haraj logo
جستجو

کیک یزدی

مواد لازم :
آرد سفید : 1.5 پیمانهشکر : 2/3 پیمانهماست پرچرپ : 2/3 پیمانهروغن : 1/2 پیمانهبکینگ پودر : 1/2 قاشق غذا خوریگلاب : 3 قاشق غذا خوریپودر هل : 1/2 قاشق غذا خورینمک : 1/2 قاشق چای خوریتخم مرغ : 4 عددقالب کاغذی : به مقدار لازمکنجد : 3 قاشق غذا خوریروغن مایع : 2 قاشق غذا خوری

به نام خدا

 سلام به هاراجی های سر حال و ... فعال ...

یکی از خوشمزه ترین کیک های ایرانی که اصیل و سنتی می باشد کیک یزدی است که طرز تهیه این کیک دوست داشتنی و محبوب به شهر باستانی یزد بر می گردد.

از دیگر شیرینی های سنتی و مخصوص شهر یزد می توان شیرینی قطاب و شیرینی حاجی بادامی را نام برد.

کیک یزدی بیشتر در مجالس مذهبی در کنار چای یا شیر کاکائو تهیه می شود.

با این کیک یزدی از مواد بسیار ساده ای درست می شود ولی بسیار خوشمزه و سبک بوده که بیشتر افراد را محبوب خود کرده است.


ابتدا تخم مرغ ها از یخچال بیرون آورید و 15 دقیقه صبر کنید تا به دمای اتاق برسد سپس در داخل ظرف مناسبی شکسته و سپس شکر و پودر هل را اضافه می کنیم و با هم زن برقی 2 الی 3 دقیقه خوب هم می زنیم به طوری که یک مایع کرم رنگ و کش داری درست شود.


بعد روغن مایع را اضافه کرده و مجددا با هم زن برقی 1 الی 2 دقیقه خوب هم می زنیم به صورتی که کاملا با مواد ترکیب شود.


در ادامه ماست پر چرب را اضافه می کنیم و با هم زن خوب هم زده تا مواد خوب مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.


حال گلاب را اضافه می کنیم و در حد مخلوط شدن گلاب با سایر مواد ترکیبی هم می زنیم.


در ظرف جدا گانه ای آرد و نمک و بکینگ پودر را دو الی سه بار الک کرده تا نا خالصی نداشته باشد و هم چنین این سه مواد با هم خوب مخلوط شوند.


حال مواد مخلوطی آرد الک شده را کم کم به مایه کیک اضافه می کنیم و سعی کنید هم زمان هم بزنید تا آرد گلوله گلوله نشود و بدین صورت مواد زود و بهتر با هم ترکیب و مخلوط می شوند.

اگر بعد از اضافه کردن آرد کمی گلوله گلوله شد با دور تند هم زن برقی 1 الی 2 دقیقه هم بزنید تا مایه کیک یزدی یک دست و نرم شود.

 


حال مایه کیک یزدی آماده شده را در داخل قیف می ریزیم و ماسوره متناسب را می گذاریم.


قالب کاپ کیک را کمی با روغن مایع چرب کرده بعد قالب کاغذی ها را در درون قالب کاپ کیک می گذاریم و حدودا 2/3 از فضای هر قالب را با مایه کیک یزدی پر می کنیم (باقی مانده فضا برای هنگامی که کیک پخته می شود پف می کند و فضا را کاملا پر می کند).

با استفاده از یک چاقوی تیز که آن را کمی با روغن مایع چرب کرده ایم روی سطح همه مایه کیک های یزدی را که در قالب کاپ کیک ریخته ایم خراش کوچکی می زنیم (با انجام این کار کیک یزدی هنگام پختن بخار داخل مواد خارج شده و خوب و مغز پخت و کاملا پخته می شود).


فر را روشن کرده و روی دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 10 دقیقه تنظیم می کنیم تا گرم شود.


روی مایه کیک یزدی ها را به مقدار لازم کنجد و یا مغز پسته بریزید.

کیک یزدی


حال قالب کاپ کیک یزدی ها را به مدت 20 الی 25 دقیقه در داخل فر گرم شده بگذارید و 3 دقیقه آخر را گریل و شعله بالایی فر را روشن کرده تا کیک های یزدی طلایی و خوش رنگ شود.

کیک یزدی

 بعد از زمان مقرر قالب کاپ کیک یزدی را بیرون آورده بعد از خنک شدن همراه نوشیدنی های دلخواه میل کنید.

نوش ... جان ...

کیک یزدی


برای اینکه کیک یزدی شما خوشمزه تر شود می توانید به جای روغن معمولی از روغن سنتی یزد در دستور تهیه استفاده کنید.

به جای شکر می توانید از پودر قند استفاده کنید.

اگر به شهر یزد سفر کرده باشید و در آن جا کیک یزدی را میل کرده باشید تفاوت اساسی بین کیک یزد را با کیک یزدی قنادی ها احساس کرده اید این به خاطر آن است که در شهر یزد همه مواد تا جایی که امکان هست از مواد سنتی مرغوب مثل ماست سنتی و یا روغن سنتی استفاده می شود.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها