haraj logo
جستجو

کرامبل سیب

مواد لازم :
سیب سبز : 4 عددجو پرک : 1 لیوانشکر قهوه ای : یک فنجانآرد گندم : نصف فنجانآبلیمو : نصف فنجانمغز تخمه : نصف فنجاننمک : مقداریکره ذوب شده : نصف فنجانبستنی : به مقدار لازمشکر سفید : 200 گرممارگارین : 2 قاشق غذاخوریوانیل : 1 قاشق چایخوریخامه : یک عدد

سلام دوستان در خدمت شما هستیم با یک دسر زمستانی.

کرامبل سیب یک دسر خوشمزه حاصل ترکیب سیب و دارچین است. این دسر مناسب فصل پاییز و زمستان بوده و باید ضمن داشتن بستنی به طور گرم سرو شود یعنی لازم نیست که کرامبل سیب پس از پختن سرد شود پس از کمی ولرم شدن آماده خوردن است.

در این دسر از غلات جو پرک یا جو دو سر استفاده می شود؛ پیشنهادی که دارم این است: حتما از قبل این غلات جو را به مدت 15-20 دقیقه در یک تابه خشک و تمیز و بدون روغن تاب دهید تا به اصطلاح بو داده شود. این عمل باعث ترد شدن بیشتر دانه های پرک شده جو می شود می توانید از فر هم استفاده کنید، یعنی جو پرک را داخل یک سینی فر خشک و بدون روغن بریزید و کامل پخشش کنید و سینی را در فری با دمای 200 درجه سانتی گراد به مدت 10 دقیقه قرار دهید.

کرامبل سیب


ابتدا 4 عدد سیب را  بشویید و خردش کنید، نیازی نیست سیب ها را پوست بگیرید همین که هسته آن را جدا کرده و چهار قاچ کنید و سپس هر قاچ را به قطعات هلالی خرد کنید کافی است. سیب ها خرد شده را داخل یک ظرف بریزید سپس نصف فنجان آبلیمو را بردارید و روی کل سیب ها بریزید و با قاشق همه سیب های خرد شده را با آبلیمو ترکیب کنید.

ریختن آبلیمو روی سیب ها برای این است که تیره نشوند. سپس 1 قاشق غذاخوری از کل شکر قهوه ای بردارید و روی سیب ها بریزید، بعد 1 قاشق از کل آرد گندم بردارید و روی سیب ها بریزید و در آخر 1 قاشق چایخوری پودر دارچین را هم اضافه کنید و سیب های خرد شده را با آرد، شکر قهوه ایی و دارچین به خوبی مخلوط کنید.

کرامبل سیب


حالا یک ظرف دیگر بردارید و مواد خشکی که باقی مانده با هم مخلوط کنید: مابقی آرد گندم ، مابقی شکر قهوه ایی؛ 1 لیوان جو پرک شده، 1 قاشق چایخوری پودر دارچین باقی مانده، نصف فنجان مغز تخمه و مقداری نمک. همه مواد را باهم مخلوط کنید؛ سپس نصف فنجان کره ذوب شده را به مواد قبل بی افزایید و همه مواد را باهم ترکیب کنید تا کره به خورد مواد خشک برود.


یک ظرف نسوز را بیاورید و مقداری کره کف آن بمالید سیب های خرد شده را داخل ظرف نسوز بریزید و به طور یکنواخت پخش کنید سپس مواد خشک مخلوط شده با کره را روی آن بریزید و کاملا پخش کنید تا روی سیب ها کامل با این مواد پر شود این ظرف را در فر قرار دهید در فری با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه تا سطح روی مواد کاملا برشته شود.

حالا باید کارامل را به روش خانگی تهیه کنید؛ 200 گرم شکر سفید را در یک قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا شکر به مرور عرق کرده و ذوب شود و به رنگ طلایی دربیاید حواستان باشد که شکر را هم بزنید تا نسوزد، گاز را خاموش نکنید؛ یک لحظه قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید سپس 1 بسته خامه صبحانه را باز کرده و همه را داخل شکر بریزید و مدام هم بزنید می بینید که به خاطر اضافه کردن خامه سرد مواد شروع به جوشیدن می کند نترسید و به همزدن ادامه دهید.

مجددا قابلمه حاوی شکر ذوب شده و خامه را روی حرارت قرار دهید و به هم زدن ادامه دهید به مدت 1 دقیقه. باز قابلمه را بردارید و کنار بگذارید (گاز را خاموش نکنید) حالا باید 1 قاشق چایخوری وانیل، کمی نمک و 2 قاشق غذاخوری مارگارین را به مواد درون قابلمه بی افزایید و به همزدن ادامه دهید تا مارگارین کاملا ذوب شود.

سس کارامل خانگی آماده است این سس را باید پس از آماده شدن مورد استفاده قرار دهید چون به مرور سفت می شود.

برویم سراغ فر: پس از 15 دقیقه یا بیشتر (باید مواد برشته و طلایی شود) ظرف را از فر بیرون بیاورید و بگذارید مقداری گرمای خود را از دست بدهد سپس 4 قاشق سس کارامل را روی کل مواد بریزید.

کرامبل سیب

حالا از این مواد بردارید و در یک کاسه سرو بریزید به طوری که هم سیب پخته شده را داخل کاسه قرار دهید و هم مواد کاراملی شده را در آخر یک اسکوپ از بستنی وانیلی بردارید و داخل کاسه کارامبل سیب قرار دهید و نوش جان کنید.

کرامبل سیب

آخرین آموزش ها
برترین ها