haraj logo
جستجو

کماج همدان

مواد لازم :
شیر : 350 میلی لیترروغن مایع : 100 گرمخمیر مایه : 20 گرمشکر : 180 گرمتخم مرغ : 3 عددنمک : 1 قاشق چایخوریکنجد : به مقدار لازمسیاه دانه : به مقدار لازمآرد : 750 گرم

به نام خدا....سلام به هاراجی های مهربان ... و دلسوز


ابتدا آرد را الک کرده و در ظرف مناسبی ریخته سپس نمک و شکر را اضافه نموده و با هم مخلوط می کنیم و در ظرف دیگری تخم مرغ را با هم زن هم زده تخم مرغ ها از لختی در بیاید سپس روغن و شیر را اضافه نموده و با هم مخلوط می کنیم.


بعد 2/3 مواد ترکیبی شیر را به مواد ترکیبی آرد اضافه کنید و با دستان تمیز وز دهید تا وقتی که خمیری درست شود که به دستانتان نچسبد آن خمیر را داخل ظرفی که گذاشته روی آن را با نایلون تمیز بپوشانید و بگذارید در جای گرم استراحت کند تا حجم آن دو برابر شود ( اگر در فصل سرما کماج درست کردید در کنار وسایل گرمایش گذاشته مثل بخاری).


حال خمیر را روی سطحی که کمی آرد پاشیده اید گذاشته و با وردنه آن را باز کنید و با قالب آن را به قسمت های کوچک تر تبدیل کرده و روی آن ها مهر مخصوص کماج زده و با باقی مخلوط شیر و تخم مرغ روی آن ها با فرچه بمالید و بعد کمی کنجد و دانه های سیاه بپاشید و درون سینی فر که چرب شده بچینید.

کماج همدان


سپس سینی فر را درون فر به مدت 30 دقیقه گذاشته و 5 دقیقه هم گریل را روشن کرده تا سطح روی آن ها برشته و کاملا مغز پخت شوند.

 کماج همدان

حال این کماج خوشمزه را با چای یا شیر داغ میل کنید.

نوش ... جان .. 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها