا و سیر مون خوب که سرخ شدن اون ها رو ور می داریم و می ذاریم تا بمونه.

 
دو تا پیاز مون رو خورد پوست می کنیم و خورد می کنیم. یه قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دیم و می ذاریم تا داغ بشه. وقتی که خوب داغ شد حالا کمی روغن داخل قابلمه می ریزیم و می ذاریم تا داغ بشه. بعد پیاز مون رو بهش اضافه می کنیم و خوب پیاز مون رو تفت می دیم تا کم طلایی بشه. کمی نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه و کمی نعنای خشک به پیاز ها مون اضافه می کنیم و خوب تفت می دیم. مواد مون که خوب تفت خورد حالا آب قلم مون رو بهش اضافه می کنیم و کمی هم بهش آب جوش اضافه می کنیم. حالا عدس مون رو بهش اضافه می کنیم. عدس مون رو هم پخته بهش اضافه می کنیم. بلغور گندم و برنج مون رو هم بهش اضافه می کنیم. نخود و لوبیا چیتی پخته شده مون رو هم بهش اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم.

 هویج مون رو پوست می کنیم و نگینی خورد می کنیم و به آش اضافه می کنیم. سبزی مون رو به آش مون اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم از سیر داغ  بر می داریم و به آش مون اضافه می کنیم. یک چهارم مقدار کشکی که داریم رو بر می داریم و به آش مون اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم. اجازه می دیم تا آش به خوبی جا بیوفته.

 


یه ماهی تابه مناسب بر می داریم و روی حرارت می ذاریم و اجازه می دیم تا داغ بشه. حالا کمی روغن اضافه می کنیم و می ذاریم تا روغن هم به خوبی داغ بشه. حالا پیاز های خلالی مون رو بهش اضافه می کنیم. خوب سرخ می کنیم تا طلایی بشه. آش مون که حاضر شد روش رو با کشک و پیاز داغ و سیر داغ و نعنا داغ تزیین می کنیم.

آش بلغور

آخرین آموزش ها
برترین ها