haraj logo
جستجو

هلی چو گیلانی

مواد لازم :
سبزی : 300 گرمسیر : 3 عددمرغ : 1عددعصاره گوجه سبز : 1 ق غآرد برنج : 1 ق غبرنج : 3 پیمانهرب آلوچه : به مقدار لازمنمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازم

امروز می خواهیم در مورد یک غذای خوشمزه گیلانی به نام هلی چو صحبت کنیم. این غذا دستور پخت بسیار ساده و راحتی دارد و در کم ترین مان ممکن آماده می شود.
هلی چو یک غذای بسیار خوشمزه گیلکی است که قدمت بسیار زیادی دارد. این غذا یک نوع خورشت محلی است که همراه با برنج محلی سرو می شود.
هلی چو بسیار مقوی است و مزه بسیار ترش و دلنشینی دارد. برای تهیه این غذا از سبزی های محلی گیلکی استفاده می شود که در طول مراحل به آن اشاره می کنیم. برای تهیه این غذا خوشمزه در منزل می توانید از مراحل زیر استفاده کنید.


در این مرحله برای درست کردن هلی چو باید سبزی های مخصوص این غذا را به خوبی تمیز کنید و خرد نمایید. بعد از این که سبزی ها را خرد کردید آن ها را به خوبی بشورید و بگذارید تا آب آن ها کشیده شود. سبزی های مخصوص هلی چو عبارتند از: شوید، اسفناج، چغندر، تره، چوچاق، ترش واش و کوتکوتو.
این سبزی ها در گیلان یافت می شوند. اگر به این سبزی ها دسترسی ندارید، می توانید آن را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. زیرا در این غذا حتما باید از سبزی های محلی گیلکی استفاده شود.
بعد از این که سبزی ها را به خوبی خرد کردید آن را در یک تابه پر از روغن سرخ نمایید. بعد از این که سبزی ها سرخ شدند، سیر را رنده کنید و به سبزی ها اضافه نمایید. در تهیه این غذا هر چه بیشتر از سیر استفاده کنید غذای شما خوشمزه تر می شود.
دقت داشته باشید که سبزی ها را در حدود نیم ساعت در روغن سرخ کنید تا خامی سبزی شما به خوبی گرفته شود.

هلی چو گیلانی


در هنگام سرخ کرده سبزی ها به این نکته توجه کنید که سبزی ها را بیش از حد تیره نکنید. در این زمان مرغ را به خوبی بشورید و تکه تکه نمایید. بعد از این که مرغ را به خوبی شستید آن را در داخل یک قابلمه قرار دهید و به اندازه دو لیوان آب ولرم به آن اضافه نمایید.

دقت داشته باشید که آب شما باید در حدی باشد که روی مرغ را به خوبی بپوشاند.
زمانی که مرغ شما نیم پز شد مقداری نمک و زردچوبه به آن اضافه نمایید. می توانید برای خوشمزه تر شدن مرغ اول آن را در مقداری روغن سرخ نمایید و سپس مقداری آب به آن اضافه کنید.

هلی چو گیلانی

در صورت تمایل طبق سلیقه ی خود و مهمانان عزیزتان، بعد از این مقداری رب آلوچه به آن اضافه کنید. می توانید بجای رب آلوچه به آن رب انار نیز اضافه کنید. برای خوشمزه تر شدن مقداری پودر آلوچه نیز به آن اضافه نمایید. بجای پودر آلوچه می توانید از خود آلوچه نیز استفاده نمایید.

برای این کار باید آلوچه ها را در مقداری آب بریزید. زمانی که آلوچه ها به خوبی له شدند، آن ها را از صافی رند کنید تا مواد درشت آن گرفته شود. آب آلوچه را بگیرید و مود باقی مانده را به قابلمه مورد نظر اضافه نمایید.


در این مرحله بعد از این که آلوچه ها را به خورشت اضافه کردید، درب آن را بگذارید تا به خوبی بپزند. دقت داشته باشید که زیر شعله گاز را کم کنید تا خورشت به خوبی جا بیافتد.
در این زمان یک قابلمه بزرگ تر را انتخاب کنید و آن را تا نصف پر از آب کنید. زمانی که آب جوش آمد برنج را به آن اضافه نمایید. برای این که برنج شما قد بکشد باید آن را از شب قبل در آب نمک قرار دهید. در هنگامی که برنج را به آب اضافه می کنید نیز مقداری نمک به آن اضافه نمایید تا غذای شما خوشمزه تر گردد.

هلی چو گیلانی

بعد از این که برنج به اصطلاح قل خورد آن را آبکش کنید. در زمان آبکش کردن مقداری آب سرد بر روی آن بریزید تا برنج شما له نشود.

هلی چو گیلانی

برای ته دیگ برنج می توانید از سیب زمینی استفاده کنید. برنج را بر روی سیب زمینی ها بریزید و درب آن را بگذارید تا برنج شما به خوبی دم بکشد. بعد از این که برنج و خورشت شما آماده شد آن را در ظرف های مخصوص سرو کنید.
خورش هلی چو گیلانی بسیار پر طرفدار بوده و از عطر و طعم عالی برخوردار است. این خورش بعد از گذشت 60 دقیقه بسیار عالی و جا افتاده میشود.
این غذای خوشمزه شمالی را در کنار خانواده درست کنید و لذت ببرید. امیدواریم از این مطالب کمال ستفاده را داشته باشید. نوش جان.

آخرین آموزش ها
برترین ها