haraj logo
جستجو

مشکوفی

مواد لازم :
نشاسته ذرت : 8 ق غ شکر : 12 ق غ شیر : 4 پیمانه کره : 1 ق غ گلاب : 1 ق غ زعفران دمکرده : 4 ق غ

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و درود خدمت تهاراجدوستان عزیزم  و کدبانو های عزیز. امیدوارم حالتون خوب باشه و غرق در ارامش باشید.

امروز می خوام دسر خوشمزه و نشاسته ای درست کنم با نام مشکوفی. مشکوفی همون دنت زعفرونی و یا خونگی هست و بیشتر مردم این دسر رو به این نام ها می شناسند.

این جور دسر ها رو بیشتر در ماه مبارک رمضان برای سفره های افطاری و نذری درست می کنند و سرو می کنند. البته کسایی مثل من هم هستند که هر موقع از سال این دسر رو دوست دارن میل کنند. دسر مشکوفی و یا مشکافی ظاهری شبیه به مسقطی دارد و تفاوتش در ژله ای بودنش است.

حتما شما هم مثل من دهنتون اب افتاده... با من همراه باشید تا این دسر بسیار خوشمزه رو درست کنیمممم...

این دسر دارای چند روش پخت است و شما عزیزان باید در ابتدا تصمیم بگیرید که از کدام روش می خواهید مشکوفی را درست کنید. یکی از این روش ها این است که در ابتدا تمام مواد خشک را با هم مخلوط کرده و به یک باره درون شیر و گلاب میریزیم. من از روش دیگری که به نظرم خوشمزه تر و دارای بافت نرم تر است  استفاده می کنم و این دسر را درست می کنم.


در ابتدا قابلمه ای بزرگ را بردارید و شیر را داخل ان بریزید. سپس نشاسته ذرت را به ان اضافه کنید و ان قدر هم بزنید تا تمام نشاسته در شیر حل شود و اثری از نشاسته گلوله گلوله شده مشاهده نگردد. این نکته را دقت کنید که می توان به جای نشاسته ذرت از گل نشاسته استفاده کنید.

مشکوفی


حالا قابلمه را روی شعله متوسط رو به کم گاز قرار دهید. این ترکیب را مرتبا هم بزنید تا کف قابلمه نسوزد. اگر برایتان فرقی نمی کند که دسرتان مزه گلاب بدهد یا نه؟ در این مرحله گلاب را اضافه کنید. اما اگر از ان دسته ادم ها هستید که دوست دارید دسرتان بوی گلاب بدهد، گلاب را در اخرین مرحله اضافه کنید و هم بزنید. حالا کره ای در محیط اتاق مانده و نرم شده را به ترکیبمان اضافه می کنیم و انقدر هم می زنیم تا کره در شیر اب شود. زعفران غلیظ و دم کرده را به دسرتان اضافه کنید و هم بزنید تا خوش رنگ شود.

این نکته را در خاطر داشته باشید که زعفران با یخ بهتر رنگ پس می دهد. برای این کار تکه ای کوچک یخ را داخل کاسه ای از زعفران بریزید و اجازه دهید تا رنگ باز کند.


اگر باردار هستید و یا به هر دلیلی نمی توانید زعفران استفاده کنید، می توانید از کاکائو استفاده کرده و در ین مرحله کاکائو بریزید و در نهایت مشکوفی شکلاتی خواهید داشت.

می توانید از رنگ خوراکی استفاده کرده و در ان رنگ خوراکی بریزید تا رنگی و جذاب شود. البته باید در کنار رنگ خوراکی از طعم دهنده ای مانند وانیل نیز استفاده کنید.

مشکوفی


زیر اجاق گاز را بسیار کم کنید و مرتب مایع را هم بزنید تا به ته قابلمه نچسبد.

از کناره های قابلمه شروع به حباب زدن می کند و کم کم و با گذشت زمان دسرتان غلیظ خواهد شد. غلظت این دسر باید هم چون فرنی باشد. حالا شکر را کم کم اضافه کرده و هم می زنیم تا شکر در مایع مان کاملا حل شود.

کمی از دسر را بچشید و شیرینی ان را بررسی کنید. اگر شیرینی ان مطابق با میل و سلیقه تان بود که هیچ ولی اگر شیرینی ش کم بود می توان کمی دیگر به ان شکر اضافه کرد. البته می توان به جای شکر از پودر قند استفاده کرد.


وقتی دسرمان به غلظت دلخواه و مناسب رسید زیر ان را خاموش می کنیم و کنار می گذاریم تا از حرارت بیوفتد و خنک شود. برای زود تر خنک شدن می توانید ان را هم بزنید. وقتی از حرارت افتاد به کمک ملاقه مشکوفی را داخل ظرف های دلخواه بریزید و سپس در یخچال قرار دهید تا خنک شود و روی ان را لایه ای سفت بگیرد. بعد از اینکه مشکوفی کمی سفت شد روی ان را با هرچیزی که مد نظرتان بود تزیین کنید و سرو کنید.

نوش جانتان باشد.

آخرین آموزش ها
برترین ها