haraj logo
جستجو

هل پلو

مواد لازم :
برنج : 5 لیوانپودر هل : نصف قاشق چایخورینمک : به میزان لازمروغن : به مقدار لازمهل : 4عدد

هل پلو یکی از خوشمزه ترین پلوهایی است که میتوان با انواع خورش های تند مثل خورش کاری یا حتی مرغ و گوشت هایی با ادویه زیاد و طعم تند آماده کرد. ضمن اینکه تهیه آن بسیار ساده است. برای این کار ابتدا قابلمه را روی حرارت بگذارید. 5 لیوان برنج به همراه چند لیوان آب و مقداری نمک درون قابلمه بریزید و صبر کنید تا آب به جوش بیاید، در ادامه بدون این­که دانه ­های هل را پوست بکنید آنرا به آب و برنج اضافه کنید.

برنج را بین دو انگشت بفشارید، سعی کنید اطراف آن نرم و مغز آن کمی خام باشد تا برنج برای سرو، زیباتر و دانه بلندتر باشد. سپس برنج را آب­کش کنید. دانه­ های هل را از برنج خارج کرده و درکناری قرار دهید،  بعد آن را با آب سرد آب­کشی کنید. قابلمه را روی حرارت گذاشته و داخل آن کمی روغن بریزید. ته­ دیگ مناسب سلیقه خودتان را که می­تواند سیب ­زمینی، کاهو، کلم و یا پیازهای حلقه شده باشد، بگذارید. حال نصف برنج را داخل قابلمه بریزید و دانه ­های هلی که کنار گذاشته بودید، را روی برنج بگذارید. نصف پودر هل را روی برنج بریزید، سپس نصف باقی­مانده برنج را اضافه کنید و باقی­مانده پودر هل را روی آن بپاشید.

نهایتا حرارت را زیاد کنید تا برنج بخار کند. در ادامه نصف لیوان آب و چند قاشق روغن روی برنج بریزید تا برنج دانه ­ای­ تر شود. حرارت را کم کرده و اجازه دهید برنج دم بکشد. سپس در ظرف مناسبی بکشید و میل نمایید.

 هل پلو

آخرین آموزش ها
برترین ها