haraj logo
جستجو

گولاش

مواد لازم :
گوجه فرنگی : 200 گرمسیب زمینی : 1 عددپیاز : 1 عددسیر : 2 حبهفلفل دلمه : 1 عددارد : 2 قاشق غذاخوریروغن مایع : مقدار کافینمک فلفل : مقدار کافیبرگ بو : مقدار کافیخامه : 1 قاشق غذاخوریپودر پاپریکا : 1 قاشق غذاخوریگوشت بی استخوان : 400 گرم

همانطور که همه می دانیم، غذا ها و خوراکی ها بسیار متنوع هستند و فقط به غذاهای ایرانی و داخل کشوری و غذاهای اقوام مختلف ایران محدود نمی شود و برای اینکه تنوع غذایی بیشتری وارد سبد غذایی خانواده ما شود و ما نیز انگیزه بیشتری برای پختن غذا داشته باشیم، بهتر است سراغ غذاهای کشورهای دیگر برویم و انهایی را که شباهت و نزدیکی با سلیقه و ذایقه ما را دارند برای ناهار و یا شام درست کنیم .

 در این میان گستردگی غذاهای بین المللی شاید خیلی از غذاها مثل استیک - بیف استراگانف -چیکن استراگانف و ... به خوبی وارد فرهنگ غذایی ما شده باشد اما برخی در مورد دیگر از غذاها  حتی نام انها را نشنیده باشیم چه برسد به اینکه انها را درست کرده باشیم و خورده باشیم.

یکی از غذاهای خارجی که اصالت ان به مجارستان بر می گردد و بسیار هماهنگ با ذایقه ما ایرانی است و در واقع نوعی خوراک با گوشت و سیب زمینی و فلفل و پیاز و ادویه و خامه است نامش گولاش است . این خوراک خوشمزه برای وعده غذایی شام مناسب است و برای ناهار با برنج نیز قابل استفاده است. در اینجا طرز تهیه گولاش مجارستانی را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کنید و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا 1 عدد پیاز را می شوریم و پوست و سر و ته ان را با چاقو می بریم. سپس پیاز را به صورت خلالی خرد می کنیم. داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و وقت روغن داغ شد، پیازهای خلالی را در روغن تفت می دهیم.


سپس در این مرحله 400 گرم گوشت را شسته و ابکش می کنیم و وقتی ابش چکید، گوشت را به صورت تکه ای با چاقو برش می زنیم.سپس گوشت خرد شده را به تابه پیازها اضافه می کنیم و گوشت را با پیاز تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند.

گولاش


سپس در این مرحله 2 حبه سیر را پوست کنده و با سیر خرد کن له می کنیم و به تابه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و ان را تفت می دهیم.در ادامه نمک و فلفل و برگ بو و پاپریکا  را به مقدار کافی و 2 قاشق غذاخوری رب را به گوشت  اضافه می کنیم و انها را با مواد مخلوط می کنیم تا مزه دار شود.


سپس در این مرحله 1 لیوان اب به گوشت درون قابلمه اضافه می کنیم و زیر شعله گاز را ابتدا زیاد می کنیم و وقتی اب درون تابه جوش امد، زیر گاز را کم می کنیم و در تابه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت بپزد.

گولاش


سپس در این مرحله 200 گرم گوجه فرنگی و 1 عدد سیب زمینی و 1 عدد فلفل دلمه را با اب می شوریم . سپس پوست گوجه فرنگی و سیب زمینی را می گیریم و ان ها را  به صورت ریز خرد می کنیم. سپس فلفل دلمه را نیز خرد می کنیم.داخل یک تابه دیگر روغن می ریزیم و به محض داغ شدن روغن گوجه و سیب زمینی و فلفل دلمه خرد شده  را در تابه تفت می دهیم .


سپس در این مرحله وقتی گوشت نیم پز شد، گوجه فرنگی و سیب زمینی و فلفل تفت داده شده  مرحله قبل را به قابلمه گوشت اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم.


 در این مرحله داخل یک تابه روغن می ریزیم و ان را روی گاز می گذاریم و سپس  ارد را در روغن تفت می دهیم . سپس 1 پیمانه اب به ارد اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم تا یکنواخت شود و ارد گلوله نشود و سپس ان را به قابلمه گوشت و سیب زمینی و فلفل و گوجه اضافه می کنیم. سپس اجازه می دهیم تا غذا بپزد و به روغن بیفتد.


 در این مرحله وقتی غذا پخت زیر گاز را خاموش می کنیم و برگ بو را از غذا بیرون می اوریم و دور می ریزیم.سپس غذا را در ظرف مناسب می ریزیم و روی ان  در صورت تمایل خامه می ریزیم و ان را برای وعده غذایی شام با نان و یا برای ناهار با برنج میل می کنیم. نوش جان.

  

آخرین آموزش ها
برترین ها