haraj logo
جستجو

مرصع پلو

مواد لازم :
برنج : 5 پیمانهپوست پرتقال خلال : 2پیمانهخلال پسته : 1پیمانهخلال بادام : 1پیمانهزرشک : 1/2 پیمانهزعفران اب کرده : 2قاشق چایی خورینمک : به مقدار لازمفلفل : به مقدار لازمزردچوبه : به مقدار لازمروغن : به مقدار لازمشکر : 1قاشق مرباخوریکشمش : 1/2پیمانهپیاز : 2 عددسینه مرغ : 500گرم

با سلام و احترام خدمت تمام شما هاراجی های عزیز. امیدوارم حالتون خوب باشه و ایام به کامتون باشه. با دستور یه پلو خوشمزه در خدمتتون هستیم. با ما همراه باشید.


برنج را با اب گرم ( ابی که دست را بترساند از داغی ) دو بار بشویید و سپس بخیسانید و مقداری نمک به ان اضاف کنید. سپس موادی نظیر مرغ، خلال پسته، خلال بادام، زرشک، کشمش و خلال پرتقال را که برای تزئین برنج استفاده میشود اماده کنید. دقت داشته باشید برای تهیه این پلو خوشمزه باید از قبل زرشک و کشمش را در اب بخیسانید تا اگر احیانا گل و یا سنگ ریزه ای دارند ته نشین شود.


خب برای تهیه پلو ساده یه ظرف اب روی شعله قرار بدید  و صبر کنید تا اب بجوش بیاد. وقتی اب جوش اومد اب برنج خیسانده شده رو بریزید و سپس برنج را در ظرف اب جوش بریزید. همون لحظه اول که برنج رو داخل اب جوش ریختید با کف گیر یه هم به برنج بزنید تا برنج ها از هم جدا بشن و به هم نچسپند. اجازه بدید تا دوباره اب با برنج بجوش بیاد. سپس شعله رو کمی کمتر کنید. (خیلی کم نکنید تا جایی که هنوز برنج بجوشه ). خب زمان مناسب برای نمک اضافه کردن موقعی هست که برنج ها تقریبا روی اب قرار گرفتند. سه تا چهار قاشق نمک به برنج اضافه کنید و بعد از دو تا سه دقیقه برنج رو بردارید و ابکشی کنید. خیلی حواستون رو جمع کنید که اب سرد رو مستقیم روی برنج قرار ندید. چون اب سرد باعث میشه برنج طعمش رو از دست بده. سعی کنید از اب برنج و اب سرد با هم به صورت مخلوط استفاده کنید. به این صورت که ابتدا قبل از خالی کردن اب برنج اب سرد به قابلمه اضافه کنید سپس اب ظرف رو خالی کنید.

بعد از ابکش کردن برنج ظرف رو با مقداری اب و روغن بزارید داغ بشه و سپس برنج رو در ظرف به صورت قله ای دم بزنید و منتظر بمونید که بخار کنه سپس شعله رو کم کنید. بعد 90 دقیقه پلو شما حاضره.


مرغ ها را به دلخواه خودتان خورد کنید. ولی بهتر است  ان ها را به صورت مربعی یک اندازه خورد کنید تا هنگام سرو غذا ظاهر زیبایی به غذا بدهد.

سپس تکه های مرغ را به همراه نمک، فلفل، زرد چوبه و پیاز و اب بگذارید تا بپزد.


اگر از خلال پرتقال شیرین استفاده میکنید که چه بهتر نیازی نیست برای شیرین کردنش کاری انجام دهید. اما اگر خلال پرتقال شما شیرین نیست برای شیرین کردن خلال ها چهار بار و هر بار به مدت پنج دقیقه خلال ها را میجوشانید و داخل صافی میریزیم تا اب ان کشیده شود و در اخر یک ساعت در اب سرد قرار میدهیم و در اخر به ازای یک پیمانه خلال پرتقال یک پیمانه شکر و دو پیمانه اب اضافه میکنیم. اب و شکر را مخلوط کرده و روی حرارت قرار میدهیم زمانی که به جوش امد خلال پرتقال را اضافه کرده تا حدود سی دقیقه با حرارت ملایم بجوشد . ( و یا میتوان بعد از جوشاندن خلال پرتقال  و سرد شدن ان میتوان ان را در کمی روغن تفت داد و سپس یک قاشق شکر روی ان بپاشید و مخلوط کنید. زمانی که خلال ها یک دست شدند انها را از روی حرارت بردارید.)

مرصع پلو

خلال بادام و پسته را بهتر است از شب قبل در اب و شکر و با گلاب قرار بدید تا خوشمزه تر بشه. البته گلاب بهتره.

مرصع پلو

زرشک و کشمش را بعد از اینکه خیس خوردند از اب بیرون میاوریم تا اب انها بره. نصف پیاز رو نگینی خورد کرده و در مقداری روغن تفت بدهید. زمانی که پیاز طلایی شد زرشک را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید زعفران اب کرده را هم به زرشک اضافه کنید. مراقب باشید که زرشک سیاه نشه.

 نصف دیگه پیاز رو هم  توی روغن تفت بدید تا طلایی بشه و سپس کشمش ها رو به پیاز اضافه کنید تا خوب تفت بخوره.

مرغ پخته شده رو خوب سرخ کنید.


پلوی سفید رو که دم کشیده در ظرفی بکشید و مواد اماده شده روی روی برنج به سلیقه خودتون تزئین کنید. نوش جان.

 

مرصع پلو

آخرین آموزش ها
برترین ها