haraj logo
جستجو

پیراشکی گوشت پفکی عربی

مواد لازم :
آرد : 3 پیمانه تخم مرغ : 1 عدد کره : 3 قاشق غذا خوری فلفل : 1/2 قاشق چایخوری گوشت چرخ کرده : 750 گرم عصاره گوشت : 2 قطعه آب : 1.5 پیمانه پیاز : 2 عدد نمک و فلفل : به مقدار لازم زیره سیاه : 1/4 قاشق چایخوری فلفل سیاه : 1 قاشق چایخوری روغن مایع : 1 استکان زردچوبه : به مقدار لازم

به نام خدا

 سلام به هاراجی های مهربان ... و خوش اخلاق...

پیراشکی از جمله غذا های خوب و مغذی هست که مواد میانی آن را می توانید از انواع سبزیجات و گوشت ها استفاده کنید اما آنچه مهم است این است که اگر خمیر آن را خوب و با دقت درست کنید پیراشکی ترد و پفکی خواهید داشت.


آب را در داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط گذاشته تا به جوش آید وقتی یه جوش زد از روی حرارت برداشته بعد آب جوشیده را آماده کنار می گذاریم.


در ظرف مناسبی آرد را الک کرده و با نمک و فلفل مخلوط کنید سپس تخم مرغ را در ظرف دیگری خوب هم زده به طوری که سفیده و زرده تخم مرغ ها با مخلوط شده و مایه روان و نرمی درست شود بعد آن را به آرد الک شده اضافه کنید و هم بزنید.


بعد کره را در دمای اتاق 15 دقیقه نگه داشته تا ذوب شود سپس آن را اضافه کرده و مجددا مواد را خوب هم بزنید تا کاملا مواد به خورد هم دیگر بروند و ترکیب شوند.


کم کم 3/4 پیمانه از آب جوشیده را که ولرم شده اضافه کنید و با دستان تمیزی خمیر را وز دهید تا کاملا از حالت چسبندگی در آید.

بعد در داخل ظرف مناسبی قرار داده و روی آن را با پارچه تمیزی پوشش دهید و بگذارید 2 ساعت در دمای اتاق استراحت کند. (خمیری که که در مدت زمان لازم را برای استراحت بگذراند در هنگام پخت از کیفیت بالایی برخوردار خواهد شد).

 پیراشکی گوشت پفکی عربی


در ادامه برای اینکه مواد میانی پیراشکی پفکی عربی را درست کنیم اول پیاز را خیلی ریز و نگینی خرد کرده و در تابه مناسبی ریخته و روغن مایع را اضافه کرده و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم و تفت می هیم تا از خامی در آمده و نرم شود.


بعد گوشت چرخ کرده را اضافه نموده و هم می زنیم سپس مقداری نمک و فلفل و فلفل سیاه و زیره سیاه و زرد چوبه را پاشیده و تفت می دهیم تا هم خامی ادویه ها گرفته شود و هم مواد با هم مخلوط شده و سرخ گردند.

بعد از اینکه رنگ گوشت چرخ کرده تغییر کرد و کمی سرخ شد عصاره گوشت را در 1 استکان آب جوش ریخته و با چنگال هم می زنیم تا حل شود بعد مواد مخلوطی چرخ کرده اضافه نموده و هم می زنیم و 15 دقیقه همه مواد را تفت می دهیم تا آب جوش تبخیر شده و عصاره گوشت جذب مواد مخلوطی شود بعد از روی حرارت برداشته و آماده کنار می گذاریم.

پیراشکی گوشت پفکی عربی

 

حال روی سطح تمیزی مقداری آرد پاشیده و خمیر را با دستان تمیز و وردنه باز کرده و بعد با قالب خمیر را در 10 الی 12 عدد قالب بزنید.

پیراشکی گوشت پفکی عربی


بعد روی خمیر های قالب زده را مقداری از مواد میانی پیراشکی گوشتی را ریخته و با دست خمیر را فرم می دهیم و در داخل سینی مناسبی به ترتیب می چینیم.

پیراشکی گوشت پفکی عربی

حال برای پختن پیراشکی های گوشت پفکی عربی دو راه وجود دارد یکی اینکه در داخل تابه گودی روغن مایع را ریخته و روی حرارت با شعله متوسط گذاشته تا داغ شود سپس پیراشکی های پفکی عربی را به ترتیب در داخل روغن به نوبت هر دو طرفش را 5 الی 8 دقیقه سرخ کرده و بعد روی کاغذ روغنی در داخل سینی مناسبی چیده تا روغ اضافی آن ها گرفته شود.

راه دوم اینکه 10 دقیقه قبل فر را روشن کرده و در دمای 180 درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم بعد یک زرده تخم مرغ را در کاسه ای خوب زده و با فرچه مخصوص روی پیراشکی ها بمالید بعد سینی فر را کمی چرب کرده و پیراشکی ها را در داخل سینی فر چیده و آن را در داخل فر به مدت 15 الی 20 دقیقه می گذاریم و در آخر 5 دقیقه هم گریل را روشن کرده تا سطح رویی پیراشکی ها هم طلایی شود بعد در داخل ظرف سرو گذاشته و میل کنید.

نوش ... جان ...

پیراشکی گوشت پفکی عربی

آخرین آموزش ها
برترین ها