haraj logo
جستجو

نان شیرمال

مواد لازم :
آرد : 3/5 پیمانهمخمر : 7 گرمشیر : 1 پیمانهشکر : 1/4 پیمانهآب : 1/4 پیمانهتخم مرغ : 2 عددکره : 100 گرمنمک : 1 قاشق غذا خوریدانه خشخاش : به مقدار دلخواه

به نام خدا

سلام به هاراجی های فعال ... و عزیز ...


 ابتدا 1/4 پیمانه از آب را تا دمای 44 درجه گرم کرده و درون ظرف مناسبی ریخته و 1 قاشق غذا خوری شکر و مخمر را اضافه کنید و هم زده تا مخلوط شوند سپس در کناری گذاشته تا پف به عمل آید.


حال شیر را جوشانده و در ظرف بزرگی می ریزیم و صبر کرده تا دمای آن هم 44 درجه سانتی گراد شود بعد باقیمانده شکر را اضافه کرده و هم زده تا در شیر حل شود.


یکی از تخم مرغ ها را اضافه کرده و با هم زن هم می زنیم بعد کره را درون ظرفی روی حرارت گذاشته تا ذوب شود و دمای آن نیز 44 درجه شود بعد به مخلوط شیر اضافه کنید و هم زده تا مخلوط شوند.

نان شیرمال


خمیر مایه را به مخلوط شیر اضافه کرده و هم می زنیم تا مخلوط شود.


نمک و آرد الک شده را اضافه کنید و خوب مواد را مخلوط کنید حال خمیر نان درست شده که به ظرف مناسبی انتقال داده روی آن را پارچه تمیزی بکشید و در جای گرم 2 ساعت استراحت دهید تا حجمش دوبرابر شود بعد به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید.


حال روی سطح تمیزی آرد پاشیده و خمیر ها را با وردنه باز کرده و آن ها را رول کنید همه رول باید هم اندازه باشند بعد درون سینی فر کاغذ روغنی پهن کرده و رول های خمیر را از یک طرف به هم بچسبانید بعد مانند بافت مو آن ها ببافید بعد روی آن را با پارچه تمیزی کشیده و 20 دقیقه استراحت دهید.

نان شیرمال

در آخر زرده تخم مرغ را درون کاسه ای با یک قاشق غذا خوری شیر زده و با فرچه روی خمیر بمالید سپس دانه های خشخاش را روی خمیر بپاشید و درون فر که 10 دقیقه قبل با 180 درجه سانتی گراد گرم شده به مدت 25 دقیقه گذاشته تا بپزد سپس بیرون آورده برش بزنید و همراه ملیک شیر میل کنید.

نوش ... جان ...

نان شیرمال

نان شیرمال

آخرین آموزش ها
برترین ها