haraj logo
جستجو

دلمه

مواد لازم :
برنج : 1پیمانهعدس : نصف پیمانهلپه : نصف پیمانهگوشت چرخ کرده : 350گرمادویه : به مقدار لازمرب : به مقدار لازمبرگ دلمه : به مقدار لازم

امروز می خواهیم در مورد یک غذای بسیار خوشمزه به نام دلمه صحبت کنیم. این غذا بسیار ساده است و در مدت زمان بسیار کمی آماده می شود. 

دلمه غذایی است که در کشورهای عربی، ایران و ترکیه درست می شود. طرز تهیه و بستن دلمه در این کشورها کمی با یکدیگر متفاوت است. این غذا در بین مردم ایران بسیار پرطرفدار است و افرادی زیادی علاقه مند به مصرف این غذای خوشمزه می باشند. مراحل لازم برای تهیه دلمه در متن زیر نوشته شده است.


در این مرحله ابتدا برنج را به خوبی تمیز کنید و چندین بار در آب بشورید. در این زمان بگذارید برنج برای چند دقیقه در آب باقی بماند.
بعد از این که برنج ها را به خوبی شستید، لپه و عدس را در قابلمه های جداگانه بگذارید، بپزد. برای این کار قابلمه های کوچک را انتخاب کنید و لپه و عدس را در آن بریزید و آن ها را بر روی شعله آرام قرار دهید. دقت داشته باشید که لپه ها و عدس را کامل نپزید و به صورت نیم پز از روی شعله گاز بردارید.
در این مرحله بهتر است دلمه های برگ را در آب شور قرار دهید. برای این کار بهتر است که برگ دلمه را از شب قبل را در آب نمک قرار دهید تا به خوبی نرم شود.
هر چه برگ دلمه بیشتر در آب نمک بماند، دلمه شما خوشمزه تر می شود. در این زمان گوشت چرخ کرده را از یخچال در بیاورید و بیرون در دمای اتاق بگذارید تا یخ آن کمی آب شود. دقت داشته باشید که برای درست کردن دلمه بهتر است که از گوشت تازه استفاده کنید.
گوشت چرخ کرده هر چه بیشتر در یخچال مانده باشد، بو می گیرد و در طعم غذا تاثیر می گذارد.


در این مرحله بعد از این که گوشت چرخ کرده را از یخچال در آورید، آن را به همراه یک پیاز به خوبی سرخ کنید. برای این کار یک پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و در یک تابه سرخ کنید. زمانی که پیاز ها نگینی شدند، گوشت چرخ کرده را به آن اضافه نمایید و تفت دهید. می توانید برای خوش طعم شدن مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید تا مزه آن کمی بهتر شود. بعد از این که گوشت چرخ کرده سرخ شد، آن را از روی شعله گاز بردارید.

دلمه

 در این زمان لپه و عدس زمانی که آماده شد، آن ها را به گوشت چرخ کرده خود اضافه کنید. بعد از این که برنج نیم پز شد آن را از روی شعله گاز بردارید و گوشت چرخ کرده را به همراه عدس و لپه به آن اضافه نمایید. بعد از اضافه کردن این مواد رب را نیز به آن ها اضافه کنید تا دلمه شما خوش رنگ شود. دقت داشته باشید که در اضافه کردن رب به غذا زیاده روی نکنید. بعد از اضافه کردن رب مواد را به خوبی مخلوط کنید. در این زمان نمک و فلفل سیاه را در مقدار لازم و مطابق با ذائقه خود به دلمه اضافه نمایید. دقت کنید در این مرحله نمک را به قاعده استفاده کنید زیرا دلمه برگ مقداری زیادی نمک دارد و اگر نمک زیاد به آن اضافه کنید غذای شما شور می شود.

دلمه


در این مرحله بعد از این که ادویه ها را به دلمه اضافه کردید، برگ های دلمه را از آب نمک خارج کنید و زیر شیر آب بگیرید تا کمی از نمک آن گرفته شود.

دلمه

بعد از این که برگ دلمه را به خوبی شستید، به کمک یک قاشق مواد را در داخل برگ های دلمه بریزید و آن را به شکل مربع درآورید.

دلمه

دلمه ها را داخل قابلمه قرار دهید و دور تا دور بچینید، بر روی دلمه ها مقداری آب گرم بریزید.

دلمه

دقت داشته باشید که حتما در این زمان از آب ولرم استفاده نمایید. آب را تا نصف قابلمه بریزید و آن را بر روی شعله ملایم قرار دهید.

برای تهیه دلمه برگ مو، بعضی از عزیزان از سبزی مخصوص دلمه نیز استفاده میکنند. همچنین بعضی ها به مواد دلمه کشمش پلو اضافه میکنند.
ما در این دستور دست شما را باز میگذاریم تا بتوانید طبق سلیقه تان خوش مزه ترین دلمه را تدارک ببینید.
می توانید برای این که دلمه ها به خوبی بپزند از تعدادی برگ دلمه بر روی دلمه های خود استفاده کنید. زمانی که آب دلمه ها خشک شد نشان دهنده آن است که غذای شما حاضر است و می توانید آن را میل نمایید. این غذای خوشمزه را در کنار خانواده و دوستانتان میل کنید. نوش جان.

دلمه

آخرین آموزش ها
برترین ها