haraj logo
جستجو

نان قندی

مواد لازم :
آرد سفید : 90 گرمسبوس گندم : 10 گرمکره : 50 گرمشیر : 1/4 پیمانهبکینگ پودر : 1 قاشق چایخوریپودر هل : 1 قاشق چایخوریتخم مرغ : 1 عددکنجد : به مقدار لازمسیاه دانه : به مقدار لازمپودر شکر : 1/3 پیمانه

به نام خدا

 سلام به هاراجی های عزیز ... و گرامی ...


شیر را در داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم تا یه جوش بزند وقتی شروع به جوشیدن کرد از روی حرارت بر داشته تا کمی خنک شود و آماده کنار می گذاریم.

 

کره را در داخل ظرف مناسبی می ریزیم و در دمای اتاق 10 دقیقه نگه می داریم تا ذوب شود سپس پودر شکر را اضافه می کنیم و با هم زن هم می زنیم تا مخلوط شده و مایه یک دست و نرمی درست شود.


در ادامه شیر را اضافه می کنیم و هم می زنیم تا با مواد مخلوط شود.


بکینگ پودر و پودر هل را اضافه می کنیم و خوب با هم زن هم می زنیم تا مواد با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.


 بعد سبوس گندم را کم کم اضافه می کنیم و هم زمان هم می زنیم تا خوب مخلوط شده و با سایر مواد کاملا ترکیب شود.


آرد را دو الی سه بار الک می کنیم تا نا خالصی نداشته باشد و بعد کم کم اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خمیری شل و نسبتا چسبناکی درست شود (دقت کنید که خمیر نان قندی نباید سفت باشد).

 

یک عدد قالب در اندازه 20 در 30 سانتی و یا سینی فر مناسبی را بردارید یا داخل آن کمی آرد بپاشید تا خمیر به سینی نچسبد و یا کاغذ روغنی پهن کنید.


خمیر را در داخل قالب مورد نظر ریخته و با دستان چرب شده و تمیز آن را در داخل سینی پهن کرده و باز می کنیم بعد با چنگال سوراخ هایی روی خمیر نان قندی ایجاد می کنیم.

نان قندی


تخم مرغ را از یخچال بیرون آورده و در حالی که هنوز سرد است در داخل ظرف مناسبی شکسته و زرده و سفیده آن را از هم جدا می کنیم.


فر را روشن کرده و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم و آماده شود.


زرده تخم مرغ را با هم زن خوب هم می زنیم تا از لختی در آید و به مایع روان و نرمی تبدیل شود.


 بعد با برس مخصوص قنادی روی خمیر نان قندی را با زرده تخم مرغ آغشته کرده و می مالیم.


روی خمیر نان قندی را کنجد و دانه های سیاه و یا هر مغز خوراکی که دوست داشتید بپاشید.


 حال سینی فر و یا قالب مورد نظر را در داخل فر گرم شده به مدت 15 دقیقه بگذارید بعد 10 دقیقه دیگر هم گریل و شعله بالایی فر را روشن کنید تا حسابی نان قندی ما طلایی و برشته شود.

بعد از زمان مقرر سینی فر را از فر خارج کنید و کمی صبر کنید تا از حرارت آن کمی کاسته شود سپس در اندازه های دلخواه برش بزنید و همراه نوشیدنی و یا به تنهایی میل کنید.

نوش ... جان ...


این نان خوشمزه را بیشتر در وعده غذایی صبحانه استفاده می شود که اگر دوست داشتید می توانید از آرد سبوس دار کامل به مقدار 100 گرم استفاده کنید.

کره را می توانید به روش بن ماری (یعنی در داخل ظرف مناسبی کره را گذاشته و روی حرارت بخار آب گذاشته تا ذوب شود) ذوب کرده بعد پودر شکر را اضافه کنید.

می توانید به جای کره از روغن جامد هم استفاده کنید.

بعد از اینکه نان قندی شما کاملا پخت و حاضر شد برای اینکه نان قندی شما نرم باقی بماند بعد از اینکه در اندازه های دلخواه خرد کردید آن را در داخل ظرف درب دار و یا در داخل نایلون تمیزی بگذارید و محکم در آن را ببندید تا در مجاورت هوا نباشد در این صورت نان قندی نرمی خواهید داشت.

اگر شما نان قندی را ترد و خشک دوست داشتید بعد از آماده شدن و خرد کردن در مجاورت هوا بگذارید خشک می شود.

 به جای پودر هل از عصاره هل نیز می توانید استفاده کنید.

آخرین آموزش ها
برترین ها