haraj logo
جستجو

انارتیم پلو بابلی

مواد لازم :
دانه انار : یک پیمانهنمک و فلفل و زردچوبه : لازمبرنج : 2پیمانهروغن : لازمکره محلی : یک قاشقآب : لازمپیاز : 2عددمرغ : نصفآب نارنج : یک قاشقآب غوره : سه قاشقشکر : دلخواهبادمجان سرخ شده یا سیب زمینی سرخ شده : دلخواهرب گوجه : 1 قاشقگوجه رنده شده : 1 پیمانه


ابتدا یک پیاز متوسط را پوست بکنید و آن را بشویید و رنده ی ریز یا درشت بسته به میلتان انجام دهید. 

تابه را روی گاز بگذارید و کمی روغن در آن بریزید حالا پیازهای رنده شده را در تابه بریزید و به آن نمک و زردچوبه بزنید و با قاشق چوبی هم بزنید کمی که پیاز طلایی شد یک قاشق رب گوجه فرنگی داخلش بریزید و با پیاز یک دقیقه تفت بدهید. 

انارتیم پلو بابلی

می توانید بجای رب گوجه از رب انار استفاده کنید 

فقط در این صورت رنگ خورش قهوه ای می شود. 


یک انار متوسط ملس را دانه کنید هرچه انار قرمز تر باشد خورش خوشرنگ تر می شود. دانه های انار را درون تابه می ریزیم و هم می زنیم. 

انارتیم پلو بابلی

انارتیم پلو بابلی

برای خوشمزه شدن غذا من چهار عدد گوجه را رنده ی ریز کردم و داخل تابه به مواد اضافه کردم

گوجه به غذا حالت سنتی می دهد. 

بگذارید گوجه خوب تفت بخورد و آبش تبخیر شود. 

انارتیم پلو بابلی


پختن مرغ:

یک مرغ کامل را نصف کنید یعنی یک سینه و یک ران مرغ را داخل قابلمه ای بریزید و آب به اندازه ای که روی مرغ را بگیرد روی آن می ریزیم، نیم ساعت روی گاز باشد تا هورمونش گرفته شود رنگ آب پز مرغ نشان می دهد که هورمون در آن وجود دارد. 

انارتیم پلو بابلی

اگر دوست داشته باشید می توانید انارتیم را با مرغ محلی یا اردک درست کنید. 

علت نامگذاری این غذا اینست که چون در زبان مازنی به دانه ها، تیم گفته می شود و این غذا با انار درست شده انارتیم گفته می شود. 

بعد از نیم ساعت مرغ را آب بکشید. دوباره قابلمه را آب بکشید و مرغ را داخل آن بگذارید و به همان میزان آب بریزید. نمک و فلفل و زردچوبه و یک پیاز درسته و کمی آب نارنج داخلش بریزید

انارتیم پلو بابلی

بگذارید یک ساعت بپزد. بعد در تابه ی دیگری روغن بریزید و مرغ را سرخ کنید. 

انارتیم پلو بابلی


وقتی آب انار و گوجه تبخیر شد گاز را خاموش کنید و صبر کنید مرغ بپزد یا اول مرغ را آب پز کرده بعد انارتیم را درست کنید. 

از آب پز مرغ سه ملاقه داخل انارتیم بریزید و هم بزنید دوباره آن را روی گاز با شعله ی متوسط بگذارید تا جوش بخورد سه قاشق آب غوره داخلش بریزید طعم آن را بسیار خوشمزه تر می کند. اگر دوست دارید انارتیم شیرین باشد کمی شکر در آن بریزید. 

انارتیم پلو بابلی

بسته به ذایقه تان خورشت انارتیم را آبدار یا خشک نمایید. 

معمولا از بادمجان سرخ شده یا سیب زمینی سرخ شده برای تزیین انارتیم استفاده می کنند. 


 دو پیمانه برنج شمالی را خوب بشویید و یک ساعت قبل آشپزی در آب بخیسانید و به اندازه ی دو برابر برنج در قابلمه روی برنجتان آب بریزید.

بعد در آن نمک به اندازه ی مورد نیاز بریزید. 

قابلمه ی برنج را بعد از یک ساعت روی گاز با شعله ی زیاد می گذاریم پانزده دقیقه بعد به برنج سر بزنید که سر نرود. یک قاشق آب نارنج هم داخلش می ریزیم تا رنگ برنجمان سفید بماند. 


از برنجتان امتحان کنید اگر حس کردید که برنج پخته شده است یعنی وارفته نیست آن را از روی گاز بر می داریم و آب کش می کنیم. 

مجددا قابلمه را روی گاز می گذاریم و در آن به مقدار یک قاشق روغن یا کره ترجیحا حیوانی می ریزیم به اندازه ی یک قاشق چای خوری زردچوبه می ریزیم  به اندازه ی یک استکان آب هم در قابلمه بریزید و هم بزنید تا آب و زردچوبه یک رنگ شوند، بعد شعله ی گاز را زیادش کنید تا جوش بیاید حال از آن اب داخل قابلمه، چند قاشق روی برنج در آب کش بریزید و بعد برنج را درون قابلمه میریزیم. پانزده دقیقه ای  شعله گاز را زیاد کنید بعد شعله را کم تر کنید تا نیم ساعت با شعله ی کم روی گاز باشد. برنج روی گاز بخوبی بخار کند. 

انارتیم پلو بابلی

غذا آماده است.

انارتیم پلو بابلی

 انارتیم برای همه ی گروههای سنی و بچه هایی  که کم اشتها می باشند مفید است همین طور برای سالمندان و بارداران و کسانی که فشارخون بالا و یا بیماریهای قلبی دارند با روغن کم مصرف کنند. 

انارتیم پلو بابلی

آخرین آموزش ها
برترین ها