haraj logo
جستجو

شیرینی بادام

مواد لازم :
آرد گندم : 100 گرمبکینگ پودر : نصف قاشق چایخورینمک : مقداریعسل : اندکیمغز بادام : مقداریکره : 50 گرمپودرقند : 50 گرمپودر بادام : 10 گرمتخم مرغ : 3 عدد

شیرینی بادام یک شیرینی ترد و رژیمی بوده که می توانید آن را به عنوان یک میان وعده به محل کار یا مدرسه ببرید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هرچه خمیر این شیرینی را بیشتر ورز دهید این شیرینی ترد تر خواهد شد؛ ضمنا این را هم بدانید که سرو شیرینی بادام با چایی یکی از بهترین پذیرایی به حساب می آید.

برای تهیه این شیرینی ترد و خوشمزه نیاز به بادام سفید و بدون پوست دارید تا از آن هم برای تزیین استفاده کنید و هم پودر بادام را با آن بسازید؛ برای این منظور یک فنجان بادام شیرین با پوست قهوه ایی را داخل یک کاسه بریزید و 1 لیوان آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید 4 الی 5 سال بماند تا پوست بادام ها کاملا خیس بخورد، بعد از این مدت زمان پوست قهوه ایی را با دست از بادام ها جدا کنید و آن ها را روی یک سینی بریزید تا کامل خشک شوند. برای خشک شدن بادام ها می توانید از دو روش استفاده کنید 1. روش اول خشک کردن به صورت طبیعی است که معمولا چند روزی طول می کشد و باید سینی حاوی بادام های سفید را در جای بادخیز و آفتابی قرار دهید. 2. روش دوم خشک کردن با حرارت است که می توان از فر، شوفاژ یا بخاری استفاده کرد. 

پس از خشک شدن بادام ها مقداری از آن ها را برای تزیین این شیرینی خرد کنید و مابقی را داخل یک آسیاب کن برقی یا مخلوط کن بریزید تا کامل پودر شود سپس 10 گرم از آن را برای تهیه این شیرینی کنار بگذارید. 

شیرینی بادام

برای تهیه این شیرینی ها از قالب های فلزی گرد، دایره، قلبی و ... استفاده کنید، این قالب ها باید فلزی و از دو طرف خالی باشند تا نقش مربوطه را روی خمیر بی اندازند. این که این شیرینی ها به چه شکل باشند به سلیقه شماست ولی من از قالب دایره ایی استفاده می کنم. 


ابتدا 50 گرم پودر قند را با 50 گرم کره در یک کاسه بریزید و شروع کنید به هم زدن کره و پودر قند تا کرم رنگ شود.

 

 سپس سه عدد تخم مرغ را دانه دانه به مخلوط کره و پودر قند اضافه کنید تا مایه رقیقی به دست بیاید.

حالا 10 گرم پودر بادام خانگی را اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید. 


حالا باید مواد خشک را با هم مخلوط کنید، در یک ظرف 100 گرم آرد گندم، مقداری نمک و نصف قاشق چایخوری بکینگ پودر را بریزید این مواد خشک را مخلوط کرده و دوبار الک کنید تا کاملا هوادهی شوند. این مواد خشک را اندک اندک به مایه تخم مرغی قبل بی افزایید و هم بزنید، در نهایت خمیری نرم به دست می آید که نباید به دست بچسبد. 

شیرینی بادام

خمیر را داخل یک پلاستیک قرار داده و مهلت دهید 1 ساعت در دمای آشپزخانه استراحت کند تا آماده قالب زنی و پختن در فر شود. 


پس از حدود یک ساعت، خمیر را از پلاستیک خارج کنید و روی سطح کار آرد بپاشید خمیر را روی آرد قرارداده و شروع به ورز دادن کنید هر جا که احساس کردید خمیر به دست می چسبد آرد بپاشید خمیر را با وردنه صاف کنید ضخامت خمیر نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، پس از صاف و پهن کردن خمیر از قالب دلخواه استفاده کرده و شیرینی را قالب بزنید. باید تهاراجخمیر را با قالب زدن تمام کنید. 

برای پختن شیرینی ها باید از یک سینی بزرگ فر استفاده کنید و یک کاغذ روغنی مرغوب کف آن بی اندازید سپس با فرچه مقداری کره برداشته و سطح کاغذ روغنی را چرب کنید، شیرینی های قالب زده را پشت سر هم یکی پس از دیگری داخل سینی قرار دهید و سینی را به مدت 15 الی 20 دقیقه در فری با دمای دمای 170 درجه سانتی گراد قرار دهید تا کامل پخته و برشته شود، نشانه پختن شیرینی بادام ترک خوردن سطوح آن است. 

سینی را از فر خارج کنید و اجازه دهید شیرینی ها خنک شوند، آن ها را از کاغذ روغنی جدا کنید، برای تزیین این شیرینی از مقدار کمی عسل استفاده کنید و روی آن بمالید سپس از مغز بادام خرد شده برداشته و روی سطح شیرینی بپاشید. راه دیگر تزیین این شیرینی گذاشتن مربا مابین دو شیرینی و پاشیندن پودر قند روی سطح آن است. نوش جان

شیرینی بادام

آخرین آموزش ها
برترین ها