haraj logo
جستجو

دمپختک

مواد لازم :
برنج : 2 پیمانه باقالی : ۱ پیمانه پیاز : ۲ عدد زردچوبه : ۱ قاشق مربا خوری فلفل سیاه : ۱ قاشق چای خوری نمک : به میزان لازم

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج  امیدوارم حالتون خوب باشه و در کنار خانواده روزگار خوشی را سپری کنید و چرخ روزگار بر وقف مرادتون بچرخه. 

دستور آشپزی امروز آموزش دمپختک یا همان باقالی دمی می باشد که غذای بسیار خوشمزه و راحتی می باشد و شما نیز می توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کرده و از خوردنش کنار اعضای خانواده لذت ببرید.

شما می توانید دمپختک را همراه سالاد شیرازی، سبزی خوردن، ماست، دوغ و یا انواع ترشیجات و یا هر نوع چاشنی که دوست داشتید سرو کرده و میل کنید که این کاملا به ذائقه و سلیقه ی شما بستگی دارد .


برای درست کردن برنج به صورت دمی باید حدود چند ساعت برنج را در آب گرم قرار دهید تا خیس بخورد، با این کار هم برنج شما سریع تر پخته می شود و هم این که در غذا قد بهتری می کشد.

برای این کار ابتدا برنج را خوب پاک کرده، و چند بار با آب ولرم بدون این که برنج را چنگ بزنید آن را بشویید، به طوری که آب برنج زلال شود.

سپس بر روی برنج آب گرم بریزید، گرمی آب باید در حدی باشد که دست شما را نسوزاند، به اندازه ای بر روی برنج آب بریزید که حدود یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج را آب فرا بگیرد.

چون برنج را به صورت دمی می خواهیم بپزیم، پس روی برنج نمک نمی ریزیم.

برای دمپختک یا باقالی دمی از باقالی زرد استفاده کنید.

باقالی ها را ابتدا شسته، سپس آن ها را درون ظرفی ریخته و بر روی آن ها آب ولرم بریزید، به طوری که حدود یک بند انگشت روی سطح باقالی ها را آب فرا بگیرد، حدود یک ساعت بگذارید باقالی ها درون آب خیس بخورند.

با این کار باقالی های شما کمی نرم و حجیم تر می شوند، و مدت زمان کم تری برای پخته شدن نیاز دارند.


پیازها را پوست گرفته و بشویید و به صورت خلالی درشت خرد کنید.

تابه ای مناسبی را انتخاب کنید، سعی کنید از تابه ای استفاده کنید که دارای ارتفاع باشد، در غیر این صورت از قابلمه هم می توانید استفاده کنید.

درون تابه یا قابلمه مقدار کمی روغن بریزید، سپس تابه یا قابلمه را بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید، کمی صبر کنید تا روغن کمی گرم شود سپس پیاز های خرد شده را درون تابه یا قابلمه بریزید.

پیاز را با روغن خوب تفت دهید تا پیاز ها کاملا سرخ شده و رنگ آن ها طلایی شود.

بعد از این که پیاز ها سرخ شدن ادویه جات ذکر شده در لیست مواد لازم را نیز به پیاز های سرخ شده اضافه کرده و همراه آن ها کمی تفت دهید.

آبی که باقالی ها درون آن خیس خوردن را بریزید، سپس باقالی ها را به پیاز سرخ شده خود اضافه کنید و همراه آن کمی تفت دهید، حدود دو پیمانه آب جوش بر روی باقالی ها بریزید تا کاملا پخته شده و آب آن بخار شود.

دمپختک

دمپختک


آبی که برنج ها درون آن خیس خوردن را بریزید، سپس برنج ها را درونی قابلمه ای که می خواهید دمپختک خود را درون آن درست کنید ریخته و بر روی برنج خود حدود ۳ پیمانه آب و مقدار نمک و روغن بریزید و بر روی حرارت با شعله ملایم قرار دهید تا برنج شما کاملا پخته شود.

بعد از این که برنج شما پخته شد و آب ان کم شد، در حدی باید آب برنج کم شود که با قاشق بتوان آن را در وسط قابلمه کمی جمع کرد.

در این مرحله باقالی پخته شده را نیز به برنج خود اضافه کرده و به آرامی و احتیاط به طوری که برنج ها خرد نشوند، باقالی ها و برنج را کمی با هم ترکیب می کنیم.

سپس برنج را به همراه باقالی ها به کمک قاشق کمی در وسط قابلمه جمع می کنیم.

قابلمه را از روی شعله برداشته و بعد از این که شعله پخش کن را روی شعله قرار دادید، دوباره قابلمه را روی شعله بگذارید، و دم کنی را روی قابلمه قرار دهید.

سپس تا ان جا که می توانید شعله ی زیر قابلمه را کم کنید. حدود ۳۵ الی ۴۰ دقیقه صبر کنید تا دمپختک شما آماده شود.

در این مرحله می توانید دمپختک را در ظرف مناسبی ریخته و سرو کنید. نوش جان

دمپختک

 

آخرین آموزش ها
برترین ها