haraj logo
جستجو

پیده گوشت

مواد لازم :
ارد سفید : 3 پیمانهخمیر مایه : 1 قاشق چایخورییشکر : 1 قاشق چایخوریاب ولرم : 1 پیمانهروغن زیتون : 1/4 پیمانهگوشت چرخ کرده : 200 گرمفلفل سبز : 1 عددفلفل دلمه قرمز : 1 عددروغن مایع : مقدار کافینمک و فلفل : مقدار کافیجعفری خرد شده : 1 قاشق غذاخوریپیاز : 1 عددزیره سیاه : مقدار کافیرب گوجه فرنگی : مقدار کافی

از غذاهای معروف و خوشمزه ترکیه که شهرت بسیاری همانند دیگر غذاهای ترکی مانند کباب ترکی، اسکندر کباب و...را دارا است و طرز تهیه راحتی دارد و به اسانی با خمیر مخصوص و  مواد میانی که شامل گوشت چرخ کرده و فلفل دلمه و جعفری و ادویه و ...  است، درست می شود، پیده گوشت است ( می توان به مواد میانی قارچ و ذرت و .. نیز افزود) . این غذا برای وعده غذایی شام بسیار مناسب است و هم چنین می توان از ان به عنوان فینگر فود در مجالس استفاده کرد.

در این مطلب طرز تهیه پیده گوشت را توضیح می دهم. در صورت تمایل می توان پیده را با گوشت مرغ و یا با سبزیجات نیز  به جای گوشت چرخ کرده درست کرد.


ابتدا و برای شروع این غذای ترکی، خمیر غذا را تهیه می کنیم. برای این منظور 1 قاشق چایخوری خمیر مایه و 3 پیمانه ارد الک شده و 1 قاشق غذا خوری نمک و 1 قاشق چای خوری شکر را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را با هم مخلوط می کنیم. سپس 1/4 پیمانه روغن زیتون و 1 پیمانه اب ولرم را به ظرف اضافه می کنیم و با دست خمیر را ورز می دهیم تا خمیر نرم و یکدستی درست شود. سپس به خمیر استراحت می دهیم و روی ان را می پوشانیم و برای 1 ساعت در محیط اتاق قرار می دهیم تا حجمش دو برابر شود . 

پیده گوشت


سپس در این مرحله، سراغ تهیه مواد میانی پیده می رویم. ابتدا 1 عدد پیاز را می شوریم و پوست می کنیم و سپس پیاز را به صورت ریز خرد می کنیم و در تابه روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز قرار می دهیم و با داغ شدن روغن، پیارها را در روغن داغ تفت می دهیم تا سبک و کم حجم شود .


سپس در این مرحله، 200 گرم گوشت چرخ کرده را به تابه پیازها اضافه می کنیم و گوشت را در تابه تفت می دهیم تا خوب سرخ شود و رنگش تغییر کند . سپس 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را به تابه گوشت اضافه می کنیم تا رنگ رب باز شود و بوی خامی ان گرفته شود .

پیده گوشت


سپس 1 عدد فلفل دلمه را با اب می شوریم و ان را نگینی خرد می کنیم و فلفل سبز را نیز خرد می کنیم و انها را همراه با مقدار کافی نمک و فلفل و زیره به تابه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و با آنها مخلوط می کنیم و اجازه می دهیم تا فلفل نیز بپزد. سپس 1 قاشق غذاخوری جعفری خرد شده را به مواد اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم. اکنون مواد میانی پیده ما اماده است.


سپس در این مرحله، خمیر را پس از ا ساعت استراحت از ظرف بیرون می اوریم و گلوله هلی کوچکی از خمیر را با دست جدا می کنیم. سپس روی یک سطح کمی ارد می پاشیم و گلوله های خمیر را با وردنه باز و پهن می کنیم و خمیر را به شکل بیضی در می اوریم. 

پیده گوشت


سپس در این مرحله، وی سینی فر کاغذ روغنی قرار می دهیم و خمیر را روی کاغذ روغنی می گذاریم . از مواد میانی تهیه شده در مراحل قبل کمی با قاشق، روی خمیر می گذاریم و خمیر را با دست به شکل قایق در می آوریم.

 


سپس در این مرحله، خمیر را داخل فر که از 20 دقیقه قبل با حرارت 180 درجه سانتی گراد گرم کرده ایم برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا پیده بپزد و 5 دقیقه اخر گریل را روشن می کنیم تا روی ان نیز بپزد و طلایی شود (برخی افراد روی مواد میانی پیده کمی پنیر پیتزا می ریزند که اختیاری است و ضمنا در صورت تمایل می توان قبل از پختن خمیر در فر کمی زرده تخم مرغ روی ان مالید تا خمیر خوشرنگ تر شود).

سپس وقتی پیده گوشت پخت، ان را از فر بیرون می اوریم و در ظرف مناسب قرار می دهیم و برای وعده غذایی شام استفاده می کنیم و یا ان را به عنوان نوعی فینگر فود سر میز در مجالس و مهمانی ها استفاده می کنیم. نوش جان.

پیده گوشت

آخرین آموزش ها
برترین ها