haraj logo
جستجو

ساطری پلو

مواد لازم :
هویچ : 4 عددپیاز : 1 عددنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیزعفران دمکرده : 2 قاشق غذاخوریکشمش پلویی : مقدار مافیگوشت چرخ کرده : 250 گرمبرنج : 3 پیمانهجعفری خرد شده : 1 قاشق غذاخوری

در اینجا یکی از غذاهای خوشمزه خراسانی را برایتان می نویسم و اسم این غذا که در واقع یک برنج مخلوط است ، ساطری پلو است. این غذا با گوشت مرغ و گوشت چرخ کرده قل قلی و گوشت تکه ای و خورشتی نیز قابل تهیه است. این غذای خوشمزه برای وعده غذایی ناهار گزینه مناسبی است و بخصوص در زمانی که مهمان دارید با درست کردن این غذای خوش عطر و رنگ می توانید زیبایی میز مجلس خود را دوچندان کنید.

در اینجا طرز تهیه ساطری پلو خراسانی با گوشت قل قلی و هویچ خلالی و کشمش و زعفران و ادویه  را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را تهیه کنید و از خوردن ان لذت ببرید.


ابتدا برای شروع گوشت های قل قلی را تهیه می کنیم. برای این منظور 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و با چاقو ان را پوست می کنیم. سپس پیاز را با رنده ریز، رنده می کنیم و اب پیاز را کاملا فشار می دهیم و دور می ریزیم و ان را داخل یک ظرف می ریزیم.


سپس در این مرحله 250 گرم گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفند و گوساله را با پیاز رنده شده و اب گرفته مخلوط می کنیم و انها را خوب ورز می دهیم و نمک و فلفل و زردچوبه را به مقدار کافی  همراه با جعفری خرد شده به گوشت و پیاز اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم. سپس روی ظرف حاوی گوشت و پیاز سلفون می کشیم و ان را برای مدت 1 ساعت در یخچال استراحت می دهیم.


سپس در این مرحله بعد از اینکه 1 ساعت تمام شد، گوشت ها را از یخچال بیرون اورده و انها را به اندازه گردوهای ریز در می اوریم و گرد می کنیم. سپس داخل یک تابه روغن مایع ریخته و تابه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم. سپس وقتی روغن خوب داغ شد گوشتهای قل قلی را در تابه و در روغن خوب سرخ می کنیم تا طلایی شود و کاملا بپزد و ان را کنار می گذاریم تا بعدا در لابلای پلو و روی پلو استفاده کنیم.
سپس در این مرحله 3 پیمانه برنج را که از شب قبل در اب و نمک خیسانده بودیم را ابکش می کنیم.  برنج ابکش شده را همراه مقداری اب  و نمک و روغن مایع داخل یک قابلمه می ریزیم. زیر قابلمه را روشن می کنیم و اجازه می دهیم تا برنج در اب بجوشد تا نیم پز شود. 


سپس در این مرحله4 عدد هویج را با اب می شوریم و انها را پوست می کنیم و به صورت خلالی با چاقو انها را خرد می کنیم.سپس داخل یک تابه در روغن،  هویچهای خلالی را تفت می دهیم و کمی نمک و زعفران دمکرده به هویچ می زنیم.

ساطری پلو


سپس در این مرحله کشمش ها را که 1 ساعت در اب خیس کرده بودیم را در تابه در روغن تفت می دهیم و به ان کمی زعفران ابکرده اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم.

ساطری پلو


سپس در این مرحله وقتی برنج ما نیم پز شد ان را ابکش می کنیم و یک قابلمه انتخاب می کنیم و ته قابلمه را ته دیگ دلخواه قرار می دهیم( ته دیگ نان و یا سیب زمینی  ورقه شده و یا بدون ته دیگ) و یک کفگیر از برنج ابکش شده را کف قابلمه می ریزیم و روی ان را هویچ خلالی و کشمش و گوشت قلقلی می گذاریم و روی ان یک لایه برنج می ریزیم و این کار را تکرار می کنیم تا مواد ما تمام شوند.سپس در قابلمه را می بندیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و اجازه می دهیم تا برنج ما دم بکشدو بپزد( یک کم گوشت قل قلی برای تزیین روی غذا نگه می داریم و همه ان را لای پلو نمی ریزیم).


سپس در این مرحله وقتی برنج ما  دم کشید، غذای ما اماده است.  زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را در ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده غذایی ناهار همراه با سالاد شیرازی و سبزی خوردن و ... میل می کنیم.نوش جان.

آخرین آموزش ها
برترین ها