haraj logo
جستجو

خورش مسمای مرغ الو

مواد لازم :
ران و سینه مرغ : یک کیلو گرمنمک و فلفل : به مقدار لازمروغن سرخ کردنی : به مقدار لازمرب گوجه فرنگی : سه قاشق سوپخوریآب : سه پیمانهپیازداغ : سه قاشق سوپخوریشکر : سه قاشق سوپخوریزعفران دمکرده : دوقاشق سوپخوریآلو زرد : 500 گرم

سلام خدمت هاراجفووودیای گلم

واستووووون دستووور یه خوووورشت خوشمزه گزاششتم امیدوارم لذت ببرید.

هر قسمت از کشور عزیز ما دارایه غذاهایه خاص خودش است که به راحتی می تواند برنامه غذایی ما را متنوع کند و می توانیم غذایه سنتی هر استان را امتحان کنیم و لذت ببریم.

خورشت آلو مسما غذای سنتی گیلانی است و طعم ترش و شیرین دارد این غذا همراه با آبغوره و رب انار  یا رب گوجه فرنگی، به عنوان چاشنی استفاده می‌شود .این غذا بسیار خوشمزه و لذیذ است در زمان کوتاهی تهیه می‌شود.میتوانیید با تهیه این خوورشت تنوع خوبی در برنامه غذاایی خودتون ایجاد کرده باشید.همچنین میتوانید این غذارو به عنوان ناهار برایه خانواده و مهمانانتان تدارک ببنید.


در ابتدا آلو را به مدت ۲ ساعت در مقداری آب خیس قرار می دهیم  تا شن و سنگریزه از ان خارج شووود و الوها جا بیفتد. سپس ران و سینه مرغ را به خوبی می شوریم و پوست آن را می کنیم. بعد از شستشووو کاملا صبر می کنیم تا اب ان خشک شود. 

خورش مسمای مرغ الو


مقداری نمک و فلفل به آن اضافه می کنیم  و یک ماهیتابه در نظر گرفته و آن را رویه شعله قرار داده و مقداری روغن در ان می ریزیم. مرغ را درون روغن داغ سرخ کنید تا کاملا طلایی شود سپس پیاز داغ را که از قبل سرخ کردیم و کنار گذاشتیم به موادمون اضافه می کنیم. بعد از تفت دادن آن مقداری رب گوجه فرنگی را به موواااد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملا به خورد مرغ برود.

خورش مسمای مرغ الو


در این مرحله مقداری آب به مرغ اضافه کنید و آن را روی حرارت ملایم قرار داده تا مرغ کاملا پخته شود. در اواخر پخت، شکر و زعفران را اضافه کنید. در ظرف را ببندید تا مسمای مرغ جا بیفتد.این خورشت باید کم اب و روغن دار باشد اگر میزان روغن یا آب آن زیاد بود بهتر است حرارت شعله گازتان را بالاببرید.تا آب درون خورررشت تبخیر شود .

مسمای آلو، مسمای انار، مسمای آلوچه گیلان نیز مطابق مسمای غوره تهیه می شود، با این تفاوت که به جای غوره به همان میزان از آلو، دانه انار یا آلوچه استفاده می کنید.

غذاااامون حاضر شده نووووش جااااان

خورش مسمای مرغ الو


 1_ اگر از آلو هایه شیرین استفاده می کنید و دوست دارید طعم غذایتان ترش تر  شود بهتر است شکر را حذف کنید. از فلفل قرمز استفاده کنید زیرا فلفل زیاد طعم  غذا را تلخ می کند. در صورت تمایل می توانید آبغوره یا آب نارنج را به مواد تان اضافه کنید. میزان رنگدهی رب گوجه فرنگی ها با هم متفاوت است پس ممکن است به مقدار بیشتری رب برایه تهیه  خورشت استفاده شود.  هنگام پخت و تفت دادن مواااد درون خورشت نباید زیاد ان را زیرو رو یا هم بزنید چوووون اینکار باااعث له شدن مواااد درون خوررشت میشود.

2_ هنگام استفاده از آلوو  آنها را بشویید زیرا ممکن است سنگ در آن باشد و رنگ غذا را تیره کند و در هنگام خوردن غذا سنگریزه ها زیر دندانتان حسس شود. بعد از شستن آلو آن را آبکش کنید و آب اضافی آن را بگیرید.

3_یک نکته هنگام استفاده از زعفران در خوورشت، برایه اینکه میزان رنگ و بو زعفران بیشتر نمایااان شود بهترر است زعفران را در نصف لیوان اب جوشش بریزید و یک ساعت آن را رویه  بخار کتری بگذارید.

امیدوارم با رعایت کردن این نکات مفید لذت کافی رو برده باشید و لحظات خوووب و خوشی رو در کنار خوانوادتوون سپری کرده باشید.


آلو میوه ای بسیار مغذی است. آلوها منبع عالی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند. علاوه بر این، آنها دارای چندین ویژگی هستند که ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از بیماریهای مزمن مانند پوکی استخوان، سرطان، بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهد. علاوه بر این، آنها طعم خوشمزه ای دارند و به آمادگی کمی نیاز دارند، بنابراین می توان آنها را به راحتی در رژیم غذایی خود قرار دهید.

مصرف آلو به طور مرتب ممکن است تأثیر محافظتی بر سلامت قلب داشته باشد. آنها به دلیل پتانسیل کاهش فشار خون و کلسترول خون که از مهمترین عوامل خطر بیماری قلبی است، مورد مطالعه قرار گرفته اند.

 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها