haraj logo
جستجو

کباب لا پلو

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده : 200 گرم برنج : 3 پیمانه پیاز : 1 عدد نمک فلفل زردچوبه : مقدار کافی ماست چکیده : 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوری روغن مایع : مقدار کافی سماق : مقدار کافی سیب زمینی : 1 عدد

تنوع غذاهای ایرانی و خورشتها و پلوها بسیار زیاد است و در بین غذاهایی که برای ناهار درست می شود غذاهای مخلوط مانند عدس پلو - لوبیا پلو - باقالی پلو ومرصع پلو و ...بسیار خوشمزه و لذیذ هستندو طرفداران زیادی در بین همه گروههای سنی دارند . غذاهایی که با گوشت و به شکل کباب درست می شوند(بخصوص کباب دیگی ) نیز که جایگاه ویژه ای در بین همه مردم ایران دارند حالا چه برسد به اینکه ترکیب این دو را داشته باشیم یعنی یک غذایی به شکل پلو مخلوط که اینبار به شکل ترکیب کباب و پلو است به نام کباب لاپلو .

این غذا در واقع گزینه مناسبی برای وعده غذایی ناهار است و طرز تهیه ان خیلی راحت بوده و در زمان اندکی می توان ان را در منزل درست کرد و مسلما همه ان را دوست خواهند داشت.این غذا را می توان به شکل کبابهایی کوچک و در تعداد لازم روی برنج قرار داد( مانند کباب تابه ای) و یا به صورت یک کباب همبرگری بزرگ و یک تکه در لابلای برنج قرار داد که هر دو شکل رایج است و درست می شود.

در این مطلب طرز تهیه کباب لاپلو را که شامل گوشت چرخ کرده و پیاز و ماست چکیده و برنج و نمک و فلفل و زردچوبه و زعفران دمکرده و سماق و روغن مایع و سیب زمینی است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا و در شروع ، 1 عدد پیاز را شسته و ان را پوست کنده و سر و ته ان را جدا کرده و ان را رنده می کنیم و اب پیاز را کاملا فشار داده و دور می ریزیم.چون اب پیاز باعث می شود که کباب ما چسبندگی لازم را نداشته باشد و وا رود.

کباب لا پلو


سپس 200 گرم گوشت چرخ کرده را به پیاز رنده شده در مرحله قبل اضافه می کنیم و با ان مخلوط کرده و ورز می دهیم تا کاملا قاطی شوند.سپس نمک و فلفل و زردچوبه را برای مزه دار شدن به انها اضافه می کنیم و مواد را مجددا ورز می دهیم تا همه جای کباب مزه دار شود.

 

کباب لا پلو

 

کباب لا پلو


سپس 1 قاشق غذاخوری ماست چکیده را به مخلوط گوشت و پیاز اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم . اکنون مایه کباب ما آماده است ان را برای 10 دقیقه داخل یخچال می گذاریم( اگر مایه کباب شل بود به ان 1 قاشق غذاخوری ارد اضافه کنید توجه شود که این کار اختیاری است) .


سپس3 پیمانه برنج خیس خورده در اب را داخل یک قابلمه همراه با نمک و روغن مایع و اب ریخته و قابلمه را روی گاز می گذاریم و منتظر می شویم تا اب داخل قابلمه شروع به جوشیدن کند و تقریبا برنج نیم پز و حالت زنده داتشته باشد. سپس ان را بکش می کنیم.


سپس کف یک قابلمه را روغن مایع می ریزیم و زعفران دمکرده را همراه با کمی برنج ابکش شده مرحله قبل کف قابلمه می ریزیم.


سپس کمی از گوشت اماده شده را که داخل یخچال بود با دست برداشته و ابتدا ان را گرد می کنیم و به شکل همبر گرهای دایره ای  کوچک پهن کرده و روی برنج می گذاریم و روی ان کمی سماق ( ریختن سماق اختیاری است) و کمی روغن مایع و سیب زمینی برش خورده ی ریزیم.

 


سپس روی کباب را یک لایه برنج می ریزیم و مجددا روی برنج را کباب های گرد می گذاریم و این کار را انجام می دهیم تا مواد ما تمام شوند و لایه اخر و در روی قابلمه برنج باشد.سپس در قابلمه را می بندیم و قابلمه را روی شعله گاز با حرارت ملایم می گذاریم تا برنج دم بکشد و اماده شود.


سپس وقتی برنج دم کشیدو آماده شد ، ان را در ظرف مناسبی می ریریم و این برنج مخلوط خوشمزه را برای وعده غذایی ناهار همراه با خیار شور و گوجه فرنگی پخته و کباب شده و سماق و سالاد شیرازی و سایر مخلفات میل می کنیم.امیدوارم از این دستور خوشتان امده باشد و ان را تهیه نمایید.نوش جان

کباب لا پلو

آخرین آموزش ها
برترین ها