haraj logo
جستجو

حلوای عربی دهین

مواد لازم :
شیر : 1/2 پیمانهشکر : 1 پیمانهروغن : 1/2 پیمانهکره : 40 گرمشیره خرما : 3 قاشق غذاخوریهل : 1 قاشق پایخوریگلاب : 1 قاشق غذاخوریزعفران دمکرده : 1 قاشق چایخوریگردو : مقدار کافیپودر نارگیل : 1/2 پیمانهارد : 1 پیمانهخلال بادام : مقدار کافیپسته : مقدار کافی

تصوری که از حلوا در ذهن ماست ، همان حلواهای رایج در ایران است که از تفت دادن ارد و اضافه کردن روغن و زعفران و شربت شکر درست می شود و شاید تا به حال با نام حلوای دهین برخورد نکرده باشیم و ان را نخورده باشیم . اما بی شک یکی از خوشمزه ترین و بهترین خوراکی ها و دسرهای کشور عراق ، حلوای دهین است که در عین خوشمزگی ، خیلی راحت و در زمانی کم و به اسانی قابل تهیه است و بسیار خوشمزه و پر طرفدار است.

حلوای عربی از شیرینی های و یا بعبارتی از دسرهای خوشمزه و لذیذ شهر نجف  و کربلا و ... است و در واقع یک سوغات اصلی این شهر ها نیز محسوب می شود که در سرتاسر بازار در کشور عراق به صورت قرار گرفته در سینی های بزرگ و در ابعاد بزرگ تهیه و فروخته می شود. این دسر که بخاطر داشتن شیره خرما و مغزها و کره بسیار مقوی است ، در منازل عربها بیشتر در ماه رمضان و سر سفره افطاری و هنگام اذان استفاده می شود.

در این مطلب طرز تهیه حلوای عربی دهین را که شامل شیر پرچرب و روغن و شیره خرما و گلاب و ارد و گردو و شکر و کره و هل و خلال بادام و پودر نارگیل و زعفران دمکرده است را برایتان می نویسم و امیدوارم انر ا در منزل تهیه کرده و بعنوان یک دسر جدید و بسیار خوشمزه بعد از غذا و یا در هنگام ماه رمضان میل کنید و خود و خانواده خود را با یک دسر جدید و شیرینی جدید آشنا کنید.


ابتدا و برای شروع تهیه این حلوای خوشمزه عربی مقوی ، یک ظرف مناسب پیرکس را انتخاب می کنیم و کف ظرف را با 10 گرم کره ذوب شده چرب می کنیم و روی ان را پودر نارگیل می ریزیم و تمام کف ظرف را از نارگیل پر می کنیم و روی پودر نارگیل را  با فاصله گردو ی نصف شده قرار می دهیم ( قرار دادن گردو در کف طرف اختیاری است و میتوان ان را حذف کرد) .


سپس در ادامه در این مرحله ، داخل یک قابلمه 1/2 پیمانه شیر پرچرب و 1 پیمانه شکر و 1/2 پیمانه روغن مایع ریخته و قابلمه را روی گاز قرار داده و زیر گاز را روشن می کنیم .مواد را داخل قابلمه هم می زنیم تا کاملا مخلوط شوند و شکر کاملا در مایعات حل شود و یکنواخت شود.

 


سپس در ادامه در این مرحله ، 1 قاشق غذاخوری گلاب و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده و 3 قاشق غذاخوری شیره خرما را به مواد داخل  قابلمه در مرحله قبل اضافه می کنیم و انها را خوب هم می زنیم و منتظر می شویم تا مواد ما داخل قابلمه شروع به جوشیدن کند.


سپس در ادامه در این مرحله ، 1 پیمانه ارد را الک می کنیم و ان را همراه با 1 قاشق چایخوری پودر هل به داخل قابلمه می ریزیم و انها را خوب هم می زنیم تا آرد کاملا در مواد حل شود و یکدست شود . سپس بقیه کره ( 30 گرم کره باقی مانده ) را به مواد داخل قابلمه اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا غلیظ شود.

 حلوای عربی دهین


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی حلوا خوب غلیظ شد ، زیر گاز را خاموش می کنیم . اکنون حلوای دهین تقریبا اماده است .حلوای اماده شده را داخل ظرفی که داخل ان پودر نارگیل و گردو ریخته بودیم و در مرحله اول اماده کرده بودیم ، می ریزیم و روی ان را تا حد ممکن صاف می کنیم .سپس روی ان را با پسته و خلال بادام تزیین می کنیم.

حلوای عربی دهین


سپس در ادامه در این مرحله ، ظرف حلوا را در فر با حرارت 150 درجه سانتی گراد برای مدت 30 دقیقه قرار می دهیم تا بپزد و حلوای ما اماده شود .سپس وقتی حلوا اماده شد ان را از فر بیرون می اوریم و منتظر می شویم تا خنک شود. سپس بعد از خنک شدن ان را برش می زنیم و برای عصرانه بعنوان یک دسر خوشمزه و جدید ان را میل می کنیم . نوش جان .

 

آخرین آموزش ها
برترین ها